Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Splněný sen o dřevostavbě

Splněný sen o dřevostavbě

V malebném prostředí Dolního Saska vyrostla ukázková dřevostavba se srubovou konstrukcí. Představuje již sedmé bydlení manželů, kteří věří, že osmého už nebude zapotřebí. Svou dřevostavbu si spolu se synem zamilovali a denně se tak radují ze svého splněného snu.

Brigitta a Frank jsou spolu už dlouhých dvacet let. Jejich posledním domovem se stal montovaný dům z betonových panelů, který se však neukázal jako to pravé ořechové. Když ale strávili dovolenou ve srubovém domě v Bavorsku, shodli se na tom, že by si přáli žít v dřevostavbě.

Dům z části postavený svépomocí

Na základě instrukcí od specialisty na dřevostavby se manželský pár rozhodl pro dřevostavbu se srubovou konstrukcí. Jakmile se našel kupec pro jejich původní dům, začali v představách realizovat své nové bydlení. Pak si z papíru vytvořili model svého budoucího domova a spolu s architektem, kterého jim doporučila realizační firma, začali pracovat na projektu. Už od začátku věděli, že by si dům chtěli postavit částečně svépomocí, a to především s ohledem na manželovu manuální zručnost. Zároveň by tak mohli do jisté míry ušetřit. Stavba domu se sice nakonec ukázala jako velmi náročná, ale manželé se k ní postavili čelem. Navíc nad sebou měli montážní dozor přímo od výrobce. Ten jim radil, dohlížel na přesnost a kolikrát i manuálně sám vypomohl. Z kupy dřeva, kterou na staveniště dovezly kamiony, tak vznikl dům přesně podle jejich představ.

Splněný sen o dřevostavbě
Foto: Fullwood

Světlé bydlení provoněné dřevem

Výrazným prvkem dřevostavby je velký přesah střechy, díky němuž vznikla plně zastřešená terasa. V Dolním Sasku během letních dnů často prší, s ohledem na toto architektonické řešení však mohou obyvatelé domu zůstat na terase i při nepříznivém počasí. Terasa je s interiérem domu propojena velkými okny, která dovnitř vnášejí dostatek přirozeného světla. To samé platí pro trojúhelníková okna ve štítu, jež prosvětlují interiér obytného prostoru. Manželé uvažovali hodně dopředu, a tak je jejich dům bezbariérový. Do patra umístili pouze pracovnu a pokoj pro syna. Architekti přitom splnili specifické požadavky manžela i jeho ženy. Manžel si přál až ke střeše otevřený prostor nad obytnou částí domu, manželka zase jednoduché dispozice, dostatek volného prostoru, světla a přiznaného dřeva. Právě otevřený prostor nad společenskou zónou dodává interiéru vzdušnost a elegantní ráz. Světlá výška o velikosti 5,5 m působí neskutečně majestátním dojmem. Svébytný charakter interiéru spoludotváří také velká okna se zelenými rámy a hojnost přiznaného dřeva. To bylo ošetřeno, aby vlivem slunečního záření neztmavlo.

Přečtěte si také

Dřevěný dům plný zeleně

Na krásném pozemku byl postaven dům ze dřeva, který se záhy stal hřejivým domovem plným světla a svěží zeleně. Svým majitelům nabízí vysoce komfortní bydlení a celou řadu výhledů do daleké krajiny.

Praktický a estetický interiér dřevostavby

Interiér je příjemně prostorný, vzdušný a světlý. Vévodí mu zemité barvy, které odkazují na přirozenou krásu dřeva. V provozních částech domu bylo dřevo vystřídáno sádrokartonem. Toto řešení umožňuje snazší údržbu a také vychází vstříc zdejším světelným podmínkám. Dřevo by totiž prostor v zádveří a technické místnosti opticky zmenšovalo. Dýha z exotického dřeva meranti se naopak dostává ke slovu v kuchyni a je tak dalším z řady zajímavých interiérových prvků.

Splněný sen o dřevostavbě
Foto: Fullwood

Bydlení s příjemnou atmosférou

Manželé předtím neměli s bydlením v masivní dřevostavbě žádnou zkušenost. Tvrzení kolemjdoucích, že v takovém domě bez izolace nebude v zimě právě nejtepleji, v nich tedy logicky probudilo pochybnosti. Ty se však rozplynuly s první zimou. V jejím průběhu si dům udržel příjemnou teplotu, zatímco v létě nabídl tolik potřebný chládek. O tepelnou pohodu se v domě stará tepelné čerpadlo se systémem země-voda s plošnými podzemními kolektory uloženými v hloubce 150 cm, které ve zdejším písčitém podloží fungují velice dobře. Vzniklo tak bydlení s neobyčejně příjemnou atmosférou.

Rodina si tak splnila svůj velký sen. Jejich dřevostavba se srubovou konstrukcí poskytuje příjemné útočiště provoněné dřevem a osvěžené celou řadou pokojových květin i velkorysých výhledů. Všichni mají radost z toho, že si svůj dům z čistě přírodního materiálu mohli postavit téměř svépomocí. Úvahy o osmém stěhování tak nejsou na místě.

Foto: Fullwood
Zdroj: www.fullwood.ch

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Rady do malé zahrady

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock