Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Klasická kostka s průhledy jako moderní dům

Klasická kostka s průhledy jako moderní dům

V moderním prostředí vznikla klasická kostka připomínající děravý dům. Velké průhledy tohoto neobyčejného stavení, které zdobí i netradičně vsazený strom, se postaraly o důmyslné propojení interiéru s exteriérem. Důkazem tohoto bydlení tak je, že i klasická kostka může být originální.

Architekti ze studia 81.WAW.PL čelili nelehkému úkolu. Dle přání klienta bylo totiž zapotřebí rozebrat tradiční kostku a dodat jí moderní charakter. Dům tak měl ve výsledku díky pravoúhlému bloku připomínat polské budovy ze 70. let, na druhou stranu však musel vyhovovat požadavkům na moderní bydlení. O nadčasový vzhled klasické kostky v moderním hávu se tak postaraly četné průhledy, díky nimž si tato stavba vysloužila název Děravý dům.

Dům plný světla

Tato dvoupodlažní stavba ční do ulice sněhově bílou fasádou kombinovanou s panely imitujícími dřevo. Přírodní dřevo, které by si zde vyžádalo pracnou údržbu tak nahradily HPL desky, které je úctyhodně napodobují. Jedná se o velkoformátové desky, které jsou vyrobené z vrstvených papírů impregnovaných pryskyřicí a zalisovaných za vysokého tlaku a teploty v kompaktní materiál, tedy v pevnou desku. Hlavní výhodou těchto desek je jejich vysoká odolnost a životnost, které doplňují minimální náklady na údržbu.

Místo použití přírodního dřeva, které vyžaduje údržbu, použili architekti  desky HPL napodobující dřevo. Snadněji se udržují, takže si můžeme být jisti, že dům bude vypadat skvěle roky, aniž by narušovaly jeho vzhled
Místo použití přírodního dřeva, které vyžaduje údržbu, použili architekti desky HPL napodobující dřevo. Snadněji se udržují, takže si můžeme být jisti, že dům bude vypadat skvěle roky, aniž by narušovaly jeho vzhled
Foto: Bartek Zaranek

Dům tak díky nim bude vypadat pěkně i po letech, aniž by se stárnutím fasády narušil jeho vzhled. Část přízemí z uliční stavby přitom nemá okna, jen v prvním patře se v zadní části fasády nachází prosklení. Ze strany, kde se nachází vstup do domu a garáž, začíná dům nabývat onu specifickou proděravělou formu. Děravý dům tak díky svému specifickému pojetí působí neskutečně lehce, vzdušně a otevřeně. Navíc svým obyvatelům poskytuje příjemně světlý interiér.

Přečtěte si také

Prázdninový dům v borovém lese

V Portugalsku na úpatí pohoří Sintra a v těsné blízkosti moře leží město Colares, které je oblíbenou prázdninovou destinací. Krásného prostředí této lokality využili také obyvatelé moderního domu,…

Strom vyrůstající z terasy

Nápaditost tohoto domu s řadou otvorů zdaleka nekončí. Výrazným specifikem je i strom vyrůstající přímo z terasy. Tím, že je terasa situována blíže ke středu domu, je to opravdu překvapující počin. I díky němu se však umocňuje lehký a svěží dojem tohoto pozoruhodného bydlení, které je úzce spjaté se svým bezprostředním okolím. Na krytou terasu se stromem vyrůstajícím do výšky dvou pater v přízemí navazuje ještě obývací pokoj, kuchyně a jídelna. V prvním patře se zase nachází hlavní ložnice, dětské ložnice a koupelny.

Architekti se inspirovali architekturou 70. let
Architekti se inspirovali architekturou 70. let
Foto: Bartek Zaranek

Praktické uspořádání domu

Architekti se snažili nejen o vzdušný dojem bydlení, ale také o to, aby se v něm každý člen rodiny cítil dostatečně pohodlně. Ačkoliv se tedy může zdát, že dům je jedna velká výstavní galerie, o soukromí je zde navzdory tomu velmi dobře postaráno. Estetická stránka tak jde ruku v ruce s tou praktickou. Příkladem může být i šikovný šatník pro hosty hned ve vestibulu či garáž, která v sobě mimo jiné obsahuje také spíž, která je zase napojena přímo na kuchyni. V domě nechybí ani praktický oboustranný krb, který se zde stará o hřejivé pohodlí.

Moderní dům ve tvaru kostky tak díky svým průhledům nabyl na světelné pohodě a stal se tak místem plným inspirace, který vlastně nemá mnoho společného s bydlením v obyčejné kostce.

Foto: Bartek Zaranek
Zdroj: 81.waw.pl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock