Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Kamenný statek v Pyrenejích

Kamenný statek v Pyrenejích

V překrásné oblasti La Cerdanya se na pomezí Francie a Španělska vyjímá kamenný statek s bohatou historií. Ze zemědělské usedlosti patřící po staletí katalánské rodině tu vzniklo moderní bydlení se zachovalými dobovými prvky. Jaký je to asi pocit bydlet ve zrekonstruovaných stodolách a stájích?

Proměna kamenného statku

V inspirativní krajině východních Pyrenejí došlo k nevídané proměně. Pablo Serrano Elorduy a Blanca Elorduy ze studia Dom Arquitectura vytvořili ze starobylých hospodářských budov, kamených stodol a stájí pro dobytek luxusní bydlení a útulný domov v jednom. Stačila k tomu notná dávka talentu, fantazie, trpělivosti i smyslu pro rovnováhu. V oblasti, kterou slunce miluje více než jiné, tak vzniklo místo, v němž se staré snoubí s novým. Kouzlo původních kamenných stěn si tak nadále zachovalo svou krásu a dostalo šanci vyprávět příběhy ze starých časů i dalším generacím.

Zachování duše místa

S původními prvky mohla být zachována i duše tohoto krásného místa. Sami majitelé si v prvé řadě přáli zachování dřeva a kamene jakožto hlavní substance, která by udávala ráz ostatním objektům. Přáli si rovněž velmi citlivé spojení starobylých prvků s těmi moderními. To všechno a mnohem více se páru architektů podařilo. Rekonstrukce kamenného statku přitom nebyla vůbec snadná. Mimo jiné bylo totiž zapotřebí opravit a zrestaurovat kamennou fasádu a venkovní trámy. Proto, aby architekti nezanechali v místě žádné negativní stopy, snažili se používat výhradně přírodní materiály. Vhod jim v tomto případě přišel použitý kámen z blízké vesnice. Ve výsledku tak mohla půvabná katalánská krajina přivítat docela nový dům s komfortními a hřejivě útulnými interiéry. Nejenže si perfektně zachoval ducha zemědělského stavení, ale navíc přibral i to nejlepší, co nabízí současný moderní design.

Kamenný statek v Pyrenejích

Styl kamenného statku

Také uvnitř kamenného statku je silně patrný vkus architektů pro kombinace materiálů, barev i tvarů. Krása původních kamenných stěn a  trámů je natolik výrazná, že nepotřebuje jakýchkoliv dalších doplňků. Základ té části domu, která slouží návštěvám, tvoří vybavení a výmalba v bílé a šedé barvě. S touto barevnou kombinací příhodně souzní minimalistické linie nábytku. Jistý šarm pak těmto prostorám dodávají i různorodě řešená závěsná svítidla. Celý interiér statku pak pokrývá na pohled velmi příjemná bělená podlaha.

V obývacím pokoji propojeném s kuchyní a jídelnou je láska majitelů statku ke starým dobrým časům připomenuta starými dřevěnými dveřmi, které tu slouží jako dekorace zavěšená na osvětleném trámu. Zaslouženou pozornost na sebe strhává i zachovalý trámový strop. Také hlavní ložnice je zařízena ve světlých tónech. Spolu s koupelnou a příslušenstvím tak vlastně slouží jako nápaditý a prostorný budoár.

Příroda na dosah

Skvěle řešený je rovněž předěl mezi interiérem a exteriérem. Nejen za příliš horkých dnů svádějí zastřešené terasy k odpočinku mezi chladivými kamennými zdmi. Výhled do přírody s bujnou vegetací zklidňuje tělo a probouzí fantazii. K celkovému komfortu bydlení v kamenném statku přispívá i půvabná venkovní kuchyně, která je vybavena jednoduchými dřevěnými lavicemi.

Zemědělská a nepříliš hustě osídlená oblast La Cerdanya tak nabízí plno přírodních krás, ve které pokorně stojí i tento nově zrekonstruovaný kamenný statek. Přes den si užívá těsného sepětí okolních polí a voňavých pastvin, zatímco v noci svítí svými velkými prosklenými okny daleko do černočerné tmy.

Zdroj: www.dom-arquitectura.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Velká kuchyně do malých prostor

Interiér Bobrovníky

Apartmánový dům Harrachov - horský interiér

Rodinný dům s atriem

Apartmánový dům Harrachov

Rekonstrukce bytu Praha

Sledujte nás

Nejčtenější články

Téměř nulová dřevostavba v Beskydech

Na střeše bytovky vyrostl minimalistický dům ze dřeva

Černý dům se otevírá do krajiny

Vysněný dům na venkově

Luxusní maringotka

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock