Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům pro zralý manželský pár

Dům pro zralý manželský pár

Příchod životní etapy, kdy děti odrostou, osamostatní se a vylétnou z hnízda, neznamená, že by se měly přestat plnit sny. I zralý manželský pár, ke kterému už děti jezdí jenom na návštěvu, má právo na život v krásném interiéru uprostřed neméně krásné přírody. A je toho důkazem i toto zbrusu nové bydlení v domě postaveném pod horami, na kraji obce, kde osídlení zvolna přechází v pole a zelené louky.

Návrhu domu pro nové časy se ujal architekt Matej Gašperič, který dům pro zralý manželský pár příjemně zasadil do krajiny. Nechal na něm dokonce odrazit charakter lokality v podobě konstrukce domu či v jeho typických strmých alpských střechách, jež vyvažuje protipól rovinných ploch. Ve výsledku tak vyhověl manželům, kteří si přáli bydlení odpovídající jejich potřebám včetně toho, že za nimi děti jezdí na návštěvu. Součástí domu se tedy stala i druhá ložnice pro hosty. Celé bydlení je přitom koncipováno jako spojení minulosti se současností, které metaforicky odkazuje i na dvě rozdílné životní etapy jeho obyvatel.

Staré a nové prvky bydlení

Manželský pár chtěl ve svém novém domově nenásilně prolnout moderní prvky s odkazem na historii. Byli nadšení pro bydlení v současnosti, které nabízí ten pravý komfort, přesto se ale zhlédli také v romantice okolního prostředí. Její něžný dotek byl tedy do charakteru domu také zakomponován. Moderní přístup tak v tomto případě představují moderní materiály a technologie. Na časy minulé zase odkazuje lamelová konstrukce fasády po vzoru tradičního sušáku na seno či kovaný nástavec na střeše označující směr větru.

Dům pro zralý manželský pár
Foto: Virginie Vrecl

Dům kopírující terén

Přitažlivost domu do značné míry umocňuje jeho bezprostřední okolí, které několika průhledy prostupuje do interiéru. K jihu je totiž otočen prosklený štít domu, jenž poskytuje výhled na pozemek pokračující rozlehlými zelenými pastvinami. Dům je úzký, dlouhý a kopírující svažitý terén. V jeho interiéru se přitom přirozený sklon terénu projevuje třemi na sebe navazujícími výškovými úrovněmi. Toto vnitřní rozdělení však nebrání tomu, aby dům při pohledu z boku působil naprosto jednotně. O jistou majestátnost v interiéru se rovněž stará hloubka spojených prostor, která zaujme svou vzdušností a prosvětleností díky slunečnímu záření proudícímu prostřednictvím proskleného štítu. Co se týče konstrukce, dům má konstrukční systém z dřevěných rámů, doplněný o dřevěné stěnové panely a izolace. O vytápění se stará tepelné čerpadlo vzduch-voda a rekuperační jednotka.

Dům pro zralý manželský pár
Foto: Virginie Vrecl

Barvy a materiály nového bydlení

Při stavbě domu bylo využito především dřevo, sklo a beton, na střeše pak hliníková krytina. Právě dřevo se přitom stará o hřejivou atmosféru v interiéru, do které zasahuje kombinace bílé a světle šedé barvy. Významnou dominantou nového bydlení pro zralý manželský pár je zejména překrásná knihovna úctyhodných rozměrů a velkou roli zde hrají také úchvatné designové lustry. Prostory jsou pěkné i praktické zároveň. Důraz je však kladen na komfort – a nejen na ten světelný. Den přecházející v noc, který lze díky velké prosklené ploše sledovat, spoludotváří proměnlivost interiéru, a tak mu dodává opravdu zvláštní charisma. Zájmu přitom neujde ani zajímavě řešená ložnice, která je vcelku nenápadně oddělena od koupelny. Architekt pojal celý interiér domu v minimalistickém stylu, čímž došlo k umocnění krásy bydlení i zahrady. Ta jakoby splývala s okolním prostředím, ve kterém dostává prostor jen modrá obloha a svěží zeleň.

Bydlení pro zralý manželský pár je tak dokonalé, co se týče komfortu uvnitř i venku. Konečně mají dost času na sebe a své koníčky, které mohou provozovat v náruči překrásné přírody.

Foto: Virginie Vrecl
Zdroj: www.birogasperic.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock