Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Malá rodinná usedlost plná dynamiky

Malá rodinná usedlost plná dynamiky

V Budmericích, obci vzdálené 37 km od Bratislavy a ležící v Trnavské pahorkatině, se nachází zbrusu nová rodinná usedlost. Stojí v severozápadní části obce a doplňuje tak mladou čtvrť rodinných domů poblíž zámku, který v současné době slouží jako Dům slovenských spisovatelů.

Malá usedlost v Budmericích vybočuje ze standardního dispozičního rámce, sází na odlišné prostorové uspořádání a ubírá se cestou představ o moderním bydlení. Ty jsou založeny na promyšleném konceptu domu, který je schopen růst a rozvíjet se spolu s potřebami čtyřčlenné rodiny.

Bydlení připravené na změny

O sympatický návrh domu se zasloužili architekti z bratislavského studia TOITO, jmenovitě Katarína Príkopská, Ivan Príkopský a Tomáš Szőke. Snažili se vymezit vůči energeticky náročným a předimenzovaným stavbám se špatnou dispozicí, které zabírají většinu místa nové zástavby. A představili nadčasový architektonický počin, který adaptovatelný a připravený na budoucí změny. Vzniklo tak zajímavé bydlení, které na 95 m2 poskytuje dostatek prostoru pro život mladé rodiny.

Malá rodinná usedlost plná dynamiky
Foto: Katarína Príkopská

Dům pohrávající si s prostorem

Vzniku poněkud netradičního bydlení předcházela vstřícnost klienta vůči otevřenému, prostorově složitějšímu řešení. Dům tudíž ve výsledku představuje pozoruhodnou hru s prostorem, který se odvíjí od vestavěného centrálního kubusu. Do domu tak bylo vloženo samostatné těleso z cihel a ze dřeva. V něm se nachází čítárna, ložnice, koupelny, komora a také schodiště. Na tuto specifickou vestavbu pak v otevřeném kruhu navazuje denní část domu, ložnice rodičů, kuchyně a šatna. Patří sem rovněž hlavní vstup. V patře vznikl prostor určený pro děti, který je řešený tak, aby mohly seshora pozorovat dění v kuchyni, a také, aby byly zkrátka ve spojení s rodiči. Do vcelku strohého obalu byl tedy vložen živelný objekt, který dává do pohybu události dne. Výsledkem je nápaditý soubor menších objektů, který vytváří moderní rodinnou usedlost.

Přečtěte si také

Krásný dům kombinující tradici s modernou

Zbrusu nový dům v Kościelisku, centru polských Tater, dokonale zapadá do horské krajiny. Architektům se v jeho případě perfektně podařilo zkombinovat současné prvky s těmi tradičními. Vzniklo tak…

Originálně řešený interiér

Architekti při navrhování domu upustili od klasického vymezení jednotlivých místností a jejich striktně dodržovaných funkcí. Malý dům na místo toho nabízí svým obyvatelům různorodé prostory s funkcemi, které se v interiéru svobodně prolínají. Pokoje si sice zachovávají klasické objemy, přesto však zaujmou neobvyklými proporcemi. Dům, do kterého se vstupuje přes otevřené zádveří, přivítá hosty aktivní zónou v přízemí, jež v patře střídá hravý prostor pro nejmladší generaci.

Malá rodinná usedlost plná dynamiky
Foto: Katarína Príkopská

Dům jako zrcadlo životního stylu

Štít pultové střechy směřuje do ulice, dům tedy působí menší, než doopravdy je. Za klamavé měřítko vděčí i chytrému rozdělení na tři menší stavební objekty. S takovým vzhledem příjemně zapadá mezi okolní stavení venkovského rázu a sám na sebe bere podobu menší venkovské usedlosti. Dům je zděný a celý bílý, jeho čistý koncept narušují pouze okenní otvory. O to větší živelnosti se dostává interiéru. Rodinná usedlost umí však zaujmout i exteriérem, který zdobí přirozeně krásná zahrada a také jezírko, které slouží mimo jiné k zachytávání dešťové vody. Dům neslouží k okázalé sebeprezentaci. Je především zrcadlem životního stylu svých obyvatel. Jeho součást tak tvoří i ateliér umožňující kreativní práci z domova.

V blízkosti historického parku v Budmericích vyrostl nápaditý dům pro čtyřčlennou rodinu. Tyčící se na pozemku vedle pole představuje originální rodinnou usedlost, která je živelná, hravá a otevřená do prostoru.

Štítky: rodinný dům
Foto: Katarína Príkopská
Zdroj: www.toito.eu

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Apartmánový dům Harrachov - horský interiér

Rodinný dům s atriem

Apartmánový dům Harrachov

Rekonstrukce bytu Praha

Rekonstrukce RD Hovorčovice

BD Kostelec nad Černými lesy - luxusní interiér

Sledujte nás

Nejčtenější články

Téměř nulová dřevostavba v Beskydech

Na střeše bytovky vyrostl minimalistický dům ze dřeva

Černý dům se otevírá do krajiny

Vysněný dům na venkově

Luxusní maringotka

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock