Bydlení Přidáno: 12. 10. 2017

Moderní řadový dům

Cihlové fasády starých Anglických domů, nalepené jedna na druhou a ruch velkoměsta tříštící se ulicemi. Zvenčí obyčejný městský dům uprostřed Londýna, uvnitř plný překvapení. Stavba s originálním názvem ,,Perf house", neboli děrovaný dům.. A proč se tak jmenuje?

Cihlové fasády  starých Anglických domů, nalepené jedna na druhou a ruch velkoměsta tříštící se ulicemi. Zvenčí obyčejný městský dům uprostřed Londýna, uvnitř plný překvapení. Stavba s originálním názvem ,,Perf house", neboli děrovaný dům.. A proč se tak jmenuje?

Při pohledu na fotografie je odpověď nasnadě. Je totiž děrovaný skrz naskrz. Projekt designu tohoto domu byl motivován klienty, kteří si přáli do interiéru přinést světlo a otevřenost své rodné Sardinie. Rekonstrukce vyžadovala úplné odstranění všech existujících vnitřních prvků, aby mohl vzniknout prostor nový. Tento pětipatrový dům se tak dočkal poměrně velkého zásahu do jeho dispozice. Odstraněním různých příček byl vytvořen obrovský prostor, který mohl být znovu funkčně rozčleněn, tak aby majitelům lépe vyhovoval. Požadavkem bylo přivést dostatek přirozeného světla do celého domu. Výsledný návrh si pohrává s různými materiály i strukturami, tvary a světly. 

Pryč s temnotou

Stěžejní paletou materiálů byl surový beton a černá ocel v kombinaci s rafinovaným sklem, dřevem a pečlivě vybranou omítkou pro vytvoření uvolněného, ale zároveň dynamického interiéru. Pro řešení problému temného a nepříznivého suterénu, který bývá v tomto typu budov velmi běžný, byly použity otvory v jednotlivých podlažích, tak aby jimi procházelo světlo. Tvarem tato perforace symbolizuje dlažbu na londýnských ulicích.

Hra světel

Přízemí, ze kterého je přístup na malý dvorek, spojuje s prvním patrem ocelové schodiště ručně vyrobené na míru, kde plné ocelové pláty navazují na perforovanou kovovou páteř, která prochází celou budovou až k nejvyšším podlažím. Otvory na zdech tvoří úžasnou hru světel, takže není potřeba žádných dalších dekorací nebo doplňků. Schodiště z prvního patra až do podkroví je celodřevěné s podhledovou výplní. Vše je vyrobeno na míru a přesně podle návrhu architekta. Perforace v podlaze jsou vyplněny tvrzeným čirým sklem k snadnému prostupu světla. Zemité tóny interiéru navozují poklidnou a hřejivou atmosféru místa. A přesně takové může být moderní bydlení v centru Londýna. 

 

Zdroj:  andymartinarchitecture.com
Další články: