Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Chata z kontejneru připomíná moderní dřevostavbu

Chata z kontejneru připomíná moderní dřevostavbu

Na Vysočině v osadě u rybníka stojí chata, která na první pohled vypadá jako moderní dřevostavba. Jedná se ale o přestavěný lodní kontejner, který majitelce umožňuje zažít klasické chataření.

Sen o tak trochu jiné chatě si splnila designérka Karolína Stryková. Zatoužila po jednoduchém, ale útulném domě, v němž by mohla spolu se svou maminkou a sourozenci odpočívat, kdy se jí zachce. Zaujalo ji bydlení z lodních kontejnerů, které je především v zahraničí velice oblíbené, a chtěla se do projektu takovýchto domů vrhnout i na domácí půdě.

Od snu k projektu Blokki

Karolína se svým nápadem seznámila svého tatínka, který se v oblasti stavebnictví pohybuje už od revoluce. Myšlenka vytváření nového bydlení z vyřazených lodních kontejnerů se mu zalíbila a jeden kontejner na zkoušku dovezl. Rodina tak svůj vznikající projekt vyzkoušela nejprve na sobě. Díky stavařům a technikům z okolí došli ke zjištění, co všechno takové bydlení v kontejneru umožňuje. Byli nadšeni z prostoru podlouhlého kvádru a bylo jim jasné, že chatou jejich počínání neskončí. Vše vyústilo v projekt Blokki, díky němuž už spatřilo světlo světa na tři desítky realizací, ať už je řeč o malých domcích či stavbách z několika kontejnerů naráz.

Chata z kontejneru připomíná moderní dřevostavbu
Foto: Teodorik Menšl / Filip Šlapal

Chata pro podobně smýšlející rodinu

V případě této chaty byly použity dva kontejnery, které poskytly 70 m2 obytné plochy. Z originálního víkendového bydlení je nadšená i Karolínina maminka, která po bydlení v přetechnizovaném rodinném domě s inteligentním ovládáním uvítala jednoduše zařízený prostor. Také ona sledovala proměnu kontejneru s profesním zájmem. Stavebnímu oboru se věnuje už řadu let a do kontejnerového projektu Blokki vstoupila jako vystudovaná propagační výtvarnice zabývající se vizuální stránkou developerských projektů.

Přečtěte si také

Zařízený freedomek – levný dům bez nutnosti úřadů a řemeslníků

Stavba domu není v dnešní době vůbec snadná záležitost. Při představě vlastního bydlení v rodinném domě se vám ihned vybaví závratné finanční částky, nekonečné obíhání úřadů a parta nespolehlivých…

Přenosné upcyklované bydlení

Velkou výhodou domu z lodních kontejnerů je jeho rychlá realizace. Hotový může být do dvou měsíců, a to za cenu do jednoho milionu. Probíhá to tak, že je s pomocí montérů zkompletován včetně obkladů a sanitárního vybavení. Ke svému majiteli jej pak v podobě jednotlivých dílů doveze kamion. Další z výhod tohoto domu je tudíž jeho snadná přenosnost. Pokud se tedy po čase majitelé rozhodnou odstěhovat, mohou vzít svůj dům bez problémů s sebou. K velkým výhodám domu z kontejnerů patří i upcyklace, což je vlastně proces, v němž se vyřazený výrobek přerodí v nový s jiným účelem a vyšší kvalitou.

Chata z kontejneru připomíná moderní dřevostavbu
Foto: Teodorik Menšl / Filip Šlapal

Důraz na nejmodernější materiály

Domy z kontejnerů připomínají dřevostavby, jelikož jsou pokryté dřevěným obkladem, další variantou jsou cemento-třískové desky. Povrchová rez se obrousí a natře základovou barvou. Konstrukce se dostane tepelného zateplení od podlahy až po střechu. Při úpravě lodního kontejneru na moderní bydlení se klade důraz na ty nejmodernější materiály a systémy suché montované výstavby. K vytápění slouží elektrické konvektory, kročejová průzvučnost se řeší pěnosklem v podlaze. Co se týče oken, je možné zvolit izolační dvojsklo nebo trojsklo, ať už s dřevěným či plastovým okenním rámem. Dispozici a rozmístění oken lze řešit na míru danému pozemku a výhledům.

Bydlení pod střechou

Kovové bloky s dvoumilimetrovým plechovým opláštěním jsou dlouhé 12 m, široké 2,4 m a vysoké 2,8 m. Jsou vcelku nízké, a tak je brzy doplní sedlová či pultová střecha s mírným odtokem pro dešťovou vodu. Do domu ze dvou kontejnerů se vešlo bydlení 3+kk se dvěma ložnicemi. Interiér je jednoduše zařízený a vzdušný. Minimalistický styl se odráží například v ložnicích, v nichž jsou postele nahrazeny dřevěnými natřenými paletami s futonovou matrací. Obložení stěn celého interiéru je vyrobeno na zakázku z překližky podýhované břízou. Ze stejného materiálu je také kuchyňská linka, jejíž skříňky zdobí atypicky řešené úchyty. Po jejím boku se nachází krb starající se o hřejivou atmosféru. Jídelní stůl je vyrobený z dubových fošen a doplněný kovovým podnožím. Podlahu interiéru pokrývá přírodní linoleum. Interiér je sice minimalisticky zařízený, přesto v něm ale nechybí řada originálních dekorativních předmětů.

Chata z kontejneru tak bez nadsázky supluje plnohodnotné bydlení, které s sebou nese hned několik výhod. Díky velkým francouzským oknům poskytuje překrásné výhledy do okolí. Originální chatu doprovází hned dvě terasy, z nichž ta větší probíhá přes celou přední fasádu domu. Nabízí tak příjemné místo pro stolování a kochání se všeobjímající přírodou.

Foto: Teodorik Menšl / Filip Šlapal
Zdroj: www.blokki.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Moderní kuchyně s ostrůvkem

Velká Bíteš

rekonstrukce a interiér bytu Dejvice

VÝBĚR ŠPIČKOVÝCH MATERIÁLŮ

TRENDY interiér rodinného domu

"Hygge styl" Šakvice

Sledujte nás

Nejčtenější články

Kalkulátor oken – váš spolehlivý online pomocník

Jak na masivní dřevěné podlahy a podlahové topení?

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Slané vafle s parmazánem a čerstvou petrželkou

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock