Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Splněný sen o dřevostavbě

Splněný sen o dřevostavbě

V malebném prostředí Dolního Saska vyrostla ukázková dřevostavba se srubovou konstrukcí. Představuje již sedmé bydlení manželů, kteří věří, že osmého už nebude zapotřebí. Svou dřevostavbu si spolu se synem zamilovali a denně se tak radují ze svého splněného snu.

Brigitta a Frank jsou spolu už dlouhých dvacet let. Jejich posledním domovem se stal montovaný dům z betonových panelů, který se však neukázal jako to pravé ořechové. Když ale strávili dovolenou ve srubovém domě v Bavorsku, shodli se na tom, že by si přáli žít v dřevostavbě.

Dům z části postavený svépomocí

Na základě instrukcí od specialisty na dřevostavby se manželský pár rozhodl pro dřevostavbu se srubovou konstrukcí. Jakmile se našel kupec pro jejich původní dům, začali v představách realizovat své nové bydlení. Pak si z papíru vytvořili model svého budoucího domova a spolu s architektem, kterého jim doporučila realizační firma, začali pracovat na projektu. Už od začátku věděli, že by si dům chtěli postavit částečně svépomocí, a to především s ohledem na manželovu manuální zručnost. Zároveň by tak mohli do jisté míry ušetřit. Stavba domu se sice nakonec ukázala jako velmi náročná, ale manželé se k ní postavili čelem. Navíc nad sebou měli montážní dozor přímo od výrobce. Ten jim radil, dohlížel na přesnost a kolikrát i manuálně sám vypomohl. Z kupy dřeva, kterou na staveniště dovezly kamiony, tak vznikl dům přesně podle jejich představ.

Splněný sen o dřevostavbě
Foto: Fullwood

Světlé bydlení provoněné dřevem

Výrazným prvkem dřevostavby je velký přesah střechy, díky němuž vznikla plně zastřešená terasa. V Dolním Sasku během letních dnů často prší, s ohledem na toto architektonické řešení však mohou obyvatelé domu zůstat na terase i při nepříznivém počasí. Terasa je s interiérem domu propojena velkými okny, která dovnitř vnášejí dostatek přirozeného světla. To samé platí pro trojúhelníková okna ve štítu, jež prosvětlují interiér obytného prostoru. Manželé uvažovali hodně dopředu, a tak je jejich dům bezbariérový. Do patra umístili pouze pracovnu a pokoj pro syna. Architekti přitom splnili specifické požadavky manžela i jeho ženy. Manžel si přál až ke střeše otevřený prostor nad obytnou částí domu, manželka zase jednoduché dispozice, dostatek volného prostoru, světla a přiznaného dřeva. Právě otevřený prostor nad společenskou zónou dodává interiéru vzdušnost a elegantní ráz. Světlá výška o velikosti 5,5 m působí neskutečně majestátním dojmem. Svébytný charakter interiéru spoludotváří také velká okna se zelenými rámy a hojnost přiznaného dřeva. To bylo ošetřeno, aby vlivem slunečního záření neztmavlo.

Přečtěte si také

Malý dřevěný dům vsazený do zahrady

Původní budova v jedné z lotyšských vesnic již nebyla vhodná k bydlení, posloužila však jako inspirace k vytvoření nového domova. Ten představuje malý dřevěný dům, který zaujme originální…

Praktický a estetický interiér dřevostavby

Interiér je příjemně prostorný, vzdušný a světlý. Vévodí mu zemité barvy, které odkazují na přirozenou krásu dřeva. V provozních částech domu bylo dřevo vystřídáno sádrokartonem. Toto řešení umožňuje snazší údržbu a také vychází vstříc zdejším světelným podmínkám. Dřevo by totiž prostor v zádveří a technické místnosti opticky zmenšovalo. Dýha z exotického dřeva meranti se naopak dostává ke slovu v kuchyni a je tak dalším z řady zajímavých interiérových prvků.

Splněný sen o dřevostavbě
Foto: Fullwood

Bydlení s příjemnou atmosférou

Manželé předtím neměli s bydlením v masivní dřevostavbě žádnou zkušenost. Tvrzení kolemjdoucích, že v takovém domě bez izolace nebude v zimě právě nejtepleji, v nich tedy logicky probudilo pochybnosti. Ty se však rozplynuly s první zimou. V jejím průběhu si dům udržel příjemnou teplotu, zatímco v létě nabídl tolik potřebný chládek. O tepelnou pohodu se v domě stará tepelné čerpadlo se systémem země-voda s plošnými podzemními kolektory uloženými v hloubce 150 cm, které ve zdejším písčitém podloží fungují velice dobře. Vzniklo tak bydlení s neobyčejně příjemnou atmosférou.

Rodina si tak splnila svůj velký sen. Jejich dřevostavba se srubovou konstrukcí poskytuje příjemné útočiště provoněné dřevem a osvěžené celou řadou pokojových květin i velkorysých výhledů. Všichni mají radost z toho, že si svůj dům z čistě přírodního materiálu mohli postavit téměř svépomocí. Úvahy o osmém stěhování tak nejsou na místě.

Foto: Fullwood
Zdroj: www.fullwood.ch

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Malá Dřevostavba Easy 24

MODERNÍ A ZÁROVEŇ PRAKTICKÁ KUCHYNĚ

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Idylický dům v Chorvatsku

Vybíráme dlažbu na terasu

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock