Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Chcete mít doma o Vánocích živé dekorace? My víme, jak na to!

Budete-li mít v místnosti chladněji, vydrží hyacinty kvést déle
Budete-li mít v místnosti chladněji, vydrží hyacinty kvést déle

Vánoce – období klidu, zimy a sněhu. Jde o velmi kouzelné období, avšak občas se může stát, že se nám zasteskne po jaru plném zeleně. Proto se obklopujeme alespoň živými květy. Jak postupovat při rychlení květů, abychom si je mohli užívat již v zimě?

Jedním ze způsobů, jak do svého zimního domova vnést trochu jara, je koupě řezaných květin. Ty však ve váze dlouho nevydrží. O něco lepší variantou je vypěstování si rozkvetlých cibulovin – ty v květináčích vydrží i několik týdnů a budete se moct spolehnout na to, že půjde o krásnou dekoraci. Pokud však po takovémto „dekoru“ toužíte, měli byste začít co nejdříve, aby vám rostlinky do svátků stihly vykvést.

Co je rychlení květů

Běžný čas pro kvetení rostlin je na jaře. Cílem rychlení květů je zajistit, aby rostliny vykvetly dříve. K tomu, aby se nám rychlení povedlo, si s celým procesem musíme dát jistou práci. Kromě zasazení cibulí do nádob (k tomu vhodných) se substrátem musíme hlídat to, aby byla teplota nízká a osvětlení sporé. Také nesmíme zapomenout na čas, kdy budeme muset květináče přemístit do tepla a na světlo. Vlastně jde o jakousi simulaci zimy a následného jara – oteplení.

Chcete mít doma o Vánocích živé dekorace? My víme, jak na to!

Proč bychom měli květy rychlit

Ano, i v zimě si můžeme koupit rozkvetlé květiny v květináčích – a proto některým může snaha o rychlení rostlin přijít zbytečná. Opak je ale pravdou. Květiny, které si koupíte v obchodě, sice mohou vypadat krásně, ale taky za sebou mají dlouhou přepravu, kde mohou namrznout. Nehledě na následný převoz k vám domů. Potom není divu, když rostlinky vydrží sotva pár dní. Naopak – doma vypěstovaná rostlinka vás svým květem může těšit klidně až do ledna.

Co můžeme rychlit a jak dlouho

Mezi nejčastěji rychlené rostliny patří cibuloviny typu narcisy, tulipány, hyacinty a krokusy. Tyto rostlinky potřebují kolem 10 týdnů. Zhruba 6 týdnů pak trvá rychlení kosatců.

Kde mám vzít cibule

Pokud jste se rozhodli, že budete rychlit, měli byste vědět, že není nejlepší nápad nákup cibulí v e-shopech. Nejlepší je zajít přímo do zahradnictví a koupit si cibule tam. Za nejideálnější se považuji preparované cibuloviny. Jde o cibuloviny, které jsou dodatečně tepelně ošetřené, což zajišťuje včasné rozkvetení květin. Použít můžete i cibule, které jste zasadili do záhonu na jaře. Jen se nesmí jednat o cibule, které byly použity již dva roky po sobě. Tyto rostliny by měly dostat alespoň roční pauzu, jinak by kvetením mimo jejich vegetační dobu mohly být vyčerpané.

Chcete mít doma o Vánocích živé dekorace? My víme, jak na to!

Jak sázet a kam umístit květináče

Rychlené květiny sázíme do čistého a mělkého květináče. Ten se plní speciálním substrátem či písčitou půdou. Cibulka by měla být po zasazení ze dvou třetin v hlíně. Zasadit můžete i více cibulek vedle sebe, zde ale použijte větší květináč, aby měla každá rostlina dostatek místa. Zalévat musíme tak, aby byla zemina mírně vlhká. Vodu nikdy nelijeme přímo na cibulku.

Ačkoliv je každá rostlina jiná, u všech platí, že by měly být po osázení v tmavé a chladné místnosti – ideálně třeba garáž či sklep. Poté, co na rostlinách začnou rašit pupeny, je umístíme na světlé, ale ne slunečné místo. Aby rostliny nevykvetly dříve, než sami chcete, udržujte je v teplotě kolem 10 °C. Zhruba týden před tím, než budete chtít, aby vykvetly, začněte teplotu zvyšovat. Nikdy však rostlinky neumisťujte přímo k topení. Růst by to neuspíšilo a vaše práce by byla zbytečná.

Pokud je rostlina na světle a chladu – brzdí se rozkvétání
Pokud je rostlina v teple a tmě – roste do výšky

Rychlení rostlin je skvělým způsobem, jak si můžete užívat rozkvetlých rostlinek i v zimním období. Přitom to není ani nijak složité. Tak co, budete doma "rychlit"? My ano!

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock