Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Proměna domu z roku 1923 na vzdušný domov s prvky wabi-sabi

Proměna domu z roku 1923 na vzdušný domov s prvky wabi-sabi

Dům z roku 1923 prošel razantní proměnou pod taktovkou architektonického studia. Kombinace dokonalé moderny a nedokonalého stylu wabi-sabi vytvořila příjemný a originální domov. Stylové kousky doplňuje hliněná omítka, původní dřevěné trámy a 200 let starý olivovník.

Zchátralá budova ve Štětíně v severozápadním Polsku se proměnila na klidný rodinný dům s otevřeným interiérem, který definuje celý prostor. Klienti, pár středního věku s malým dítětem, požádal o pomoc architektonickou firmu, která by jim pomohla změnit starý dům na vysněný domov. Majitelé domu s plnou důvěrou v tvůrčí vizi návrhářského týmu přijali kompletní přepracování svého domu z roku 1923 v polském Štětíně. Interiér se odvolává na styl wabi-sabi, stejně jako na japonskou a brazilskou modernu, a nabízí přírodní materiály a pečlivě vybraný nábytek a doplňky.

Wabi-sabi je krása v nedokonalosti a stárnutí

Z Japonska, od zenových mnichů a čajových mistrů, se k nám dostává styl wabi-sabi. Wabi-sabi klade důraz na věci neúplné, nedodělané a přirozeně stárnoucí. Dřevo omleté příbojem oceánu, stará omítka a vše, co stářím vykazuje změny a v průběhu let mění svůj vzhled. Je to styl, který nikdy nebude dokonalý a v něm je právě ta krása. Wabi-sabi není žádnou novinkou, je to japonská filozofie, která se objevila před více než 600 lety. Celá jeho kvintesence je obsažena v názvu: slovo „wabi“ znamená jednoduchost, zatímco „sabi“ je krása plynoucí z postupu času. Tato filosofie se zaměřuje na autentičnost, hledání jemných a přírodních krás v nedokonalostech, oceňování jednoduchých, skromných, syrových věcí, zasažených zubem času (a proto velmi individuální - každé škrábance, trhliny nebo vady jsou jedinečným podpisem uživatele). V tomto trendu není prostor pro zdobení, předstírání nebo nahrazování starých položek novými. Je protiváhou všudypřítomného konzumu, katalogů a hromadně vyráběných sériových produktů.

Proměna domu z roku 1923 na vzdušný domov s prvky wabi-sabi
Foto: Joel Hauck

Otevřené prostory interiéru

Otevřený obývací prostor je teplý a vzdušný, plný přírodních materiálů, speciálně upraveného a restaurovaného nábytku a odvážného barevného koberec z roku 1969.V celém domě je nábytek většinou vyroben z přírodního, naolejovaného dubového dřeva. Dům sousedí s parkem a zalesněnou krajinou v krásné čtvrti, proto byl ideální pro rodinu s dětmi. Na přeměnu zchátralé struktury na otevřené a teplé obytné prostory však bylo zapotřebí hodně práce. Hlavním cílem rekonstrukce bylo spojit mnoho menších místností do otevřeného prostoru. Odstraněním většiny vnitřních příček se stalo přízemí velkou vnitřní kompozicí kuchyně, jídelny, obývacího a kancelářského prostoru. Prostor je navržen tak, aby byl dokořán otevřen během dne, ale díky posuvným dveřím na míru lze prostor jednotlivě uzavřít. Podlahy v kuchyni jsou původní a pocházejí z roku 1923. Ta byla schválně ponechána, aby odkazovala na původní charakter budovy.

Proměna domu z roku 1923 na vzdušný domov s prvky wabi-sabi
Foto: Joel Hauck

Otevřeno - zavřeno

Novou kuchyň obohatil kuchyňský ostrov na který byla instalována varná plocha, aby i při vaření byla kuchyně otevřená hlavním obytným prostorům. Posuvné dveře mezi obývacím pokojem a jídelnou mají prolamovaný vzor, takže při otevírání a zavírání dveří je vždy ve hře jedinečný a krásný vzor. V přízemí jsou trámy ponechány syrové a exponované po vyčištění. Podlahová prkna byla pokryta olejem, zatímco vnější stěny byly pokryty hliněnou omítkou ve světle šedém odstínu. Zavedením posuvných dveří do interiéru lze otevřené prostory rozdělit podle potřeby. Interiér spojuje krásu s nedokonalostí. Stěny se mohou pochlubit hliněnou omítkou, zatímco dřevěné podlahy jsou ošetřeny olejem, díky kterému mohou textury dřeva krásně vyjít na povrch. V projektu dominují vlivy japonského a brazilského modernismu, takže mezi nábytkem použitým v interiéru najdeme návrhy Isamu Noguchiho, Jadera Almeidy a jedinečné židle od Junzo Sakakura. Kromě toho byl v projektu použit plastový nábytek, lampy a doplňky z Dánska, České republiky, Polska, Mexika, Itálie a Německa.

V prvním patře se nacházejí tři ložnice a dvě koupelny. Spojuje je zakřivené dřevěné schodiště, které je elegantním kontrastem. V pokojích v prvním patře jsou stropní trámy pokryty hliněnou omítkou, všechny natřené tak, aby odpovídaly ostatním povrchům, které jsou použity v přízemí. Stoly, postele, lenoška a kuchyňský nábytek byl navržen studiem a vyroben na míru. Bylo použito olivové dřevo, které je šetrné a stejné, jako olivový stromek v přízemí, jenž má působivý věk více než dvě stě let, zaujímá čestné místo na prosklené verandě.

Štítky: rekonstrukce
Foto: Joel Hauck
Zdroj: www.loft-kolasinski.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock