Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Tradiční Feng Shui v moderním světě

Tradiční Feng Shui v moderním světě

Učení Feng Shui je prastaré učení pocházející z Číny, které si získává své příznivce stále víc a víc. Známe ale jeho podstatu? V článku se podíváme na to, co vše ovlivňuje dobré Feng Shui a jak nám může být prospěšné v současné době.

Magické sousloví Feng shui (čti Fengšuej) se stále víc a víc stává součástí západní kultury, a jen u nás vyšlo za dobu posledních cca 25 let snad na 50 různých knih s touto tematikou. Západní esoterika se tohoto specificky asijského fenoménu chytila velmi pevně a snaží se ho interpretovat mnoha způsoby. V tuto chvíli je potřeba říci bohužel.

Primární představa o tomto čínském učení o vztahu mezi prostorem, časem a lidským osudem se smrskla na představu jakéhosi druhu interiérového designu, kde hrají prim cetky z čínských večerek a esokrámků s orientální symbolikou, barvy, fontánky a obrazy na zdi. Mnohdy se stylově blíží zenové zahradě nebo kýčovité výzdobě čínské restaurace, a přitom ani jedno ani druhé není podstatě tohoto učení blíž, než je z Prahy do Pekingu.

Tradiční Feng Shui v moderním světě

Kořeny Feng Shui

Málokdo ví, kde se vlastně nacházejí kořeny tohoto učení, protože se ztrácí v šeru dávnověku. On samotný pojem Feng Shui je zahalen mnoha nejasnostmi a špatnými interpretacemi. Ti z vás, kteří o FS už slyšeli, nejspíš vědí, že slova Feng Shui znamenají v překladu „vítr a voda“, a nejspíš jste slyšeli i nějaké to symbolické vysvětlení, proč právě vítr a voda. Pravdou je, že tento pojem je relativně velmi nový a nacházíme ho poprvé cca před 150 – 200 lety. Předtím se o souboru metod, které Feng Shui používá, mluvilo jako o Ti Li, popřípadě jako o Kan You. Pojem Feng Shui byl tedy nejspíš zaveden až na sklonku poslední čínské dynastie Čchin a je odvozen z jednoho prastarého textu, který se učením Feng Shui zabývá. Ten text je Kniha o pohřbívání (Cang Shu), která pochází z dynastie Ťin (265-420 n. l.) a kde se praví ve zkratce to, že „vítr čchi rozptyluje, zatímco voda ho shromažďuje“.

Čínské pohřební zvyky

Ano, prapůvod učení Feng Shui je v pohřebních rituálech starověké Číny, kde je kult předků silně zakořeněn i v dnešní společnosti. Najít vhodné místo pro hrob svého předka a pravidelně o něj pečovat je nezbytný základ toho, aby se současníkům dařilo dobře, protože pokud jsou naši předci uctíváni, můžeme se spolehnout na jejich pomoc a přímluvu u božstev na onom světě.

Z učení o tom, jak najít vhodné místo pro hrob svého předka, se, pokud to trochu zjednoduším, díky znalosti vlivu hor a řek v krajině, dostalo učení Feng Shui k vojenským stratégům a jejich prostřednictvím někdy od 6. století n. l. i do světa živých. Zde se pak stalo primárně nástrojem pro stavbu měst, paláců a domů pro císaře, šlechtu a bohaté rody. Znalci tohoto učení byli vzdělanci v oborech geografie, astrologie i medicíny, protože se museli naučit chápat a rozumět věcem v širším i užším kontextu.

Tradiční Feng Shui v moderním světě

Tradiční Feng Shui propojuje čtyři oblasti zájmu

  • Životní prostředí, které je základem a nejdůležitější oblastí zájmu. Znalec FS zde zkoumá, kde se rodí ona životadárná síla čchi, kterou sleduje, kudy teče a kam směřuje.  Dělá to proto, aby věděl, kde se bude moct k proudu této síly nejlépe připojit a čerpat z ní pro nemovitost a jejich obyvatele.
  • Domy, které posuzuje v kontextu životního prostředí, protože každý dům má svůj příběh a vliv, který je dán jeho umístěním v terénu. Některé domy jsou vhodné pro bydlení, jiné z podstaty věci spíš pro podnikání, jiné ani pro jedno. Některé domy svým obyvatelům překáží, jiné je podporují. Některé domy podporují mužský, jiné ženský element. V některých domech se rodí nemoci, v jiných zase děti.
  • Lidi, protože není všechno dobré pro všechny a tam, kde se jednomu daří, se druhý potkává s nezdarem. Náš osud je tvořen ze tří částí. Tou první je dar nebes, který odráží naši náturu, naše silné a slabé stránky. Tu čteme prostřednictvím astrologie. Tou druhou je dar země, kterou je místo, kde žijeme, a zde je právě vliv Feng Shui, kdy můžeme podpořit nebo zhoršit naše příležitosti. Tou třetí je pak náš přístup k životu, kterým můžeme ony dva podpořit nebo naopak oslabit. Podobně, jako pokud se narodíme se slabým srdcem a sportem ho přiměřeně posilujeme, nebo naopak špatnou životosprávou oslabujeme. Tuhle volbu máme ve svých rukách.
  • Čtvrtou oblastí zájmu je pak čas, který může vlivy nebes a země proměnit. Ty dobré, ale i ty špatné. A pokud víme kdy a jak se změny dějí, můžeme lépe hospodařit se svými dary. Protože dělat věci v ten správný čas je polovina úspěchu.
Tradiční Feng Shui v moderním světě

Pokud tedy dovedeme správně sladit prostředí, ve kterém žijeme, s domem, ve kterém bydlíme, a s časem, můžeme náš osud oprostit od zbytečných chyb a těžkostí a naplno tak využít potenciál, který se nám nabízí.

Zapomeňte tedy na mince na klikách, fontánky pro štěstí a rostliny přinášející štěstí a prosperitu. Zapomeňte na palác hojnosti, kariéry, vztahů, rodiny anebo přátel. Červené dečky nebo peněženky, žáby či slony pro štěstí. O tom Feng Shui není a vlastně nikdy nebylo.

Feng Shui si všímá síly hor a řek, síly slunce, měsíce a dalších pěti základních planet při jejich pohybu po obloze. Všímá si toho, jak se daří lidem v určitém prostředí a pod vlivem času, a dovozuje, jak moc to zasáhne do jejich osudu příznivě nebo nepříznivě. A tato pravidla platí dnes stejně jako tehdy, před tisíci lety. Proto můžeme aplikovat tradiční Feng Shui i v moderní době. 

Štítky: Feng Shui

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dřevostavba Easy 78

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Bioplynová stanice do vašeho domova

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock