Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Zimní zahrada – kouzelné rozšíření interiéru

Zimní zahrada – kouzelné rozšíření interiéru

Nechcete se ani v chladných měsících rozloučit s přírodou? Připojte ke svému rodinnému domu či městskému bytu zimní zahradu. Nejenže se tak postaráte o originální rozšíření svého domova, ale navíc dáte vzniknout koutku, ve kterém si budete moci užívat klidu a pohodlí s výhledem na vámi zvolenou zeleň. Ne nadarmo se totiž říká, že přítomnost rostlin má blahodárné účinky na psychickou i fyzickou stránku člověka.

Půvab zimní zahrady

Zimní zahrada získává na přitažlivosti především kvůli tomu, že nabízí možnost odpočinku v příjemně teplém a zelení prostoupeném prostředí, zatímco za okny panuje mráz. Ze zimní zahrady si tak můžete vytvořit buď další obytnou místnost s důrazem na výhled do okolí a těsné propojení s přírodou, nebo svébytný prostor pro celoroční pěstování rostlin. Ideálním řešením pak je spojit obě funkce zimní zahrady do jedné a vykouzlit místo plné zeleně určené k odpočinku po náročném dni. Jestliže se pro realizaci zimní zahrady rozhodnete, ujasněte si její funkci včas. Od ní se totiž odvíjí celá řada parametrů, které je třeba brát v úvahu, aby zimní zahrada ve výsledku splnila vaše představy.

Funkce zimní zahrady

Pokud chcete zimní zahradu používat jen nárazově pro přechodné uchovávání rostlin, nemusíte ji vytápět. Nejlepší tak bude, když takovou zimní zahradu v zimě zavřete a tedy i oddělíte od vytápěného interiéru. V letních měsících ji zase můžete otevřít a vychutnávat si jejího tepla, o které se postarají sluneční paprsky. Jestliže však chcete svou budoucí zimní zahradu pasovat na plnohodnotný obytný prostor, musíte počítat s napojením na vytápěcí systém. Taková celoročně obývaná zimní zahrada by měla být v ideálním případě navržena tak, aby přinesla tolik energie, kolik sama spotřebuje. Tento typ zimní zahrady propojte se zbytkem interiéru nejlépe pomocí skleněné stěny.

Zimní zahrada – kouzelné rozšíření interiéru

Velikost a orientace zimní zahrady

Velikost zimní zahrady určené k obývání i pěstování květin by se měla pohybovat kolem 25 m2, rozhodně by neměla být menší než 10 m2. Hloubka zimní zahrady by naproti tomu měla dosahovat zhruba 2,5 m. Platí totiž, že vyrovnané klima se nejlépe udržuje při co nejmenší hloubce a co největší šířce a výšce. Co se týče orientace zimní zahrady, ideálním kompromisem je její směřování na východ. Ranní slunce totiž prostor zimní zahrady dostatečně vyhřeje, načež nastává příjemné ochlazení. Dobrou tepelnou izolaci naproti tomu vyžaduje orientace na sever, která však na druhou stranu poskytuje skvělé světelné podmínky. Pro pasivní tepelné zisky bývá časté jižní orientování, jež si však v létě žádá větrání a efektivní stínění. Největší problémy s přehříváním pak přináší orientace zimní zahrady na západ. Ve výsledku jsou nejlepší možností rohové zimní zahrady, které spojují vlastnosti typické pro různé světové strany a přijímají světlo z více směrů. Jejich vnitřní teplota je tak stabilnější a využití prostoru i mnohostrannější.

Konstrukční materiály

Při výběru materiálů vhodných ke konstrukci zimní zahrady, zvažte nejen jejich estetickou stránku, ale také tu praktickou. Kvůli vyvážení vlastností jednotlivých materiálů doporučují odborníci jejich kombinace. K realizaci konstrukce, do níž jsou pak vsazeny skleněné části, se používá zejména dřevo, plast a kov. Dřevo je sice krásné na pohled a výborně si rozumí s rostlinami umístěnými v zimní zahradě, ale také je velmi citlivé na výkyvy teploty a proměnlivou míru vlhkosti. Neobejde se proto bez impregnace. Z hlediska údržby i tepelné izolace si lépe vede plast, ale ten zase není příliš odolný, a tak se využívá výhradně na menší konstrukce. Sázkou na jistotu jsou ovšem hliníkové konstrukce, jež si dokáží poradit jak se zvýšenou vlhkostí, tak s výkyvy teplot, a navíc jsou dostatečně pevné.

Zimní zahrada – kouzelné rozšíření interiéru

Zasklení zimní zahrady

Základním principem prostoru zimní zahrady je dopad slunečních paprsků přes skleněný plášť a přeměna světelné energie na tepelnou. Kvůli možným tepelným ztrátám se v případě zimních zahrad používá zejména izolační dvojsklo nebo trojsklo, pro střechu je ideální zvolit bezpečnostní sklo. Pro správnou funkci zimní zahrady je však zapotřebí vedle izolačních schopností myslet také na světelnou propustnost. To platí především v případě, že se chcete v zaskleném prostoru věnovat především pěstování rostlin. Pro vyrovnanou teplotu a vlhkost musíte ale pamatovat také na správné zastínění a pravidelné větrání.

Nábytek a doplňky do zimní zahrady

Jakmile máte to nejnáročnější za sebou, můžete už v klidu popustit uzdu své fantazie a zapřemýšlet, jak si svou zimní zahradu zvelebíte. Krása jednotlivých kusů nábytku a doplňků by opět měla jít ruku v ruce s praktičností. Vybírejte tedy materiály, které si s prostorem zimní zahrady dobře rozumí, ale jež jsou také zvyklé na rozdílnou teplotu a vlhkost. Vybírat tedy můžete mezi dřevem, plastem, kovem a ratanem. Z těchto možností je skvělou volbou teakové dřevo, které vás jistě potěší svou tvarovou stálostí, odolností a dlouhou životností. Dobře si však stojí i často zavrhovaný plastový nábytek, který dokáže imitovat vzhled přírodního dřeva, navíc se obejde prakticky bez údržby. Jakmile je nábytek na místě, zkrášlete si zahradu i nezbytnými doplňky, mezi nimiž nemohou chybět různé keramické, látkové či skleněné prvky. Kouzelnou atmosféru zimní zahrady pak pomohou dotvořit různé vázy, sošky a polštářky, ale také kvalitní umělé osvětlení a záplava vhodně zvolených rostlin.

Štítky: zimní zahrada

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock