Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům LO ztělesňuje nomádského ducha svého majitele

Dům LO ztělesňuje nomádského ducha svého majitele

Mezi Kyjovem a Kvasicemi se rozkládají Chřiby, významná vrchovina a geomorfologický celek středovýchodní Moravy. V této dechberoucí krajině vznikl Dům LO, který s ní postupem času dokonale splyne.

Majitelem domu je Ondřej, pro kterého je příroda velkou vášní. Dodnes nezapře svého nomádského ducha, i když už je otcem dvou dětí. Miluje vůni lesů a kouzlo krajiny. A dokud byl ještě sám, žil jako novodobý nomád. V náruči lesů vlastnil pozemek, na kterém si přál mít svůj dům. Bydlel ve městě a na léto se vracel k rodičům do chaty stojící poblíž své stavební parcely. Na tomto pozemku uprostřed překrásné krajiny měl vzniknout Dům LO, který by souznil s okolní přírodou, byl ekologický a doprovázela jej pro Ondřeje neméně důležitá fotokomora. Do realizace jeho snu se pustila architektka Lina Koníček Bellovičová, která měla k dispozici pěkný pozemek o velikosti 20 000 m2 a velkou zásobu nápadů.

Dům z konopného betonu

Když přišla otázka na materiál, ze kterého by měl dům být postaven, měl Ondřej brzy jasno. Zadáním bylo použít konopný beton, což se pro architektku ukázalo jako velká výzva i nelehký úkol. V českých podmínkách přece jen nejsou s tímto specifickým materiálem zkušenosti. Architektku však na druhou stranu fascinovaly unikátní vlastnosti konopného betonu. Zaujal ji svou dlouholetou historií, možnostmi vrstvení a v neposlední řadě tím, že dům z konopného betonu si vlastně může člověk postavit docela sám. Konopný beton je zajímavý také proto, že časem petrifikuje, odčerpává ze vzduchu oxid uhličitý, je recyklovatelný, odolný vůči škůdcům, ohni a plísním. Zároveň nabízí skvělé izolační vlastnosti. Co se týče složení, konopný beton je biokompozitní směsí konopného pazdeří, vápenného pojiva a vody. Představuje tak lehký materiál, jehož hmotnost je oproti betonu až osminová.

Atypické bydlení uprostřed přírody

Dům LO tvoří dva perforované kameny, mezi kterými vznikl volný prostor. Stavba je nízká a nejen pomocí zelené střechy přirozeně splývá se svým bezprostředním okolím. O bezbariérové propojení interiéru s exteriérem se starají okna, která se zajímavým způsobem zasouvají do předstěny v interiéru. Kolem obytné zóny jsou situovány dvě ložnice s koupelnou. Do suterénu domu lze vejít prostřednictvím odsunovací terasy. Nachází se tu společenská a technická místnost, fotokomora a sklad.

Dům LO ztělesňuje nomádského ducha svého majitele
Foto: BoysPlayNice

Venku i za deště

Majitel domu si přál využívat terasy i za deště, a tak je ukrytá pod střechou, a to po celém svém obvodu. Střechu osvěžuje již zmíněný zelený koberec, který činí celý dům uprostřed přírody vcelku nenápadným. Díky zelené střeše je také bydlení chytře a esteticky izolováno. Užitná plocha zaujímá 160 m2 a prostor je zde využit opravdu na maximum. Vcelku moderní bydlení přitom do krajiny zasahuje jen minimálně a časem do ní vroste docela. Nejprve má sloužit jako rodinný dům pro rodinu s dvěma malými dětmi, poté jako letní sídlo a nakonec jako dům pro dva seniory.

Na návštěvě v interiéru

Stejně jako exteriér domu působí i interiér skromným a vizuálně čistým dojmem. Důraz je zde kladen na minimalistický styl, kvalitu materiálů a neutrální barvy, které dají mnohem více vyniknout různobarevným a neustále se měnícím obrazům přírody za okny. Šedobílé pozadí prohřívá světlé dřevo, které interiéru dodává příjemně rustikální nádech, který tolik souzní s okolní krajinou. Interiér je podřízený velkorysým výhledům do přírody, specifické kouzlo v něm vytváří také podmanivá hra světel a originalita rozmanitých doplňků.

Tento domov pro mladou rodinu svádí k odpočinku a vychutnávání si přírodních krás. Nezakládá si na množství dekorací, jelikož to nejkrásnější má právě za okny.

Foto: BoysPlayNice
Zdroj: www.linabellovicova.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock