Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Atypický dům v objetí přírody

Atypický dům v objetí přírody

Manželé ze Žiliny přehodnotili svůj životní styl. Chyběla jim ranní káva na terase, práce i odpočinek na zahradě, uklidňující výhledy, … Rozloučili se s léty strávenými v bytě a vydali se nadechnout ven, do přírody. Jejich přáním bylo najít pozemek, který by byl jako stvořený pro život ve vší své plnohodnotné kráse.

V okolí Žiliny narazili na pozemek, který je zcela uchvátil. Obklopený ze všech stran horami skýtal úžasný potenciál. Rozhodli se, že svůj rodinný dům nechají postavit právě na tomto místě a na pomoc si přizvali architekta Jaroslava Ondrašina z ateliéru AD Projection. Věnoval se totiž mimo jiné návrhům domů podobných tomu, který manžele zaujal v jednom zahraničním časopise.

Moderní architektura ve vztahu k přírodě

Navrhnout dům na pozemku, který se svažuje dvěma směry, bylo opravdovou výzvou. Přestože byla pro jeho výstavbu využita horní rovinatá část, dům ve výsledku zaujme svým dosti atypickým tvarem. S ohledem na komplikovanou situaci na pozemku a krásné výhledy do všech stran vznikla dispozice se dvěma křídly rozevírajícími se na jihovýchod. Majitelům se tak splnil sen o početných výhledech do přírody, ale také o praktickém bezbariérovém bydlení. Dům přitom ve své výsledné podobě nenarušuje svým vzhledem krásu okolní přírody, vypadá naopak jako by do ní naprosto přirozeně vrůstal. Příroda a moderní architektura si tak zde dávají najevo vzájemnou empatii.

Atypický tvar domu na nepravidelném půdorysu je určen svažitým pozemkem
Atypický tvar domu na nepravidelném půdorysu je určen svažitým pozemkem

Zdravé bydlení z pórobetonových tvárnic

Majitelé toužili po zdravém bydlení, původně tak plánovali dřevostavbu. Pro dodavatele dřevostaveb se ale postavení atypického domu zdálo být velkou překážkou, nevěděli si rady ani se složitými konstrukčními detaily. Ty se ukázaly jako problém také pro dodavatele pracující s keramickými tvárnicemi. Majitelé tudíž nakonec vsadili na pórobetonové tvárnice Ytong Lambda, které se ukázaly jako nejvýhodnější a cenově nejpřijatelnější řešení. Tyto tvárnice mají totiž skvělé technické vlastnosti a rovněž se snadno opracovávají. Pórobeton se ukazuje jako velice kvalitní materiál rovněž díky svým výborným tepelněizolačním vlastnostem a absencí zdraví škodlivých částic.

 

 

Dispozice domu

Díky svažitému terénu mohla vzniknout dvoupodlažní dispozice. Východní část domu je tvořena apartmánem rodičů, který sestává z ložnice, koupelny a šatny. Patří sem také dva dětské pokoje a rodinná koupelna. V západní části domu se nachází společný obytný prostor, který tvoří kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem. V tomto prostoru byl kladen důraz zejména na otevřenost, vzdušnost a řadu panoramatických výhledů do přírody. Proto se zde nacházejí praktická rohová okna a rohové prosklené stěny. Propojení interiéru s exteriérem je tak dokonalé.

Bydlení v atypickém domě je příjemné a vzdušné. Dává prostor přírodním obrazům neustále se měnícím za okny, ale i kreativním bytovým doplňkům. Manželskému páru se tak splnil sen o domově uprostřed přírody, o ranní kávě na terase i večerním grilování.

Zdroj: Xella

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Malá Dřevostavba Easy 24

MODERNÍ A ZÁROVEŇ PRAKTICKÁ KUCHYNĚ

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vybíráme dlažbu na terasu

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Moderní dům s výhledem na řeku

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock