Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům s fasádou z gabionu, aneb bydlení v moderním kabátě

Dům s fasádou z gabionu, aneb bydlení v moderním kabátě

Kámen skládaný v drátěných koších, gabion, se používal nejdříve ve vojenství. Časem se jeho využití přeneslo i do stavebnictví, kdy se architekti z krakovského studia Kropka rozhodli povýšit tento materiál na jinou úroveň a použili jej při stavbě rodinného domu, kde tvoří originální fasádu.

Gabion jako fasáda domu

Gabion se běžně používá v dopravním stavitelství, kde se s ním zpevňují stráně podél silnic; dále je používán na stavbu plotů, zídek nebo jako členící prvek na zahradě. Architekti se však rozhodli, že by jej mohli použít i při stavbě samotného domu v Zawiercii, kde vznikne díky tomuto netradičnímu využití zcela originální fasáda domu.

Cílem celého projektu měl být návrh domu, který by vyhovoval potřebám čtyřčlenné rodiny. Majitelé si přáli, aby dům v krajině vypadal přirozeně a nebyl rušivým elementem vzhledem k těsné blízkosti přírodní rezervace. Jako poslední kritérium bylo vytvoření dostatečně velkého vnitřního i externího prostoru, kde bude moct rodina trávit svůj volný čas s přáteli.

Tradiční materiál v nové podobě

Lomový kámen na této stavbě byl použit hlavně s ohledem na blízkost lomů ve vápencovém masivu. Tento kámen se v minulosti používal běžně ke stavbě kostelů, ale i hradů; takže jde o využití tradičního materiálu v moderní podobě. Výsledkem celé práce je dům s na první pohled nezvyklou fasádou, která působí díky kombinaci s titanzinkovou střechou v odstínu grafitu měkce a příjemně.

Dům s fasádou z gabionu, aneb bydlení v moderním kabátě

Aby dům nepůsobil chladně, bylo zde použito i značné množství dřeva na podlahách teras, na fasádě kvádru ložnice a střeše otevřeného garážového přístřešku. O optické provzdušnění se postarala velká okna. Na celém domě bylo použito přírodních materiálů, jež jsou v naprosté harmonii s přírodou.

Interiér je vzdušný a příjemný

Interiér domu je díky bílým stěnám a velkým oknům světlý, vzdušný a opticky prostorný. Jako kontrast zde slouží ocelové schodiště s dubovými nášlapy a s roštovou podlahou galerie. Dále také dřevěný nábytek, jenž dodává celému interiéru nádech útulnosti.

V přízemí domu najdeme obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, dále i dvě ložnice s vlastní koupelnou. V patře se nachází další dvě ložnice, tentokrát se společnou koupelnou. Interiér i exteriér domu je opticky propojen skrze velká okna, vzdušnost prostoru podtrhují jednoduché linie, rozměry místností, přiznaný krov i minimalistické vybavení domu nábytkem, kde vše doplňují volně zavěšená svítidla a nástupní část schodiště vysypaná kačírkem.

Zdroj: www.kropka-studio.pl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Interiér SLB Piešťany

Spešov

Luxusní interiér v šedé barvě v kombinaci se dřevem

Koupelna na Mlýnku

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vánoční inspirace a dekorace

Hnědá barva v interiéru

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vánoční ozdoby ze sušeného ovoce

Perníková chaloupka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock