Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům s fasádou z gabionu, aneb bydlení v moderním kabátě

Dům s fasádou z gabionu, aneb bydlení v moderním kabátě

Kámen skládaný v drátěných koších, gabion, se používal nejdříve ve vojenství. Časem se jeho využití přeneslo i do stavebnictví, kdy se architekti z krakovského studia Kropka rozhodli povýšit tento materiál na jinou úroveň a použili jej při stavbě rodinného domu, kde tvoří originální fasádu.

Gabion jako fasáda domu

Gabion se běžně používá v dopravním stavitelství, kde se s ním zpevňují stráně podél silnic; dále je používán na stavbu plotů, zídek nebo jako členící prvek na zahradě. Architekti se však rozhodli, že by jej mohli použít i při stavbě samotného domu v Zawiercii, kde vznikne díky tomuto netradičnímu využití zcela originální fasáda domu.

Cílem celého projektu měl být návrh domu, který by vyhovoval potřebám čtyřčlenné rodiny. Majitelé si přáli, aby dům v krajině vypadal přirozeně a nebyl rušivým elementem vzhledem k těsné blízkosti přírodní rezervace. Jako poslední kritérium bylo vytvoření dostatečně velkého vnitřního i externího prostoru, kde bude moct rodina trávit svůj volný čas s přáteli.

Tradiční materiál v nové podobě

Lomový kámen na této stavbě byl použit hlavně s ohledem na blízkost lomů ve vápencovém masivu. Tento kámen se v minulosti používal běžně ke stavbě kostelů, ale i hradů; takže jde o využití tradičního materiálu v moderní podobě. Výsledkem celé práce je dům s na první pohled nezvyklou fasádou, která působí díky kombinaci s titanzinkovou střechou v odstínu grafitu měkce a příjemně.

Dům s fasádou z gabionu, aneb bydlení v moderním kabátě

Aby dům nepůsobil chladně, bylo zde použito i značné množství dřeva na podlahách teras, na fasádě kvádru ložnice a střeše otevřeného garážového přístřešku. O optické provzdušnění se postarala velká okna. Na celém domě bylo použito přírodních materiálů, jež jsou v naprosté harmonii s přírodou.

Interiér je vzdušný a příjemný

Interiér domu je díky bílým stěnám a velkým oknům světlý, vzdušný a opticky prostorný. Jako kontrast zde slouží ocelové schodiště s dubovými nášlapy a s roštovou podlahou galerie. Dále také dřevěný nábytek, jenž dodává celému interiéru nádech útulnosti.

V přízemí domu najdeme obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, dále i dvě ložnice s vlastní koupelnou. V patře se nachází další dvě ložnice, tentokrát se společnou koupelnou. Interiér i exteriér domu je opticky propojen skrze velká okna, vzdušnost prostoru podtrhují jednoduché linie, rozměry místností, přiznaný krov i minimalistické vybavení domu nábytkem, kde vše doplňují volně zavěšená svítidla a nástupní část schodiště vysypaná kačírkem.

Zdroj: www.kropka-studio.pl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BD Kostelec nad Černými lesy - hravý interiér

Velká kuchyně do malých prostor

Interiér Bobrovníky

Apartmánový dům Harrachov - horský interiér

Rodinný dům s atriem

Apartmánový dům Harrachov

Sledujte nás

Nejčtenější články

Téměř nulová dřevostavba v Beskydech

Na střeše bytovky vyrostl minimalistický dům ze dřeva

Černý dům se otevírá do krajiny

Vysněný dům na venkově

Horská chata v Bedřichově

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock