Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Co (ne)odradí slimáky

Co (ne)odradí slimáky

Sucho a horko sužuje celou republiku a snad každý z nás si říká, že už by mohlo sprchnout. Říkají si to i slimáci vyčkávající v místech našich zahrad, ve kterých se ještě pořád drží vlhko a stín. Už se totiž těší, až se vrhnou na zbytky naší úrody, které nezdecimovalo suché a horké počasí. Jak jim v tom zabránit?

Slimáci útočí na mladé rostliny

Zatímco o něco hezčí a ne tak problematické hlemýždě zahrádkáři ještě tolerují, chování slimáků překračuje všechny meze. Vrhají se totiž hlavně na mladé rostliny, jejichž listy jsou šťavnaté a plné živin. Všechny semenáčky, které jste opečovávali a ven je vysadili raději až po zmrzlých mužích, se tak pro slimáky mohou stát vítanou pochoutkou. Jak je zachránit? Zkuste vyvýšené záhony, které budou tvořit základ mechanické ochrany. Do nižších poloh pak slimákům naservírujte rostliny s ochlupenými a tvrdými listy. Na ty mladé a pro slimáky tolik chutné můžete aplikovat roztok s výluhem z česneku, který je však třeba po každém dešti zopakovat.

Obrana rostlin proti slimákům

V přírodě je to naštěstí zařízeno tak, že se nejen díky těmto slizkým predátorům u některých rostlin vyvinul zvláštní obranný mechanismus v podobě látek, které slimákům nechutnají. Tahle chemická ekologie, jak se tomuto jevu odborně říká, se však plně projevuje až u dospělých rostlin. Z toho důvodu se doporučuje předpěstovat si sazeničky na místě chráněném před slimáky, ať už to bude okenní parapet, skleník nebo záhon obsypaný ostrohranným pískem. Až po úspěšném překonání stádia semenáčku se dospělé rostliny mohou vysazovat do volné půdy. Tehdy už by se díky svému obrannému mechanismu měly útokům slimáků ubránit.

Slimáci česnekem pohrdají
Slimáci česnekem pohrdají

Sběr slimáků za kuropění

Ačkoliv se internet a odborné i méně odborné knihy hemží radami na účinnou likvidaci slimáků, nejspolehlivější a vůči zdraví naší zahrady i nejmilosrdnější je pravidelný sběr slimáků. Ideální okamžik pro tuto nepříliš romantickou činnost je ten těsně po dešti. Slimáci totiž po dlouho očekávaném dešti sežerou, na co přijdou, takže dychtivě vylézají z úkrytů a jsou snadno polapitelní. Nejlepší bude, když si na slimáky vezmete chirurgické rukavice. Jejich sliz se totiž velmi špatně smývá. Dávejte je do kýble a až budete s úlovkem spokojeni, je jen na vás, co s ním provedete. Pokud vám spaření vroucí vodou nebo zasypání solí přijde příliš drastické, můžete slimáky odnést někam hodně daleko. Berte ovšem v úvahu fakt, že takový plzák španělský dokáže za noc zdolat vzdálenost padesáti metrů. Tak abyste je brzy neměli zase na zahrádce…

Rostliny, které slimákům nechutnají

Možná se vám už také stalo, že jste si spletli afrikán s měsíčkem, a v domnění, že slimákům chutnat nebude, jste si první zmíněný vysadili do zahrádky a druhý den byl pryč. Zatímco afrikány slimáci milují, silně aromatické měsíčky nemohou ani cítit. Nájezdy na svou zahradu jim tak můžete znepříjemnit i výsadbou levandule, konvalinek, chrp, náprstníků, pelyňků, lichořeřišnic, kostivalů, kakostů, orlíčků, plamének, denivek či aromatických bylinek. Ne vždycky však taková ochrana pomůže, protože slimák vyhladověný po několikadenním suchu nedbá tolik o své chutě.

Slimákům nechutná levandule, kopr, šalvěj, česnek, bodláky, měsíček, kostival, chrpa, hortenzie, pivoňka, pelyněk, petržel, tymián, kosatec a některé okrasné traviny...

Co (ne)odradí slimáky

Další tipy na likvidaci slimáků

Namísto aplikace chemie nebo soli, které mohou ublížit jak vaší půdě a jejím rostlinám, tak dalším živočichům, existuje i několik dalších tipů, jak se zbavit slimáků v zahradě. A primárně se stačí zaměřit na pořádek v ní. Slimáci totiž milují stinná a vlhká místa, na která jakoby se zapomnělo. Zlikvidujte tedy všechna místa, kde máte nahromaděná stará prkna a cihly, květináče nebo kamení. Líhní slimáků mohou být také husté keře a živé ploty či hromady neshrabané trávy nebo plevele. Na zdánlivě nikdy nekončící boj se slimáky si můžete povolat i indické běžce, kterým však budete muset zahrádku trochu přizpůsobit. A pokud vám to není líto, můžete slimáky nalákat i na PET láhev s pivem. (Pokud vám nevadí, že se k vám budou soustřeďovat i slimáci z okolních zahrad.) V tomto případě se však doporučuje vytvořit horizontální pivní past, kdy se do boku lahve vyřízne podlouhlý otvor. Jinak se totiž může stát, že si k vám slimáci přijdou na pivo, napijí se, v pohodě vylezou a vy je budete muset na své zahradě živit spolu s přistěhovalci od sousedů. 

Štítky: tipy a triky zahrada

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock