Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Chystáte se zateplovat? Máme pro vás několik rad

Chystáte se zateplovat? Máme pro vás několik rad

Zateplením domu můžete ušetřit velké množství tepelné energie. Zvláště v zimě zateplení velmi oceníte. Náklady na vytápění je možné díky kvalitnímu zateplení značně zredukovat až o 50 - 70%.

Pro zateplování domů se používají materiály s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi. Jsou to materiály, které mají nízkou tepelnou vodivost, tedy špatně vedou teplo.

Nejpoužívanějším materiálem, který se k zateplování používá, je expandovaný polystyrén (EPS). Slouží jako velmi spolehlivý izolant, je lehký, nenasákavý, samozhášivý a tvarově stabilní. Dobře se s ním pracuje a lze snadno obrábět. Při správném použití má dlouhou životnost a jeho výhodou je relativně nízká pořizovací cena. Je velmi lehoučký díky tomu, že se skládá z 98% ze vzduchu. Pouhé 2% tvoří pěnový polystyren.

Materiály k zateplování 

Pro zateplování se používají dva základní druhy polystyrenu s označením EPS70F a EPS100F. Složením jsou oba polystyrény shodné, rozdílná je jejich objemová hmotnost a odolnost proti mechanickému poškození a stlačení. Druhý typ, tedy EPS100F, je pevnější, těžší a má o něco lepší tepelně-izolační vlastnosti. Jeho cena je také samozřejmě vyšší. Jedná se tedy o kvalitnější výrobek, proto pokud vás příliš netrápí cena, zvolte raději tento druh.

Dalším materiálem k zateplení je minerální, neboli kamenná fasádní vata. Jedná se o velmi kvalitní materiál, který má skvělou paropropustnost, tepelně-izolační vlastnosti, tlumí hluk a používá se tam kde je požadována nehořlavost materiálu. Jeho nevýhodou je vysoká objemová hmotnost, náročnější montáž a vyšší cena. Oproti polystyrenu má ale ještě delší životnost. Pokud vám ale záleží na ceně, ale stále hledáte dobrou kvalitu, sáhněte po polystyrenu.  

Na co si dát pozor

Odborníci doporučují, že při použití klasického bílého polystyrénu je lepší volit větší tloušťku. Nejčastěji se požívá tloušťka 15 - 20 cm izolační vrstvy.

Mnozí určitě slyšeli o tom, že polystyren postupně ,,mizí" a rozpadá se. I to se může stát, ale pouze tam, kde je nevhodně aplikován. Jeho smršťování nastává při trvalém působení teplot nad 85°C. Neměl by být vkládán pod tmavé plechy parapetů, nebo tam kde jsou velmi tmavé nátěry, nebo kde se velmi zvyšuje teplota, jako je tomu u výrobních průmyslových linek. Také by neměl být vystavován přímému ohni, nebo být použitý u protipožárních stěn. Organické rozpouštědla a chemikálie mu také nedělají zrovna dobře. Při správné aplikaci je však skutečně odolný a jeho životnost jistě přesáhne více než 50 let.

Polystyren nedýchá

Velkým mýtem je, že se po zateplení dům uzavře a nedýchá. Převážně se vzduch vyměňuje skrze průduchy v konstrukci, u starších domů to jsou netěsnosti oken nebo dveří a nápomocné jsou proudění vzduchu i ventilátory nebo digestoře. Dům tedy i po zateplení dále dýchá. Samozřejmě je nutná přirozená výměna vzduchu a větrání uvnitř domu, zvláště v místech kde se vyskytuje vyšší vlhkost, jako je koupelna, kuchyně, nebo ložnice.

Je dobré nechat si poradit od odborníků, kteří vám přesně poradí jaké zateplení se hodí právě pro vaši stavbu. Pokud si věříte, můžete si dům zateplit sami, lepší je to ale nechat na odbornících, kteří mají větší zkušenosti. Při následných reklamacích, nebo nekvalitním provedení by se vám to mohlo prodražit. 

Štítky: zateplení

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock