Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům inspirovaný valašskou architekturou

Dům inspirovaný valašskou architekturou

Jak dobře může fungovat spojení tradice s moderní architekturou? Na to vám odpovíme při procházce bývalou zahrádkářskou kolonií na pomezí Kopřivnice a Štramberka, při níž se podíváme do moderního domu inspirovaného tradiční valašskou architekturou.

Domov u velkého kaštanu

Dům spojující staré a nové časy vyrostl z představ architektů studia Valarch přímo vedle mohutného kaštanu. Malý pozemek kolem něj jasně definoval budoucí atmosféru stavení, kde surové neošetřené dřevo v kombinaci s opalovaným kartáčovaným obkladem příjemně navazuje na poblíž stojící statný strom. Dům inspirovaný valašskou architekturou jakoby se tu sám doslova vyloupl ze skořápky.

Místní prvky s důrazem na přírodu

Pokud jde o konstrukční typologii, jedná se o rámovou dřevostavbu s vloženým ocelovým skeletem. Ta je založena na železobetonových pasech. Dutina pod podlahou přitom tvoří přístupný instalační prostor (crawl space), který přináší celou řadu výhod. Nejenže zajišťuje trvalý přístup k elektřině a rozvodům v podlaze, ale v zimě tepelně izoluje a v létě zase odvětrává.

Vedle praktické stránky mysleli architekti také na propojení domu s přírodou. Při stavbě a vybavení domu tak byly použity zejména přírodní materiály, které navíc pocházejí z lokálních zdrojů. Právě maximální využití přírodních materiálů, výrazná soběstačnost domu i absence přemíry umělých příkras odkazuje na valašskou architekturu 21. století.

Dům inspirovaný valašskou architekturou

Na návštěvě

Dům se skládá z obytné a technické části, obě jsou propojené střechou. Ta do poloviny stíní podlouhlou terasu i garážové stání, které může sloužit třeba pro hosty, na které v domě čeká celá polovina patra. Pohodlně se odtud dostanou do hlavního obytného prostoru s kuchyní a jídelnou, kde se jim naskytne překrásný výhled na Štramberskou Trúbu. Tento společenský prostor je propojen s ložnicí a šatnou, na kterou navazuje koupelna. Naproti se pro změnu nachází dětský pokoj.

Venku stromy, uvnitř dřevo

Čisté linie, absence záplavy doplňků a hlavně dřevo ve světlé barvě – to je základ koncepce celého interiéru. Valašská architektura zde v novějším hávu dostává prostor ve všech místnostech. Jsou maximálně vzdušné, plné světla a přírodních barev. Okázalost a barevná hýřivost tu nemá šanci. Originalitu zde na sebe berou především zajímavě řešená svítidla a dřevo ve všech svých proměnách.

Lidová architektura vsazená do zahrady

Ačkoliv je stavba moderní a velkoryse prostorná, do zahrady i jejího nejbližšího okolí zapadá bez sebemenších problémů. Může za to její z velké části tolik přirozené vzezření plné přírodních materiálů. Celkovému konceptu tohoto bydlení však napomáhá i samotná zahrada, která je vyvedená v klasickém duchu a vyhýbá se zásahu moderního pojetí zahradní architektury.

Vedle mohutného kaštanu, který udal celému domu ten správný charakter, jsou tu i další stromy a nechybí ani praktické vyvýšené záhony, které jsou vlastně také takovým skokem do minulosti. Propojení starého a nového se zkrátka uvnitř i venku povedlo na jedničku.

Zdroj: Valarch ateliér - www.valarch.cz , foto: BoysPlayNice

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dřevostavba Easy 78

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Sledujte nás

Nejčtenější články

Bioplynová stanice do vašeho domova

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock