Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Malá rodinná usedlost plná dynamiky

Malá rodinná usedlost plná dynamiky

V Budmericích, obci vzdálené 37 km od Bratislavy a ležící v Trnavské pahorkatině, se nachází zbrusu nová rodinná usedlost. Stojí v severozápadní části obce a doplňuje tak mladou čtvrť rodinných domů poblíž zámku, který v současné době slouží jako Dům slovenských spisovatelů.

Malá usedlost v Budmericích vybočuje ze standardního dispozičního rámce, sází na odlišné prostorové uspořádání a ubírá se cestou představ o moderním bydlení. Ty jsou založeny na promyšleném konceptu domu, který je schopen růst a rozvíjet se spolu s potřebami čtyřčlenné rodiny.

Bydlení připravené na změny

O sympatický návrh domu se zasloužili architekti z bratislavského studia TOITO, jmenovitě Katarína Príkopská, Ivan Príkopský a Tomáš Szőke. Snažili se vymezit vůči energeticky náročným a předimenzovaným stavbám se špatnou dispozicí, které zabírají většinu místa nové zástavby. A představili nadčasový architektonický počin, který adaptovatelný a připravený na budoucí změny. Vzniklo tak zajímavé bydlení, které na 95 m2 poskytuje dostatek prostoru pro život mladé rodiny.

Malá rodinná usedlost plná dynamiky
Foto: Katarína Príkopská

Dům pohrávající si s prostorem

Vzniku poněkud netradičního bydlení předcházela vstřícnost klienta vůči otevřenému, prostorově složitějšímu řešení. Dům tudíž ve výsledku představuje pozoruhodnou hru s prostorem, který se odvíjí od vestavěného centrálního kubusu. Do domu tak bylo vloženo samostatné těleso z cihel a ze dřeva. V něm se nachází čítárna, ložnice, koupelny, komora a také schodiště. Na tuto specifickou vestavbu pak v otevřeném kruhu navazuje denní část domu, ložnice rodičů, kuchyně a šatna. Patří sem rovněž hlavní vstup. V patře vznikl prostor určený pro děti, který je řešený tak, aby mohly seshora pozorovat dění v kuchyni, a také, aby byly zkrátka ve spojení s rodiči. Do vcelku strohého obalu byl tedy vložen živelný objekt, který dává do pohybu události dne. Výsledkem je nápaditý soubor menších objektů, který vytváří moderní rodinnou usedlost.

Přečtěte si také

Broken House – originální dům, který zapadá do okolí

V městské čtvrti Oporów ve Vratislavi byl postaven atypický dům. Zaujme svým netradičním tvarem, velkými prosklenými plochami i romantickou zahradou. Vznikal přitom nelehkou cestou, a to především…

Originálně řešený interiér

Architekti při navrhování domu upustili od klasického vymezení jednotlivých místností a jejich striktně dodržovaných funkcí. Malý dům na místo toho nabízí svým obyvatelům různorodé prostory s funkcemi, které se v interiéru svobodně prolínají. Pokoje si sice zachovávají klasické objemy, přesto však zaujmou neobvyklými proporcemi. Dům, do kterého se vstupuje přes otevřené zádveří, přivítá hosty aktivní zónou v přízemí, jež v patře střídá hravý prostor pro nejmladší generaci.

Malá rodinná usedlost plná dynamiky
Foto: Katarína Príkopská

Dům jako zrcadlo životního stylu

Štít pultové střechy směřuje do ulice, dům tedy působí menší, než doopravdy je. Za klamavé měřítko vděčí i chytrému rozdělení na tři menší stavební objekty. S takovým vzhledem příjemně zapadá mezi okolní stavení venkovského rázu a sám na sebe bere podobu menší venkovské usedlosti. Dům je zděný a celý bílý, jeho čistý koncept narušují pouze okenní otvory. O to větší živelnosti se dostává interiéru. Rodinná usedlost umí však zaujmout i exteriérem, který zdobí přirozeně krásná zahrada a také jezírko, které slouží mimo jiné k zachytávání dešťové vody. Dům neslouží k okázalé sebeprezentaci. Je především zrcadlem životního stylu svých obyvatel. Jeho součást tak tvoří i ateliér umožňující kreativní práci z domova.

V blízkosti historického parku v Budmericích vyrostl nápaditý dům pro čtyřčlennou rodinu. Tyčící se na pozemku vedle pole představuje originální rodinnou usedlost, která je živelná, hravá a otevřená do prostoru.

Štítky: rodinný dům
Foto: Katarína Príkopská
Zdroj: www.toito.eu

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Krásná Černá "Black&Oak" kuchyně

Nadčasová petrolejová kuchyně "Turquoise" v Anglickém stylu

Pracovna, Jarov

Moderní dům

Anglická koupelna

Byt s vnitřním oknem

Sledujte nás

Nejčtenější články

Zpustošenou stodolu proměnili v kouzelné místo

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Půvabná roubenka s plastovým šindelem

Nový dům ve venkovském stylu s nádechem středomoří

Dům na kopci s úžasným výhledem

Velkoryse prosklený dům u Tiché Orlice

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock