Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Pěstování sukulentů – hodně světla, málo vody

Pěstování sukulentů – hodně světla, málo vody

Sukulenty jsou ty pravé rostliny pro všechny, kdo nemají čas nebo vlohy k pěstování tradičních pokojových rostlin. Za naprosto minimální péči vás odmění zajímavými tvary, barevnými květy i exotickou atmosférou.

Nenáročné krásky z dalekých končin

Většina u nás zdomácnělých sukulentů pochází z jižní Afriky, ve které si pouště udržují velmi stabilní polopouštní klima již více než 70 milionů let. V této oblasti jsou zastoupeny především čeledi kosmatcovitých, krasulovitých a pryšcovitých. Nalézají se tu nejen mezi milovníky sukulentů známé rody haworthia, gasteria či aloe. Řada dalších známých druhů těchto nenáročných krásek má svou domovinu pro změnu v prostředí amerických pouští. Patří k nim zejména agáve, echeverie a veletlustolistá pachphyta.

Pěstování sukulentů u vás doma

Vzhledem k tomu, že sukulenty jsou ze svých přirozených domovů zvyklé na 12 hodin slunce denně po většinu roku, je třeba jim dostatek světla zajistit i v jejich novém bydlišti. Ideální tak bude umístit je přímo na okenní parapet nebo do dobře větraného skleníku. Nikoho asi nepřekvapí, že si sukulenty přímo libují v letnění.

Pokud jde o vodu, té sukulenty moc ke zdárnému prospívání nepotřebují. Mnoho těchto rostlin se navíc už ve svém přirozeném prostředí přizpůsobilo suchu hromaděním vody v tkáních. V létě jim tak stačí docela nepatrná zálivka ve večerních hodinách, zatímco od poloviny srpna už se může dávka vody o něco navýšit. V době kolem Dušiček už však zase zalévat téměř přestáváme, a to proto, že je v této době zoufale málo světla.

Pěstování sukulentů – hodně světla, málo vody

Když sukulent prosí o vodu

Sukulenty rozhodně nezalévejte ve chvíli, kdy je v květináči mokrá zemina. Nebojte se, tyto nenáročné květiny si samy o vodu řeknou. A jak to poznáte? Tak, že se jim svěsí listy. Ve chvíli, kdy sukulent doslova prahne po zálivce, začne totiž vysávat své spodní listy, které se důsledkem toho scvrkávají a opadávají.

Přesazování a hnojení sukulentů

Právě v zimě nastává nejvhodnější období pro přesazování sukulentů. Vyberte tedy ty, jejichž zemina je už plně prorostlá kořeny a zvolte jen o něco málo větší květináč. Jinak ale můžete sukulenty přesazovat klidně v průběhu celého roku. Obvykle je stačí přesadit jednou za rok až za tři roky.

Pokud jde o hnojení sukulentů, tak toho vůbec není zapotřebí. Jejich hmota je totiž až z 98% tvořena vodou, a tak když už rostlina nějaké to množství organických látek za rok vyprodukuje, vystačí si s anorganickými látkami v původní zemině.

Pěstování sukulentů – hodně světla, málo vody

Sesazování sukulentů do zahrádek a bytových skalek

Z malých sukulentů bizarních tvarů a nápaditých květů lze sesadit působivé zahrádky a bytové skalky. K tomuto kreativnímu zahrádkářskému počinu vám dobře poslouží misky z kamene nebo modelované keramiky. K sobě však musíme sesazovat jen ty druhy sukulentů, které mají stejné nároky na přísun vody. Výjimku mohou tvořit praktické misky rozdělené do několika malých oddílů. Sukulenty je možné vsadit i do porézního kamene a vytvořit tak pokojovou skalku. Nabízí se také vsazení do dubového dřeva. Takové aranžmá pak v bytě funguje jako působivý doplněk plný života a exotiky.

Jak je tedy patrné, pěstování sukulentů není vůbec náročné. Tyto drobné rostlinky vás navíc doma neokradou o místo, o čas ani energii. A nádavkem vám ještě přidají hodně krásy a exotiky. Ještě stále váháte nad tím, proč by měly být součástí vašeho domova?

Štítky: pokojové rostliny

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

ZLATÁ KUCHYNĚ SYKORA

Pasivní Vila dům ve svahu Podolanka

Vzorový byt Zlatá stoka

Realizace moderního bytu

Praha Štěpánská

Praha Španělská

Sledujte nás

Nejčtenější články

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Kam v bytě umístit zrcadlo?

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock