Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Kořenová čistička odpadních vod – to pravé pro vaši zahradu

Kořenová čistička odpadních vod – to pravé pro vaši zahradu

Kolem kořenových čističek se vznáší stále velké množství nejasností. Pokud ani vy nemáte jasno, zda si na zahradě tuto přírodní čističku odpadních vod vybudovat, vysvětlíme vám, proč není třeba otálet. Kořenová čistička odpadních vod představuje plnohodnotnou náhradu za mechanicko-biologickou čističku. Navíc je velice šetrná k životnímu prostředí.

Kořenová čistička je z hlediska ochrany krajiny mnohem lepší řešení, jelikož na rozdíl od klasické čističky nevyžaduje žádné rozvody elektrického proudu ani strojní část, která se neobejde bez mazadel a olejů. „Kořenovka“ také najde mnohem lepší uplatnění u nárazově využívaných objektů.

Princip fungování kořenové čističky

Kořenové neboli vegetační čističky odpadních vod fungují na stejném principu jako přirozené mokřady, ve kterých probíhají samočistící procesy. V základě to funguje tak, že dochází k průtoku předčištěné odpadní vody kořenovým filtrem, který je naplněný malými kamínky. Na povrchu těchto kamínků sídlí bakterie, které se starají o čistící proces. Na kořenovém filtru jsou vysázené rostliny, které dodávají kyslík, zčásti odsávají živiny a v zimě působí jako tepelná izolace.

Čištění odpadní vody

Předtím než voda proteče kořenovým filtrem, je třeba ji zbavit mechanických nečistot. Může být také předčištěna anaerobním způsobem v anaerobním separátoru, tedy ve vícekomorovém septiku anebo v případě obcí v sedimentačních nádržích. Takto předčištěná voda po dávkách putuje na povrch kořenového filtru, kde pomalu protéká přes filtrační materiál osázený mokřadní vegetací. K čištění vody bývají využívány vertikální pulzně sklápěné filtry. Další proces probíhá tak, že se předčištěná voda shromažďuje v pulzní šachtě. Jakmile je šachta plná, voda se vypouští na kořenový filtr. Praktickým řešením je rozvodné zařízení s řadou otvorů na povrchu filtru. Díky němu pak dochází k rovnoměrnému vypouštění vody po povrchu filtru. Poté voda protéká vrstvami písku a štěrku, přičemž se zbavuje nečistot.

Kořenová čistička odpadních vod – to pravé pro vaši zahradu
Foto: smolotelskydvur.cz

Čistící procesy kořenové čističky

V kořenové čističce probíhá hned několik čistících procesů. Patří mezi ně aerobní proces v nezatopené části filtrů, k němuž dochází za přístupu kyslíku. Dále je to anaerobní proces v zatopené části filtrů bez přístupu kyslíku a nakonec se jedná o anoxické čistící procesy probíhající ve vodním prostředí za nepřístupu kyslíku a pomocí činnosti mikroorganizmů. Čistící procesy lze rovněž dělit na fyzikální, chemické a biologické.

Proč si vybudovat kořenovou čističku?

Kořenové čističky odpadních vod jsou u nás čím dál tím známější a praxí osvědčené, proto je jejich vybudování z legislativního hlediska zároveň mnohem snazší než dříve. S výjimkou jezírkové fólie, několika trubek a plastové vyrovnávací nádoby se jedná o ryze přírodní záležitost, která nevyžaduje jiné zařízení, natož elektrický proud. Není proto divu, že se tento způsob čistění odpadních vod stává čím dál tím oblíbenějším. Kořenové čistírny navíc umožňují odpad z této vody vracet zpátky do koloběhu přírody a života na naší zahradě. A v neposlední řadě šetří i naši peněženku.

Praktická i estetická stránka kořenových čističek

Velkou výhodou kořenových čističek je, že skvěle zapadají do zahrady, což většinou neplatí pro klasické čistírny odpadních vod. Vznikají tak překrásná, bujnou vegetací zarostlá místa, která nedávají tušit svou skutečnou funkci. Napomáhají k tomu působivé bahenní a vlhkomilné rostliny, včetně zákoutí pro řadu užitečných živočichů. Právě správný výběr rostlin je pro funkční čističku odpadních vod velice důležitý. Mezi naprosto nepostradatelné rostliny tak patří zejména chrastice rákosovitá, kosatec žlutý, skřípinec jezerní a také orobince. Tyto vodočistivé rostliny jsou totiž schopné dodávat kyslík do svých dutých kořenů, což je velice důležité pro život podvodních bakterií a řas.

Kořenové čističky odpadních vod ukazují, že to, co jeden organismus vyloučí, stává se potravou pro jiný organismus. Představují tak plynulý koloběh života, který člověk nešetrnou čističkou odpadních vod může narušit, a to spolu s kvalitou životního prostředí.

Kořenová čistička odpadních vod – to pravé pro vaši zahradu
Foto: korenova-cisticka.cz
Kořenová čistička odpadních vod – to pravé pro vaši zahradu
Foto: grania.cz
Kořenová čistička odpadních vod – to pravé pro vaši zahradu
Foto: liko-s.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

KUCHYNĚ VE VYSOKÉM LESKU S JEMNÝMI TŘPYTKAMI

Byt v údolí Jizerek

Světle zelená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Byt pro muže

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock