Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Na jednom z nejkrásnějších pozemků, které měl architekt Jiří Bíza možnost dosud spatřit, vyrostly dva domy propojené dvorkem. Velký dům je obytný, malý rekreačně-hospodářský. Šlo se tedy ve stopách, jaké jsou v horách obvyklé, a vznikla tak moderní chalupa s přidruženou hospodářskou budovou.

Architekti Jiří Bíza a Tomáš Novotný měli navrhnout moderní domov na horách, který by respektoval místní stavební zvyklosti. Návrh jim usnadnil překrásný pozemek situovaný na komunikační křižovatce. Na něm měla vzniknout dřevostavba respektující pravidla pro stavbu domů na horách.

Dřevostavba s krásným výhledem

Při navrhování domu byl pro architekta zásadní výhled z domu na jih a také dostatečný přísun světla do interiéru. Z těchto důvodů byla dřevostavba postavena blízko remízku, odkud se nabízí úchvatný výhled do okolí. Dům tím rovněž získal krytý zadní trakt, přesto ale volně dýchá a působí velice vzdušným dojmem. O přirozený výraz domu se postarala dřevěná fasáda, díky níž toto zbrusu nové bydlení dokonale splývá s přírodou. Jako přechodová část mezi interiérem a exteriérem slouží zápraží, ve kterém vzniklo místo pro venkovní posezení chráněné před nepřízní počasí.

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo
Foto: Peter Fabo, Jiří Bíza

Zavětrování domu jako méně obvyklý konstrukční prvek

Tento dům je na rozdíl od původních místních staveb obohacen o zavětrování, které zde bylo s ohledem na zachování výhledů konstrukčně nezbytné. Zavětrování slouží k tomu, aby dřevěná konstrukce získala maximální tuhost. Zabraňuje vertikálním konstrukčním prvkům ve vychýlení, které by mohlo vést i ke kolapsu konstrukce. Je umístěno diagonálně k vertikálním nosným konstrukčním prvkům. Přiznané zavětrování zde představuje nejen nezbytný konstrukční prvek, ale také estetické motto domu. Architekti spolu se stavební firmou řešili rovněž sesedání stavby. Společně se rozhodli pro kombinaci roubené konstrukce a dřevěného skeletu. Dosáhli tak toho, že je konstrukce tuhá, tudíž dům nesesedá. Trámy sice nadále dilatují, ale jen v rámci povolených mezí. Díky tomuto řešení mohla být konstrukčně uvolněna jižní strana domu, která nyní nabízí překrásné výhledy do přírody prostřednictvím prosklené stěny.

Přečtěte si také

Rodinný dům s černou fasádou

Bydlení v bývalém ovocném sadě. Kontext a vztah k okolí je důležitější než samotná forma. Projekt pracuje s nedokonalostí a stárnutím materiálu. Opalované modřínové dřevo se postupně stává organickou…

Velký a malý dům

Po vzoru tradičních chalup doprovázených přidruženými hospodářskými budovami vznikly i tady dva domy, které spolu úzce sousedí. Tomu nahrál také fakt, že je v této oblasti jasně daná regulace domu, tedy výška, délka a celkové proporce. Architekti proto objekt rozdělili do dvou hmot, jak už v horách bývá zvykem. Velký dům zaujímá plochu o velikosti 207 m2, malý 112 m2. Umístění domů napomohlo k vytvoření dvorku. Spolu s parkovacím přístřeškem a dřevníkem zde vlastně vznikl takový mikrourbanismus. Dvorek je pomocí dřevníku uzavřen a zároveň získává privátní až hospodářský charakter. Zatímco velký dům plní obytnou funkci, ten malý je rekreačně-hospodářský.

Cedrová dřevostavba s kamennou stěnou

Ne všechny přiznané konstrukční prvky zde plní skutečně svou funkci, některé jsou totiž zakomponovány hlavně kvůli estetickému dojmu. Konstrukce velkého domu je řešena jako cedrová skeletová dřevostavba. Malý dům je zavětrován kamennou stěnou, takže jeho diagonální trámy zde plní pouze estetickou funkci. Domov v horách ukazuje také krásu roubených stěn, kterým však chybí typické detaily.

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo
Foto: Peter Fabo, Jiří Bíza

Uspořádání bydlení

Z hlediska dispozic je velký dům rozčleněn na čtyři stejné části. Tři směřují k severu a jedna k jihu. Díky této koncepci vznikl v půdorysu domu kout. Z vnitřní strany funguje jako místo pro krytý jídelní stůl, zvenku jako vstupní veranda určená pro ukládání lyží či zavazadel. Vedlejší volný prostor pak vyplňuje zápraží. Srdcem domu je kuchyně s jídelnou a posezení u krbu. Právě jídelní kout nabízí díky velkému oknu úchvatný výhled do přírody, který si lze vychutnat i v čase siesty. V zadním traktu domu se nachází soukromá část. Skvělým řešením je koupelna, z níž se dá vyjít přímo do zahrady. Interiér s exteriérem nepropojují jen inspirativní výhledy, ale také použité materiály. Hlavní roli zde hraje dřevo, kámen a sklo.

V úchvatné horské krajině tak vzniklo přirozeně krásné bydlení, které zaujme funkční i estetickou stránkou. Svým obyvatelům nabízí vyžití v každém ročním období. Ať už je představuje výlet na běžkách zasněženou krajinou nebo okamžiky strávené v teple domova spolu s dobrou knihou a šálkem čaje. K tomu ostatně slouží galerie v podkroví, která poskytuje nerušený výhled do přírody.

Štítky: dřevostavba
Foto: Peter Fabo, Jiří Bíza
Zdroj: www.bizaarchitekti.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock