Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Proč chodit brzy spát?

Proč chodit brzy spát?

Stále mnohem víc osob zanedbává svůj spánek. Ať už jde o stres, mnoho práce nebo to, že si chceme užívat svého dne na maximum. Z dlouhodobého hlediska se může absence spánku projevovat nejrůznějšími problémy. Kterými?

Informace, které během dne získáte, zůstanou v hlavě

Jestliže již delší dobu spíte kratší dobu, než opravdu potřebujete, zaděláváte si na problémy s pamětí. Během poctivého spánku jsou informace, které získáme během dne, ukládány do paměti. Pokud budete spát jen krátkou dobu, bude vám trvat delší dobu, než si něco zapamatujete, budete dělat chyby z nepozornosti a i obyčejný pracovní email od vás bude vyžadovat dávku námahy.

Dobrý spánek rovná se dobrá nálada                               

Znáte matky malých dětí, které jsou občas podrážděné? Velmi často za to může nedostatek spánku, kterým trpí. Zde to však jde tolerovat. Co však nebude nikdo tolerovat vám – když přijdete do práce unavení, můžete se snažit o nejzdvořilejší komunikaci, kterou dovedete, ale vaše tělo bude mluvit za vás. Časté mrkání, zívání, červené oči, klepání nohou. Tohle všechno jsou věci, které neskryjete. Nemluvě o riziku psychických chorob.

Únava může způsobit nehody

Velké množství nehod se stává právě unaveným a nevyspaným osobám. Je to díky tomu, že jsou reakce unavených osob o hodně pomalejší než ty u vyspaných jedinců. Ať už jde o mikrospánek za volantem či usínáním v práci, kdy pracujete v nebezpečném prostředí, měli byste myslet na pravidelný odpočinek, který všem problémům zamezí.

Špatný spánek ovlivňuje náš úsudek

Dle výsledků nejrůznějších průzkumů (například průzkum časopisu Sleep) mají nevyspaní jedinci menší schopnost udělat správná rozhodnutí. Ať už ty v pracovním, ale i osobním životě. Pokud už se rozhodnete správně, bude vám rozhodování trvat déle než vyspaným jedincům.

Proč chodit brzy spát?

Spánek podporuje zdraví

Čím déle budete svůj spánek zanedbávat, tím slabší bude vaše imunita. Pak už jen bude stačit, abyste se prošli místem, kde je někdo nemocný a hned to chytnete i vy. Nemluvě o tom, že osoby, u kterých je absence spánku opravdu vysoká, mají větší sklony k srdečním onemocněním, obezitě, vysokému krevnímu tlaku či diabetu.

Více spánku, lepší produktivita

Lidé, kteří si dopřávají pořádnou dávku spánku, jsou mnohem produktivnější než ti, kteří moc nespí. Pokud se budete dlouhodobě spánku vyhýbat, budete méně produktivní a kreativní. Pak se stane velmi lehce, že budete u mnohých situací přítomni pouze fyzicky, avšak duševně budete úplně mimo.

Kdy jít spát?

Pokud hledáte dobu ideální na to, kdy byste měli ulehnout do postele, neexistuje jednoznačná odpověď. Každému z nás vyhovuje něco jiného. Nikdy byste se ale neměli přepínat. Místo toho si lehněte hned, jakmile pocítíte únavu. Nočním sovám vyhovuje chodit spát později, a později i vstávat. Ranní skřivani jsou pak nejšťastnější, když brzo ulehnou a brzo vstanou. Na co však dávejte pozor – snažte se chodit spát každý den v podobnou dobu. Vaše tělo si tak zvykne na pravidelnou dávku spánku. Pokud normálně vstáváte v šest a o víkendu v deset, dáváte svému tělu zabrat. Nezapomínejte ale na to, že každá hodina spánku před půlnocí se počítá.

Kvalitní postel a matrace je základ

Pokud se chcete dobře vyspat, neměli byste zapomenout ani na postel s kvalitní matrací. V posteli trávíme až jednu třetinu svého života, a nejen proto bychom měli investovat do kvalitní matrace, která zaručí, že se neprobudíme úplně rozlámaní. Proto zapomeňte na levné matrace, které budete co chvíli měnit za nové. Raději si pořiďte takové, které vám poslouží mnohem delší dobu.

Štítky: spánek

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dřevostavba Easy 78

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Sledujte nás

Nejčtenější články

Bioplynová stanice do vašeho domova

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock