Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Tradiční Feng Shui v moderním světě

Tradiční Feng Shui v moderním světě

Učení Feng Shui je prastaré učení pocházející z Číny, které si získává své příznivce stále víc a víc. Známe ale jeho podstatu? V článku se podíváme na to, co vše ovlivňuje dobré Feng Shui a jak nám může být prospěšné v současné době.

Magické sousloví Feng shui (čti Fengšuej) se stále víc a víc stává součástí západní kultury, a jen u nás vyšlo za dobu posledních cca 25 let snad na 50 různých knih s touto tematikou. Západní esoterika se tohoto specificky asijského fenoménu chytila velmi pevně a snaží se ho interpretovat mnoha způsoby. V tuto chvíli je potřeba říci bohužel.

Primární představa o tomto čínském učení o vztahu mezi prostorem, časem a lidským osudem se smrskla na představu jakéhosi druhu interiérového designu, kde hrají prim cetky z čínských večerek a esokrámků s orientální symbolikou, barvy, fontánky a obrazy na zdi. Mnohdy se stylově blíží zenové zahradě nebo kýčovité výzdobě čínské restaurace, a přitom ani jedno ani druhé není podstatě tohoto učení blíž, než je z Prahy do Pekingu.

Tradiční Feng Shui v moderním světě

Kořeny Feng Shui

Málokdo ví, kde se vlastně nacházejí kořeny tohoto učení, protože se ztrácí v šeru dávnověku. On samotný pojem Feng Shui je zahalen mnoha nejasnostmi a špatnými interpretacemi. Ti z vás, kteří o FS už slyšeli, nejspíš vědí, že slova Feng Shui znamenají v překladu „vítr a voda“, a nejspíš jste slyšeli i nějaké to symbolické vysvětlení, proč právě vítr a voda. Pravdou je, že tento pojem je relativně velmi nový a nacházíme ho poprvé cca před 150 – 200 lety. Předtím se o souboru metod, které Feng Shui používá, mluvilo jako o Ti Li, popřípadě jako o Kan You. Pojem Feng Shui byl tedy nejspíš zaveden až na sklonku poslední čínské dynastie Čchin a je odvozen z jednoho prastarého textu, který se učením Feng Shui zabývá. Ten text je Kniha o pohřbívání (Cang Shu), která pochází z dynastie Ťin (265-420 n. l.) a kde se praví ve zkratce to, že „vítr čchi rozptyluje, zatímco voda ho shromažďuje“.

Čínské pohřební zvyky

Ano, prapůvod učení Feng Shui je v pohřebních rituálech starověké Číny, kde je kult předků silně zakořeněn i v dnešní společnosti. Najít vhodné místo pro hrob svého předka a pravidelně o něj pečovat je nezbytný základ toho, aby se současníkům dařilo dobře, protože pokud jsou naši předci uctíváni, můžeme se spolehnout na jejich pomoc a přímluvu u božstev na onom světě.

Z učení o tom, jak najít vhodné místo pro hrob svého předka, se, pokud to trochu zjednoduším, díky znalosti vlivu hor a řek v krajině, dostalo učení Feng Shui k vojenským stratégům a jejich prostřednictvím někdy od 6. století n. l. i do světa živých. Zde se pak stalo primárně nástrojem pro stavbu měst, paláců a domů pro císaře, šlechtu a bohaté rody. Znalci tohoto učení byli vzdělanci v oborech geografie, astrologie i medicíny, protože se museli naučit chápat a rozumět věcem v širším i užším kontextu.

Tradiční Feng Shui v moderním světě

Tradiční Feng Shui propojuje čtyři oblasti zájmu

  • Životní prostředí, které je základem a nejdůležitější oblastí zájmu. Znalec FS zde zkoumá, kde se rodí ona životadárná síla čchi, kterou sleduje, kudy teče a kam směřuje.  Dělá to proto, aby věděl, kde se bude moct k proudu této síly nejlépe připojit a čerpat z ní pro nemovitost a jejich obyvatele.
  • Domy, které posuzuje v kontextu životního prostředí, protože každý dům má svůj příběh a vliv, který je dán jeho umístěním v terénu. Některé domy jsou vhodné pro bydlení, jiné z podstaty věci spíš pro podnikání, jiné ani pro jedno. Některé domy svým obyvatelům překáží, jiné je podporují. Některé domy podporují mužský, jiné ženský element. V některých domech se rodí nemoci, v jiných zase děti.
  • Lidi, protože není všechno dobré pro všechny a tam, kde se jednomu daří, se druhý potkává s nezdarem. Náš osud je tvořen ze tří částí. Tou první je dar nebes, který odráží naši náturu, naše silné a slabé stránky. Tu čteme prostřednictvím astrologie. Tou druhou je dar země, kterou je místo, kde žijeme, a zde je právě vliv Feng Shui, kdy můžeme podpořit nebo zhoršit naše příležitosti. Tou třetí je pak náš přístup k životu, kterým můžeme ony dva podpořit nebo naopak oslabit. Podobně, jako pokud se narodíme se slabým srdcem a sportem ho přiměřeně posilujeme, nebo naopak špatnou životosprávou oslabujeme. Tuhle volbu máme ve svých rukách.
  • Čtvrtou oblastí zájmu je pak čas, který může vlivy nebes a země proměnit. Ty dobré, ale i ty špatné. A pokud víme kdy a jak se změny dějí, můžeme lépe hospodařit se svými dary. Protože dělat věci v ten správný čas je polovina úspěchu.
Tradiční Feng Shui v moderním světě

Pokud tedy dovedeme správně sladit prostředí, ve kterém žijeme, s domem, ve kterém bydlíme, a s časem, můžeme náš osud oprostit od zbytečných chyb a těžkostí a naplno tak využít potenciál, který se nám nabízí.

Zapomeňte tedy na mince na klikách, fontánky pro štěstí a rostliny přinášející štěstí a prosperitu. Zapomeňte na palác hojnosti, kariéry, vztahů, rodiny anebo přátel. Červené dečky nebo peněženky, žáby či slony pro štěstí. O tom Feng Shui není a vlastně nikdy nebylo.

Feng Shui si všímá síly hor a řek, síly slunce, měsíce a dalších pěti základních planet při jejich pohybu po obloze. Všímá si toho, jak se daří lidem v určitém prostředí a pod vlivem času, a dovozuje, jak moc to zasáhne do jejich osudu příznivě nebo nepříznivě. A tato pravidla platí dnes stejně jako tehdy, před tisíci lety. Proto můžeme aplikovat tradiční Feng Shui i v moderní době. 

Štítky: Feng Shui

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

V hlavní roli kámen

KUCHYNĚ S TAJNOU MÍSTNOSTÍ

Studie minimálního interiéru

Kuchyně v šafránově žluté barvě

Předsíň na Praze 9

Interiér Kozlovice

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Vybíráme dlažbu na terasu

Zdařilá rekonstrukce Ačkové chaty

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock