Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Chata z kontejneru připomíná moderní dřevostavbu

Chata z kontejneru připomíná moderní dřevostavbu

Na Vysočině v osadě u rybníka stojí chata, která na první pohled vypadá jako moderní dřevostavba. Jedná se ale o přestavěný lodní kontejner, který majitelce umožňuje zažít klasické chataření.

Sen o tak trochu jiné chatě si splnila designérka Karolína Stryková. Zatoužila po jednoduchém, ale útulném domě, v němž by mohla spolu se svou maminkou a sourozenci odpočívat, kdy se jí zachce. Zaujalo ji bydlení z lodních kontejnerů, které je především v zahraničí velice oblíbené, a chtěla se do projektu takovýchto domů vrhnout i na domácí půdě.

Od snu k projektu Blokki

Karolína se svým nápadem seznámila svého tatínka, který se v oblasti stavebnictví pohybuje už od revoluce. Myšlenka vytváření nového bydlení z vyřazených lodních kontejnerů se mu zalíbila a jeden kontejner na zkoušku dovezl. Rodina tak svůj vznikající projekt vyzkoušela nejprve na sobě. Díky stavařům a technikům z okolí došli ke zjištění, co všechno takové bydlení v kontejneru umožňuje. Byli nadšeni z prostoru podlouhlého kvádru a bylo jim jasné, že chatou jejich počínání neskončí. Vše vyústilo v projekt Blokki, díky němuž už spatřilo světlo světa na tři desítky realizací, ať už je řeč o malých domcích či stavbách z několika kontejnerů naráz.

Chata z kontejneru připomíná moderní dřevostavbu
Foto: Teodorik Menšl / Filip Šlapal

Chata pro podobně smýšlející rodinu

V případě této chaty byly použity dva kontejnery, které poskytly 70 m2 obytné plochy. Z originálního víkendového bydlení je nadšená i Karolínina maminka, která po bydlení v přetechnizovaném rodinném domě s inteligentním ovládáním uvítala jednoduše zařízený prostor. Také ona sledovala proměnu kontejneru s profesním zájmem. Stavebnímu oboru se věnuje už řadu let a do kontejnerového projektu Blokki vstoupila jako vystudovaná propagační výtvarnice zabývající se vizuální stránkou developerských projektů.

Přečtěte si také

Bydlení v kontejneru

Spojení „bydlení v kontejneru“ u vás asi nevyvolá právě lákavé představy. My vám dnes ale rozhodně nenabízíme bydlení ve stylu lidí bez domova. Domy z přepravních kontejnerů totiž právě teď zažívají…

Přenosné upcyklované bydlení

Velkou výhodou domu z lodních kontejnerů je jeho rychlá realizace. Hotový může být do dvou měsíců, a to za cenu do jednoho milionu. Probíhá to tak, že je s pomocí montérů zkompletován včetně obkladů a sanitárního vybavení. Ke svému majiteli jej pak v podobě jednotlivých dílů doveze kamion. Další z výhod tohoto domu je tudíž jeho snadná přenosnost. Pokud se tedy po čase majitelé rozhodnou odstěhovat, mohou vzít svůj dům bez problémů s sebou. K velkým výhodám domu z kontejnerů patří i upcyklace, což je vlastně proces, v němž se vyřazený výrobek přerodí v nový s jiným účelem a vyšší kvalitou.

Chata z kontejneru připomíná moderní dřevostavbu
Foto: Teodorik Menšl / Filip Šlapal

Důraz na nejmodernější materiály

Domy z kontejnerů připomínají dřevostavby, jelikož jsou pokryté dřevěným obkladem, další variantou jsou cemento-třískové desky. Povrchová rez se obrousí a natře základovou barvou. Konstrukce se dostane tepelného zateplení od podlahy až po střechu. Při úpravě lodního kontejneru na moderní bydlení se klade důraz na ty nejmodernější materiály a systémy suché montované výstavby. K vytápění slouží elektrické konvektory, kročejová průzvučnost se řeší pěnosklem v podlaze. Co se týče oken, je možné zvolit izolační dvojsklo nebo trojsklo, ať už s dřevěným či plastovým okenním rámem. Dispozici a rozmístění oken lze řešit na míru danému pozemku a výhledům.

Bydlení pod střechou

Kovové bloky s dvoumilimetrovým plechovým opláštěním jsou dlouhé 12 m, široké 2,4 m a vysoké 2,8 m. Jsou vcelku nízké, a tak je brzy doplní sedlová či pultová střecha s mírným odtokem pro dešťovou vodu. Do domu ze dvou kontejnerů se vešlo bydlení 3+kk se dvěma ložnicemi. Interiér je jednoduše zařízený a vzdušný. Minimalistický styl se odráží například v ložnicích, v nichž jsou postele nahrazeny dřevěnými natřenými paletami s futonovou matrací. Obložení stěn celého interiéru je vyrobeno na zakázku z překližky podýhované břízou. Ze stejného materiálu je také kuchyňská linka, jejíž skříňky zdobí atypicky řešené úchyty. Po jejím boku se nachází krb starající se o hřejivou atmosféru. Jídelní stůl je vyrobený z dubových fošen a doplněný kovovým podnožím. Podlahu interiéru pokrývá přírodní linoleum. Interiér je sice minimalisticky zařízený, přesto v něm ale nechybí řada originálních dekorativních předmětů.

Chata z kontejneru tak bez nadsázky supluje plnohodnotné bydlení, které s sebou nese hned několik výhod. Díky velkým francouzským oknům poskytuje překrásné výhledy do okolí. Originální chatu doprovází hned dvě terasy, z nichž ta větší probíhá přes celou přední fasádu domu. Nabízí tak příjemné místo pro stolování a kochání se všeobjímající přírodou.

Foto: Teodorik Menšl / Filip Šlapal
Zdroj: www.blokki.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock