Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Fenomén jménem KOKEDAMA

Fenomén jménem KOKEDAMA

Originálním způsobem jak pěstovat pokojové rostliny je jejich zavěšení. Na výběr je spousta závěsných systémů pro květináče, nebo truhlíky. V poslední době se také dostávají do obliby živé zelené stěny, které vám do interiéru přivedou zeleň, čerstvý vzduch a pocit, že jste v přírodě. Existuje ale ještě jeden způsob a tím je Kokedama.

Pěstování rostlin trochu jinak

V doslovném překladu z japonštiny znamená slovo Kokedama  ,,mechová koule". Jedná se o speciální způsob pěstování rostlin pocházející z Japonska.  V současnosti je takovýto způsob pěstování velmi populární a dostává se stále více do popředí. Kokedamu je možné vytvořit prakticky z jakékoliv rostliny, je ale potřeba pamatovat na nároky, které samotná rostlina potřebuje. Tomu je potřeba přizpůsobit umístění rostliny, její zálivku, substrát, apod. Proto je nejlepší poradit se při jejím pořízení se zahradníkem, či prodejcem.

Jestli hledáte zajímavý prvek, kterým byste rozzářili svůj domov a přinesli jste si do něj kousek přírody, kokedama je tou správnou volbou. Kokedama se hodí do každého interiéru, kde je alespoň trošku světla. Uplatní se i v malých interiérech, které nám neumožní umístění květináčů na zem, nebo do květníku. Zavěsit rostlinku je možné v podstatě kamkoliv. Na výběr je nespočet druhů rostlin od kvetoucích pokojovek, přes citrusy, traviny, tulipány, růže, orchideje, exotické květiny nebo obyčejné luční kvítí až po stromky. Vše záleží na vhodném umístění, dobré zemině a péči, kterou jim věnujete.  

Jak si vyrobit vlastní kokedamu

Kokedamu si můžete vytvořit sami doma. Je potřeba jen trochu trpělivosti. Poradíme vám jak na to. Výroba kokedamy má několik jednoduchých zásad, které by se měly dodržet. První a základní záležitostí je výběr rostliny. Nejjednodušší jsou na výrobu kokedamy s vlhkomilnými rostlinami, jelikož substrát pak lépe drží pohromadě a dobře se s ním pracuje. Pro začátek je lepší vybrat si rostlinu méně náročnou na pěstování. Potřebnou surovinou k vyrobení kokedamy je zemina. Používá se japonský černý jíl, který je často nahrazován rašelinou, ta se ale mnohdy velmi drolí. Do zeminy se přidávají další prvky jako je perlit, pemza, apod. Ty mají za úkol udržovat v zemině vodu, nebo živiny. Záleží na tom jakou rostlinu si vyberete a jaké má nároky na pěstování. Nachystanou rostlinku je potřeba vyjmout z balu, opatrně očistit od předchozího substrátu a obalit kořeny vlhkým rašeliníkem. Z připravené zeminy je potřeba zpracovat něco jako těsto, do kterého postupně přidáváte vodu, dokud nebude kompaktnější a obalíte jím kořeny rostliny. Hmotu je potřeba postupně stlačovat a tvarovat do tvaru koule. Nakonec je potřeba kouli obalit mechem, který je předem navlhčený a ovázat provázkem. Kokedamu pak stačí už jen zavěsit a těšit se z jejího růstu. 

 

Štítky: pokojové rostliny
Zdroj: gardenanswer.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Rady do malé zahrady

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock