Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Loft ve staré kovárně

Loft ve staré kovárně

Genius loci staré kovárny ve městě Lešno v západním Polsku zůstal zachován. Ta je součástí továrny z 19. století, která se mění v obytné prostory. Ukázkou těchto dechberoucích proměn je loft, který si vzal do parády polský architekt Jan Sikora ze studia Sikora Wnętrza.

Když architekt prostor určený k proměně spatřil, oněměl úžasem. Fascinovala jej dokonalost surových zdí a jedinečná atmosféra s vůní kovárny. Nechal se inspirovat tímto osobitým prostorem a okamžitě jej napadlo, jak by měl takový moderní loft vypadat. Představil si nekompromisní prostor, ve kterém jsou ponechány prvky ve své surovosti, ať už se jedná o stěny, podlahy či průmyslové prvky. Ty by prosvětlila jemnost tkanin a zeleně. Měl zde zkrátka vzniknout loft se strohým, nenuceným, ale elegantním charakterem.

Bydlení v průmyslovém prostoru

Pro architekta byla na prvním místě preciznost a neustálý dohled nad probíhající rekonstrukcí. Věděl, že u takového projektu je zásadní plná kontrola nad celým procesem. Stačilo jedno špatné rozhodnutí, a autenticita loftu ve staré kovárně by byla ta tam. Řemeslníci se tedy ocitli pod drobnohledem architekta. Sázka byla příliš vysoká - šlo o modelový polský loft, který měl vzniknout ve skutečně průmyslovém prostoru. Šlo tedy o něco úplně jiného než softloft v novodobém prostoru, ve kterém se správné atmosféry dosahuje dodatečně pomocí vybavení.

Loft ve staré kovárně
Foto: Tom Kurek

Umění kontrastu v interiéru

Kontrast je klíčem k interiéru, který Jan Sikora vytvořil. Původní pozadí z části tvořily poškozené povrchy. Architekt přidal k betonu a cihlám výrazné akcenty matně černé barvy, která pro staré prvky vytvořila ideální kompoziční rám. Černá barva se zde ukazuje v různých verzích. Zajímavě působí na kuchyňském nábytku či ocelové balustrádě. Její dramatický ráz zklidňuje teplá škála odstínů hnědé a oranžové barvy. Tato hřejivá paleta barev rozehrává například sloupy podpírající mezipatro, pohovku a řadu doplňků. Svěží dojem vzbuzuje také obraz New Yorku nad pohovkou a zástup pokojových květin.

Pro architekta byl tento projekt kreativní výzvou a skutečným dobrodružstvím. Líbila se mu tvůrčí svoboda, se kterou se do vytvoření nového bydlení mohl pustit. A přesně takový je i loft ve staré kovárně – svobodný, kreativní a plný dobrodružství.

Štítky: loftové bydlení
Foto: Tom Kurek
Zdroj: www.sikorawnetrza.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dřevostavba Easy 78

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Bioplynová stanice do vašeho domova

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock