Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Starý mlýn přeměnili na útulné víkendové sídlo

Starý mlýn přeměnili na útulné víkendové sídlo

I stará budova může poskytnout zázemí vhodné pro spokojené bydlení. Stačí k tomu trocha snahy, odhodlání a pořádná rekonstrukce. Důkazem, že i chátrající objekt se může proměnit v bydlení snů, je tento starý mlýn nacházející se na předměstí městečka Corwen v severním Walesu.

Starý mlýn si pár zamiloval na první pohled

Na světě najdeme mnoho staveb, které v dřívější době sloužily k plnění nějakého účelu. Typicky jde o staré továrny, sklady, mlýny či stodoly. Protože ale jejich původní funkce mnohdy zanikají, budovy chátrají. Tomuto osudu se však vyhnul mlýn The Berwyn Mill původem z devatenáctého století, který okouzlil architekta Davida Maguite a jeho partnerku Nicol Aitkinovou, která je projektantkou. I když se oba postarali o úplnou rekonstrukci tohoto objektu, snažili se zde současně zachovat něco z původního šarmu, jímž mlýn oplýval. O dostatečné kouzlo se stará i okolní les a vodní tok, které domu dodávají na osobitosti.

Souhra dřeva a kamene tvoří atmosféru tohoto domova

Velkou roli u celé stavby hraje souhra kamene s dřevem, které jsou zde ve vzájemném propojení. Kromě původních dřevěných trámů a zrenovovaných masivních dveří s kováním zde najdeme i kamenné základy a pozůstatky kamenných příček. Díky ponechání původních prvků dům i po rekonstrukci vypadá jako tradiční kamenný dům s historií. Pozemek okolo domu byl v některých částech zpevněn kamenem a betonem, zbytek je upraven štěrkem, rostlinami a dřevěnou drtí.

Architekti se snažili, aby interiér domu korespondoval s jeho exteriérem. Proto se i v interiéru vyskytuje v hojné míře jak dřevo, tak i kámen. Dřevo je zde ve formě podlah, dveří, schodů, odhalených trámů, nábytku či jako obložení kolem oken. Vše doplňují prvky z kamene, bílé stěny, přírodní materiály a textilie, které najdeme nejen v ložnici, ale i jako součást sedací soupravy v obývacím pokoji. Interiér domu je dokonale prosvětlen skrze velkoformátová okna.

Starý mlýn přeměnili na útulné víkendové sídlo

Skromný, přesto však kvalitně zařízený interiér

Celý interiér je zařízen poměrně skromně. Alespoň co se množství nábytku týče. I přesto však interiér nepůsobí nepříjemně nebo stroze. Naopak působí velmi vlídným dojmem a v obyvatelích navozuje pocit pohody a klidu. Může za to nejen výběr barev a materiálů, ale i dekorací a celkového designu.

Rekonstrukce této budovy je jasným důkazem, že i starý a opuštěný objekt může mnohdy vypadat lépe než novostavba. Stačí jej zrekonstruovat tak, aby splnil všechna kritéria, která pro své bydlení snů máme. Pokud se rozhodneme rekonstruovat budovu, u níž zachováme podstatnou část původní stavby, můžeme vytvořit přímo architektonický skvost, v němž bude radost bydlet. Nemluvě o jisté formě recyklace, kdy se o budovu postaráme, vdechneme ji nový život a ona tak nebude zbytečně chátrat. 

Zdroj: realizace architekti ze studia DMD Group

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Interiér Praha-Klánovice

Z garáže kanceláře

Rekonstrukce přízemí domu

Provence mezi betonem a sklem

Dům na kopci

MODERNÍ DESIGN KUCHYNĚ

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vyrobte si adventní věnec

Vánoční inspirace a dekorace

Dům LO ztělesňuje nomádského ducha svého majitele

Trendy adventních věnců pro rok 2018

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Perníková chaloupka

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock