Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Loft ve staré kovárně

Loft ve staré kovárně

Genius loci staré kovárny ve městě Lešno v západním Polsku zůstal zachován. Ta je součástí továrny z 19. století, která se mění v obytné prostory. Ukázkou těchto dechberoucích proměn je loft, který si vzal do parády polský architekt Jan Sikora ze studia Sikora Wnętrza.

Když architekt prostor určený k proměně spatřil, oněměl úžasem. Fascinovala jej dokonalost surových zdí a jedinečná atmosféra s vůní kovárny. Nechal se inspirovat tímto osobitým prostorem a okamžitě jej napadlo, jak by měl takový moderní loft vypadat. Představil si nekompromisní prostor, ve kterém jsou ponechány prvky ve své surovosti, ať už se jedná o stěny, podlahy či průmyslové prvky. Ty by prosvětlila jemnost tkanin a zeleně. Měl zde zkrátka vzniknout loft se strohým, nenuceným, ale elegantním charakterem.

Bydlení v průmyslovém prostoru

Pro architekta byla na prvním místě preciznost a neustálý dohled nad probíhající rekonstrukcí. Věděl, že u takového projektu je zásadní plná kontrola nad celým procesem. Stačilo jedno špatné rozhodnutí, a autenticita loftu ve staré kovárně by byla ta tam. Řemeslníci se tedy ocitli pod drobnohledem architekta. Sázka byla příliš vysoká - šlo o modelový polský loft, který měl vzniknout ve skutečně průmyslovém prostoru. Šlo tedy o něco úplně jiného než softloft v novodobém prostoru, ve kterém se správné atmosféry dosahuje dodatečně pomocí vybavení.

Loft ve staré kovárně
Foto: Tom Kurek

Umění kontrastu v interiéru

Kontrast je klíčem k interiéru, který Jan Sikora vytvořil. Původní pozadí z části tvořily poškozené povrchy. Architekt přidal k betonu a cihlám výrazné akcenty matně černé barvy, která pro staré prvky vytvořila ideální kompoziční rám. Černá barva se zde ukazuje v různých verzích. Zajímavě působí na kuchyňském nábytku či ocelové balustrádě. Její dramatický ráz zklidňuje teplá škála odstínů hnědé a oranžové barvy. Tato hřejivá paleta barev rozehrává například sloupy podpírající mezipatro, pohovku a řadu doplňků. Svěží dojem vzbuzuje také obraz New Yorku nad pohovkou a zástup pokojových květin.

Pro architekta byl tento projekt kreativní výzvou a skutečným dobrodružstvím. Líbila se mu tvůrčí svoboda, se kterou se do vytvoření nového bydlení mohl pustit. A přesně takový je i loft ve staré kovárně – svobodný, kreativní a plný dobrodružství.

Štítky: loftové bydlení
Foto: Tom Kurek
Zdroj: www.sikorawnetrza.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Nadčasový kompletní interiér

Kuchyně se zabudovaným akváriem v ostrůvku

Rodinný dům Dlouhý Most

Dětský pokoj pro dva kluky

Diamonds Living

Moderní kuchyně s ostrůvkem

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Tipy, jak se zbavit ovocných mušek neboli octomilek

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Hnědá barva v interiéru

Barevné truhlíky plné mrazuvzdorných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock