Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Zrekonstruovaný mlýn v údolí Zbirožského potoka

Zrekonstruovaný mlýn v údolí Zbirožského potoka

Architekt si zrekonstruoval prostory v budově bývalého mlýna. V objektu, který dispozičně připomíná věž, vznikl unikátní domov, kde se snoubí krása starého s novým.


Výchozím bodem pro vlastní bydlení byla částečně zrekonstruovaná budova bývalého mlýna, původně papírna. Nachází se v památkové rezervaci Křivoklátska, v údolí Zbirožského potoka. Možnost obývat menší část budovy přicházela v úvahu pouze za podmínky, že vnější charakter bude respektovat dřívější renovaci.
Samotná mlýnská místnost v podstatě funguje jako dům typu dva v jednom. Vnitřní svislá dělící zeď, která byla původně ve skutečnosti štítová zeď, odděluje novou obytnou jednotku od starší, v níž žijí rodiče architektovy manželky. Bytové jednotky jsou z praktických důvodů vzájemně propojeny suterénem a druhým patrem, ale stále si každá zachovává podstatnou část vlastního soukromí.

Jako ve věži

Hlavním záměrem bylo od začátku navazovat na průmyslový charakter budovy, zejména zachováním velkých otevřených prostor s původními dřevěnými trámovými konstrukcemi v každém patře. Rekonstruovaný prostor připomíná věž, ale díky důmyslnému projektu jsou pokoje vyřešeny zajímavě. Jednotlivá patra plní jednotlivé funkce pro rodinu s dětmi. V mírně vyvýšeném přízemí se nachází dětský pokoj s šatnou a koupelnou, v prvním patře je obývací pokoj s kuchyní a ložnicí, v podkroví pracovna a koupelna. V suterénu je ateliér, sauna a technická místnost. Vzhledem k výraznému svislému uspořádání prostoru je schodiště se světlíkem zásadním jednotícím prvkem. Zmíněné schodiště se nachází podél severní fasády a je směrem vzhůru stále jasnější a stále více propojené s jednotlivými místnostmi. V přízemí je schodiště zcela odděleno od všech obytných prostor tlustými stěnami, v dalším patře je díky skleněné přepážce více propojeno a v posledním patře schodiště přirozeně přechází do podkroví.

Zrekonstruovaný mlýn v údolí Zbirožského potoka

Industriální venkov

Exteriérové úpravy jsou zaměřeny především na východní fasádu štítu, která byla nápadně upravena. Byla přidána velká okna a terasa ve stejné úrovni, ze které se vejde přímo do kuchyně s obývacím pokojem. Postavení terasy umožnilo také zastřešení vstupního prostoru, který slouží jako tradiční dvorek. Interiér si zachoval venkovský charakter, který je nyní obohacen o průmyslový design. Jako hlavní materiál bylo použito dřevo, štukové omítky a cementová stěrka. Dřevěné prvky byly co nejvíce použity z původní stavby, v duchu ekologického smýšlení majitelů. Recyklované dřevo bylo například použito na nábytek v koupelně i na terasu. Stejné to bylo i s nábytkem v celém interiéru. Až na kuchyňskou linku, je dům vybaven nábytkem s historií a z přírodních materiálů.

Zdroj: www.debyt.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

V hlavní roli kámen

KUCHYNĚ S TAJNOU MÍSTNOSTÍ

Studie minimálního interiéru

Kuchyně v šafránově žluté barvě

Předsíň na Praze 9

Interiér Kozlovice

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Vybíráme dlažbu na terasu

Zdařilá rekonstrukce Ačkové chaty

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock