Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Severská borovice v hlavní roli moderní dřevostavby

Severská borovice v hlavní roli moderní dřevostavby

Na švédském ostrově Brännö vyrostl zbrusu nový rodinný dům, který sází na kvalitu a přirozenou krásu severské borovice. Její dřevo zdobí interiér i exteriér, celek tak působí příjemně jednolitým dojmem. A není se tedy čemu divit, že se uvnitř dřevostavby usídlil skandinávský styl.

Citlivá architektura umožnila, aby dům vznikl na chráněném území na ostrově Brännö. Bydlení je uzpůsobeno požadavkům na moderní způsob života a zajišťuje dostatek soukromí a překrásné přírody. Dřevostavba se totiž nachází v poklidné a odlehlé části ostrova, a přesto nedaleko od Göteborgu, druhého největšího města ve Švédsku.

Sázka na dřevo severské borovice

Severská borovice hraje hlavní roli vně i uvnitř domu, za což může sázka na kvalitu jejího dřeva. Na rozdíl od středoevropské borovice má ta severská těsné a jemné letokruhy, vysokou odolnost, pevnost a houževnatost. Důležité jsou i její izolační a tepelně technické vlastnosti. Dřevo severské borovice navíc díky svým specifickým vlastnostem není tolik náchylné na vlhkostní změny. Díky menšímu podílu pryskyřic se tento druh dřeva snáze lakuje, s ohledem na tenké letokruhy je zase méně náchylné vůči popraskání. Hustotě dřeva a šířce letokruhů zase vděčí za svou rovnoměrnější kvalitu. V neposlední řadě pak dřevo severské borovice zaujme příjemnými tóny, jemnější kresbou a menšími suky.

Severská borovice v hlavní roli moderní dřevostavby
Foto: Kvarteret Mäkleri

Dřevostavba s patinou

Dřevo krášlí vnitřek domu, ale hraje významnou roli i v jeho exteriéru. Díky své kvalitě totiž mohlo být použito i na exponovaná místa, která se musí potýkat se změnami počasí. Dřevo severské borovice vlivem přírodních vlivů nedegraduje, ale naopak přirozeně stárne a dává tak vzniknout přitažlivé patině. Díky ní pak mnohem lépe vrůstá do okolní krajiny. Před povětrnostními vlivy je naopak chráněná zahrada dřevostavby. Dům je totiž postaven do tvaru písmene L.

Přečtěte si také

Montovaný dům postavili za pouhých 10 dní

Projekt jménem DublDom si získává stále více příznivců. Dům vám přivezou kamionem na místo a postavíte jej za pouhých 10 dní. To je nový koncept prefabrikovaných domů, které si dnes může dopřát…

Bydlení plné slunce

Rodinný dům kopíruje terasa, která je rovněž ze dřeva, a na níž po celý den svítí slunce. Na terasu se vchází z přízemí hlavní budovy anebo z přidruženého domu pro hosty. Slunečních paprsků je plný i interiér. Proudí sem mimo jiné velkými francouzskými okny, jež jsou v teplých měsících permanentně otevřená. Světlému dojmu z bydlení napomáhá také výmalba v jemně šedé a béžové barvě.

Severská borovice v hlavní roli moderní dřevostavby
Foto: Kvarteret Mäkleri

Útulný a nápaditý interiér

V interiéru se o slovo hlásí skandinávský styl ve své nejčistší podobě. Čistota, jednoduchost a elegance se spolu prolínají místnost po místnosti, a vytváří tak dokonale útulné a přitom nápadité bydlení. Světlé barvy, hřejivé dřevo a další přírodní materiály vnášejí do domu přívětivou náruč přírody a vytvářejí tak atmosféru plnou harmonie a pohody. Čtyřpokojový dům je tak dokonalým místem pro život, zařízeným opravdu s vkusem. V přízemí se nachází společenský prostor s kuchyní a jídelnou, na které navazuje obývací pokoj. Hlavní roli v něm hraje krb a zaujme i schodiště, které funguje také jako originální úložný prostor. Kuchyni naproti tomu vévodí originální šedozelená kuchyňská linka. V podkroví se nachází hlavní ložnice a dva dětské pokoje. Také tady je dostatek přirozeného světla. Jsou tu střešní, ale i francouzská okna.

V poklidné části ostrova Brännö tak vzniklo útulné a originální bydlení plné slunce, dřeva a pohodové atmosféry. Domov, který bude stárnout do krásy, aniž by ztratil něco z vůně severských borovic…

Foto: Kvarteret Mäkleri
Zdroj: www.kvarteretmakleri.se

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Útulné podkroví pro hosty

Jahodové sady

Dokonalá ergonomie a rozmístění

Byt v rezidenci Braník

Rezidenční bydlení

Kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Sledujte nás

Nejčtenější články

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Vánoční inspirace a dekorace

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Barevné truhlíky plné mrazuvzdorných rostlin

Perníková chaloupka

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock