Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Byt s kouzlem francouzského venkova

Byt s kouzlem francouzského venkova

Centrum Bratislavy ukrývá naprosto úchvatný byt s kouzlem francouzského venkova. Spojuje v sobě typickou atmosféru Provence a historické části velkoměsta. Přechodné bydlení s výrazně romantickým dojmem dýchá jemností, elegancí, noblesou. Je tak dokonalým útočištěm před stresem všedních dnů, kterému nechybí notná dávka inspirace a uměleckých prvků.

Proměnu bytu v historickém centru Bratislavy si vzala na starost architektka Lýdia Janíková, která spolu s majitelkou sdílí nadšení pro provensálský styl bydlení. Byt o rozloze 72 m2 se tak záhy proměnil v ostrůvek francouzského venkova.

Rekonstrukce bytu od podlahy

Byt z roku 1901 byl několik desítek let bez obyvatel. Majitelka jej zakoupila v původním stavu s neomítnutými stěnami a slaměnou izolací. Rekonstrukci tak bylo třeba vzít doslova od podlahy. Díky změnám dispozic se obývací pokoj propojil s kuchyní. Zmenšil se také prostor ložnice, a to kvůli vytvoření prostoru pro technické zařízení bytu. Z bezpečnostního hlediska se zazdilo okno v koupelně, které směřovalo do chodby obytné budovy.

Byt s kouzlem francouzského venkova

S láskou k patině

Srdcem zbrusu nového bytu se stala kuchyně, které stejně jako ostatním místnostem vládne romantický styl francouzského venkova. Na odiv dává tolik přitažlivou patinu, která je výsledkem precizní řemeslné práce. Typická nostalgie provensálského stylu je zde patrná na nábytku, zárubních a dveřích vyhotovených ze dřeva získaného ze stoleté stodoly. To bylo patřičně ošetřeno, opracováno a použito na jednotlivé kusy vybavení bytu, aniž by se přitom dřevo vyfrézovalo úplně dohladka. S láskou k patině na něm totiž zůstaly hluboké vrypy a nedostatky způsobené jeho stárnutím. Právě patina tak celému interiéru dodává neobyčejnou hodnotu.

Estetické i funkční dekorace v kuchyni

Spolu s patinou zaujmou návštěvníky bytu také další originální prvky. V kuchyni k nim patří zejména unikátní skleněná vitrína a také kuchyňský vozík plnící úlohu funkční dekorace. Díky jedinečnému zdobení a jemným tvarům si zde pozornost získávají i jednotlivé tepané úchytky. Zapomenout nelze ani na dřevěný trám oddělující kuchyň od obývacího pokoje. Ten sem architektka nechala dovézt z dvě stě let starého srubu. Vypadá přitom, jako by byl součástí bytu odjakživa. Zajímavostí je, že se na tomto trámu nachází ručně vyřezávaný ornament, jehož vcelku shodnou obdobu lze najít také na nočních stolcích v ložnici. Noční stolky přitom byly zakoupeny ve speciální prodejně, a tak se náhoda postarala o zajímavý designový soulad.

Přečtěte si také

Byt s cihlovým obkladem

Cihly mají své kouzlo. Tradiční stavební materiál je symbolem poctivého řemesla, nadčasovosti a dlouhověkosti. Přiznané a neomítnuté cihly jsou trendem jak v interiéru tak v exteriéru. Nemusíte…

Kouzelný obývací pokoj

Podmanivým kouzlem provensálského venkova oplývá i obývací pokoj. Vchází se do něj pod pomyslnou vstupní branou, kterou definuje již zmíněný dřevěný trám. Ten si majitelka dozdobila řadou závěsných srdcí, které tak napomáhají k srdečné atmosféře uvnitř interiéru. Dominantou obývacího pokoje jsou ručně malované obrazy od pražského akademického malíře Vladislava Hasala, které do místnosti přinášejí ještě více doteků francouzského venkova. O romantický nádech se zde starají i hojné květinové motivy opakující se na textiliích.

Byt s kouzlem francouzského venkova

Romantická ložnice

Vstup do ložnice lze bez nadsázky přirovnat ke vstupu do jedné ze zámeckých komnat. Je plná luxusu a komfortu. Na královské vznešenosti tohoto relaxačního pokoje se do velké míry podílí honosný závěsný křišťálový lustr s devíti lampami. Jeho styl pak do jisté míry kopírují lampičky na nočních stolcích. Dalším dominantním prvkem je obrovské zrcadlo, které se mimo jiné stará o optické zvětšení ložnice. Na první pohled pak zaujme také svým bohatě zdobeným patinovaným rámem, který z něj činí opravdu luxusní kousek. Vedle vysoce komfortní manželské postele nechybí nádherné křeslo s vyvýšeným opěradlem a elegantním čalouněním. Lze na něm trávit příjemnou chvilku s knihou v naprosto luxusním prostředí.

Koupelna s dotekem Provence

Také koupelna v sobě nese kouzlo elegance, romantiky a kraje s vůní levandule. Trůní v ní volně stojící vana opět jakoby ze zámku a vybízí tak k dokonalé relaxaci. Také tady našla své uplatnění patina, a to na velkoformátových obkladech sahajících do výšky 1,5 m. Praktickým i estetickým řešením je voděodolná omítka v melírovaných šedých odstínech a také originální vzorovaná dlažba se secesním nádechem.

Ve starém bytě v historickém centru Bratislavy tak vzniklo zbrusu nové bydlení, které okazuje na romantickou duši své majitelky, která dokáže ocenit krásu umění. Doplněné o řadu inspirativních výhledů do okolí skýtá úchvatný domov odkazující na staré dobré časy.

Zdroj: www.inlinesro.sk

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Malá Dřevostavba Easy 24

MODERNÍ A ZÁROVEŇ PRAKTICKÁ KUCHYNĚ

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Idylický dům v Chorvatsku

Vybíráme dlažbu na terasu

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock