Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Moderní stodola na venkově

Moderní stodola na venkově

Nově postavené domy vypadají jako černé stodoly uprostřed pole. Ctí tradiční obdélníkový tvar se sedlovou střechou, ale nabízí mnohem víc. Jejich výjimečnost potvrzuje i fakt, že byly nominovány na cenu za architekturu.

Chruszczobród je malá vesnice nacházející se ve Slezské provincii. Rodinný dům postavený na základě návrhu ateliéru Górnik Architects moderně odkazuje na budovy charakteristické pro krajinu polských vesnic. Záměrem návrhu bylo zachovat syrovou a jednoduchou formu budov a zároveň získat moderní a nadčasový charakter pro místo i architekturu. Kolem domu jsou pouze pole, louky a lesy. S inspirací v okolní krajině byl zvolen tvar původních typických budov. Celý objekt je složen ze tří jednoduchých budov se sedlovou střechou. Budovy byly funkčně rozděleny na garáž, umělecké studio a hlavní rodinný dům. Hlavní podmínkou tohoto projektu bylo funkční uspořádání s ohledem na sluneční paprsky a topografii.

Šikovné rozdělení

Použité dřevo na terasy, střechy i fasády je z polského modřínu, který na místě vytvořil monochromní a jednoduché linie. Dlážděná žula zdůrazňuje široký otevřený prostor, zatímco dřevěná terasa, která nás vede do zahrady, symbolizuje soukromý prostor. Velké skály vykopané během stavebních prací se staly počátečním bodem pro uspořádání zeleně v zahradě. Budovy obklopují kameny různých frakcí - od malých rozměrů až po monumentální balvany charakteristické pro tuto oblast. V každé budově je jasné rozdělení prostoru.

Moderní stodola na venkově
Foto: Gornik Architects

V hlavní obytné budově je otevřený obývací pokoj pro každodenní setkávání a soukromý, ten se skládá z ložnic pro děti a rodiče. V uměleckém studiu je mezipatro jako spaní pro hosty s výhledem do zahrady. Velká okna, která spojují interiér s okolní přírodou, zdůrazňují zahradní plochu mezi hlavní obytnou budovou a uměleckým studiem. Čelní stěny jsou minimalistické bez výrazných dělení, jako jsou okna nebo dveře.

Široká příjezdová cesta vede do garáže, za kterou se nachází umělecké studio. Obě budovy jsou od hlavní obytné části rozdělené teraasou, která navazuje na bazén a v létě se stává hlavním rodinným prostorem. Záměrně byla zhotovena prostornější, aby se mohla dělit na odpočinkovou zónu, místo pro grilování a jako herní plocha pro děti. Díky terase je přesun mezi jednotlivými budovami snadný a vemi pohodlný. Dohromady vytváří oddělené budovy jeden celek, právě díky propojení s terasou. To je důvod, proč je mezi budovami pěší trasa, která vede do soukromého prostoru a zároveň odhaluje zajímavé architektonické perspektivy a okolní krajinu

Štítky: stodola v přírodě
Foto: Gornik Architects
Zdroj: www.gornikarch.pl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Rady do malé zahrady

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock