Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Stodola u Špindlerova Mlýna

Stodola u Špindlerova Mlýna

Majitele zaujala krkonošská lokalita v těsné blízkosti skiareálu ve Špindlerově Mlýně avšak bez vysokého tempa turistického střediska. Na pozemcích postavil objekty hned tři, z čehož dvě stodoly na prodej a jednu pro vlastníbydlení.

Architekta a dodavatele v jedné osobě si zvolil na základě podrobné znalosti jeho práce v Krkonošském regionu a díky osobního přístupu od návrhu přes realizaci a uvedení v život do užívání. Během celého procesu se vyplatila vazba na architekta, který je i generálním dodavatelem, takže stavebník měl po celý proces jednoho partnera.

Postavený dům je odrazem a výsledkem procesu bádání architektovy duše ve snaze nalézt novodobé pojetí krkonošského domu splňujícího soudobé nároky uživatelů preferujících kontakt interiéru s exteriérem maximálním prosklením při zachování malebnosti a bez patosu a sklouznutí do trapnosti. Vše s důrazem na perfekcionismus v provádění stavby do posledního detailu.

Jak postavit takový řekněme klasický dům a vyhnout se roubenka designu?

Jak navrhnout nadčasový dům, který nebude za dva roky trapný popřípadě za x let nedostane nálepku totalitní architektury jako řada ve své době moderních staveb postavených v poslední třetině 20.století? Inspirací se stala klasická stodola s pilíři zděnými plnou cihlou a medově černé prkenné pobití. Tvarově se jedná o obytnou stodolu spojenou krčkem s tzv. boudou.

Obytná stodola obsahuje dvoupodlažní obytný prostor s dominantními kachlovými kamny v zámeckém pojetí. Další perlou domu je vinný sklep v suterénu. Ve spojujícím krčku je otevřená kuchyně s krytou terasou. Bouda se vstupem, vstupní halou, hygienickým zázemím a ložnicemi vymezuje pobytovou zahradu od příjezdové komunikace a designově harmonizuje se stodolou.

Stodola u Špindlerova Mlýna

Plochy mezi pilíři celoplošně nahradila dle záměru místo prkenného bednění velkoformátová okna s izolačním 3-sklem a plné plochy jsou řešeny na svislo s přelištováním japonskou metodou opálenými prkny. Nosné pilíře jsou obezděny pohledovou cihlou a na střeše je použit falcovaný hliníkový plech. Díky těmto materiálům dům nepotřebuje žádnou údržbu vyjma mytí oken. Materiály mají obrovskou trvanlivost a nevyžadují dodatečné impregnace a nátěry. 

Podstatou domu je celistvost

Aneb jak dům vypadá zvenku, takový je i uvnitř. Cihelné zdivou přechází z exteriéru do interéru včetně dřeva,kde se v maximální míře uplatňují masivní dubové zestařené a kartáčované povrchy. Dům je vytápěn tepelným čerpadlem a přísun čerstvého vzduchu a odtah je zajištěn řízenou ventilací s rekuperací.

Architekt Milan Jirouš: "Prostě jsme jenom poskládali echt vůd, železo dobrý a fejkovou starou cihlu z nové linky v Belgii a pár nezbytností a vyrostlo to samo".

Zdroj: jirous.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Elegantní lakovaná kuchyňská linka

Dům s duší

Chytrá kuchyně i celá domácnost

ZLATÁ KUCHYNĚ SYKORA

Pasivní Vila dům ve svahu Podolanka

Vzorový byt Zlatá stoka

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Slané vafle s parmazánem a čerstvou petrželkou

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock