Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Domov s mechovou stěnou v interiéru

Domov s mechovou stěnou v interiéru

Uspořádání a zařízení tohoto moderního domu rozbíjí mnoho stereotypů, které okolo domů ještě stále panují. V jeho interiéru najdeme beton, dřevo ze starých hraničních chat, dlažební kameny a.. mech! Jak jej architekti do celého interiéru zakomponovali? To zjistíte níže.

Jaký je recept na dokonalý interiér? V případě tohoto domu, který se nachází v malebném prostředí poblíž města Bialystok, se ukázalo jako dobrý tah zapojení architekta Dariusze Grabowskeho z Dagar studia do projektu již v počáteční fázi celé rekonstrukce. Dům je rozdělen na dvě části, které jsou odděleny dlážděným průchodem zvenku do středu budovy v celé její šířce. Jedna polovina slouží jako denní zóna s pokoji pro rodiče a mladší děti, druhá zóna je království dospívajících dcer majitelů.

Dům poskytuje soukromí všem členům rodiny

Srdcem domu je částečně otevřená denní zóna. Hranice mezi jednotlivými místnostmi jsou naznačeny neúplnými přepážkami. Architekt se řídil myšlenkou na vytvoření minimalistického interiéru, jehož uspořádání by nebylo narušeno zbytečnými detaily a malými předměty. Design interiéru je moderní a jednoduchý, v žádném případě ale není strohý až sterilní. Díky použití různých povrchových materiálů na velkých plochách bylo možné získat více příjemně působícího interiéru, aniž by tam byla kupa zbytečností. Nedostatek klasických dekorací, byl nahrazen různými materiály vyskytujícími se na stěnách.

Mechová stěna je hlavním oživením interiéru

Obývací pokoj i jídelna jsou odděleny neúplnou stěnou zhotovenou z betonu, jehož panely byly přizpůsobeny velikosti vloženého krbu. Současně se jedná o oboustranný krb, jehož plameny můžeme pozorovat jak z obývacího pokoje, tak z jídelny. Celá stěna je doplněna výklenkem, ve kterém je uloženo dřevo – což působí nejen prakticky, ale i designově. Na druhé straně je jídelna oddělena od kuchyně skleněnými posuvnými dveřmi a masivním podsvíceným skleněným panelem s potiskem. Místem, které na sebe poutá největší pozornost, je zelená stěna, která uzavírá jídelnu. Obrovská plocha pokrytá mechem nám může připomínat živý obraz, který má stejnou barvu zeleně, jako je ta, kterou můžeme vidět při pohledu z okna na zahradu. Zároveň jde i o důmyslné oživení jinak tlumeného interiéru.

Domov s mechovou stěnou v interiéru
Foto: Bartosz Jarosz

Mechové stěny a obrazy z mumifikovaného mechu

Mumifikovaný mech je pravý přírodní mech, kterému byla vláha z listů nahrazena ekologickým konzervantem. Díky konzervaci si udrží svůj přirozený vzhled, vůni i barvu a dokáže jí uchovat po mnoho let. Výhodou je, že mechová stěna nepotřebuje téměř žádnou péči a je v podstatě bezúdržbovou interiérovou dekorací, čili žádné zalévání, hnojení, není napadán škůdci a tím je i ekonomicky velmi výhodný.

Beton všude, kam se podíváme

Mech pokrývající stěnu dokonale harmonizuje s dřevem použitým ve velkém množství v celém interiéru. Stěny v obývacím pokoji jsou pokryty dřevěným obložením a dveře na kuchyňských skříních zdobí dřevěná dýha. Barvy přírody vyvažují některé industriální prvky, kterých je v domě několik. Všechny desky v kuchyni jsou vyrobeny ze šedého laminátu napodobujícího beton, nad kuchyňským ostrůvkem jsou lampy v betonové úpravě a zeď, která je pokryta betonovou omítkou. Industriální stylizace tohoto interiéru zahrnuje i osvětlení jídelního stolu, který doplňují kovové židle.

Atypicky řešený nábytek v ložnici

Jistý vkus panuje i v části domu, která je určena pro dospívající dcery. Koupelna je pokryta dlaždicemi, které napodobují cihly na stěnách, dále jsou zde i svícny, které slouží jako postindustriální lampy a autentické graffiti nad umyvadlem dotváří celý dojem místnosti. Architekt přišel s myšlenkou, zavést do prostorů trochu pouličního stylu, což bylo i přáním majitelů. Dům je plný mimořádných a nezvyklých řešení – od rozdělení prostoru, přes mech ve stěně až po graffiti v koupelně. Odvážnost byla použita i v ložnici pánů domu. Místo klasického lůžka se v centru pokoje nachází velké kulaté lůžko o průměru 2,6 metru. Díky symetrickým rozměrům tohoto nábytku se mohou oba pohodlně dívat nejen na televizi, ale i na okno, které je na opačné straně.

Štítky: moderní interiér
Foto: Bartosz Jarosz
Zdroj: Dariusz Grabowski

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock