Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Nejlepší materiály pro zateplení vašeho domu

Nejlepší materiály pro zateplení vašeho domu

Ceny energií závratně rostou. Ať už se tedy chystáte na stavbu nebo rekonstrukci domu, je třeba se zamyslet nad výběrem vhodné tepelné izolace. Nejenže dobře izolovaný dům ušetří vaše náklady na vytápění v zimním období, ale také zabrání přehřívání interiéru v letních měsících.

Pečlivý výběr tepelné izolace

Druhů tepelných izolací existuje velké množství. Ne všechny se však dají použít třeba právě do vašich podmínek. Je proto důležité výběr tepelné izolace nepodcenit a ani na ní nešetřit. Může se totiž stát, že se práce investovaná do montáže mine účinkem kvůli špatně zvoleným materiálům. Je tedy zapotřebí pamatovat na to, že pokud od tepelné izolace vyžadujete maximum, musíte se plně soustředit na její výběr. Taková kvalitní tepelná izolace by měla snížit výdaje za vytápění v zimě, zabránit přehřívání v létě, chránit obvodový plášť budovy před zatékáním a v neposlední řadě i zabezpečit ochranu domu před požárem. Vybrat si přitom můžete hned ze tří kategorií izolací vhodných k zateplení domu.

Pěnové materiály

Velmi oblíbeným materiálem jsou pěnové izolace, a to díky nízkému součiniteli tepelné vodivosti. Izolační vlastnosti tohoto typu tepelných izolací se zakládají na speciální struktuře uzavírající vzduch do malých komor, které nepřenášejí skoro žádné teplo. Do této kategorie pěnových materiálů spadá pěnový polystyrén, šedý polystyrén, extrudovaný polystyrén, pěnový polyuretan a pěnové sklo.

Nejčastěji používaným druhem izolace je prvně zmiňovaný pěnový polystyrén. Cenově je dobře dostupný a navíc se s ním i dobře pracuje. K jeho negativním vlastnostem však patří menší odolnost vůči vlhkosti a tlaku.

Nejlepší materiály pro zateplení vašeho domu

Téměř o polovinu lepší izolační vlastnosti má šedý polystyrén. Jeho koupě však už vyjde dráž a také manipulace s ním je náročnější. Navíc se nesmí instalovat za přímého slunečního záření, protože by vlivem tepelné roztažitelnosti mohlo dojít k popraskání fasády.

Velmi dlouhou životnost a dobrou odolnost proti tlaku má extrudovaný polystyrén, který se doporučuje hlavně pro místa často vystavená kontaktu s vodou. Díky uzavřeným pórům možnému nasáknutí vodou skvěle odolává.

V podobě pěny nebo tuhých desek můžete sehnat pěnový polyuretan, který se pyšní velmi dobrými tepelně izolačními vlastnostmi. Navíc odolává i příliš nízkým a vysokým teplotám.

Opravdu kvalitní tepelnou izolaci zajistí pěnové sklo, které bývá žádané také pro svůj ekologický původ. Za jeho koupi si sice budete muset připlatit, svými schopnostmi se vám však několikanásobně odvděčí. Pěnové sklo se vyrábí napěňováním recyklovaného skla, a právě proto může nabídnout bezkonkurenční těsnící vlastnosti. Pěnové sklo je navíc parotěsné, nehořlavé, voděvzdorné a má i vysokou tlakovou únosnost. Díky těmto svým kvalitám se používá zejména k izolaci základů, plochých střech, podlah, ale také občanských staveb či obchodních domů.

Nejlepší materiály pro zateplení vašeho domu

Vláknité materiály

Mezi vláknitými materiály najdeme skleněnou vlnu, minerální vlnu a dřevovláknité desky. Skleněná vlna, která se používá především k zateplení fasád a střech, se získává tavením keramik, ke kterým se přidávají směsi. Její paropropustnost zajišťuje potřebné odpařování vlhkosti ze stěn domu. Skleněná vlna je vysoce savá, a tak se nedoporučuje k použití do vlhkých míst. Při manipulaci s ní je také třeba zvýšené opatrnosti, její vlákna totiž mohou způsobit poranění kůže.

Z čediče vyrobená minerální vlna se svými vlastnostmi blíží té skleněné. Jejím hlavním pozitivem je malá tepelná roztažnost, která zabraňuje popraskání fasády domu v důsledku teplotních změn.

Díky svému ekologickému původu si majitelé domů velice oblíbili dřevovláknité desky. Ty se skládají z jemných vláken dřeva, pryskyřice a látek odpuzujících vodu. Dřevovláknité desky skvěle izolují zvuk, propouští vodní páru a jsou vhodné také k izolaci dřevostaveb.

Nejlepší materiály pro zateplení vašeho domu

Rostlinné materiály

Z konopných vláken se vyrábějí rostlinné izolační desky, které se vyznačují dobrými tepelně izolačními vlastnostmi. K jejich pozitivům patří zejména pevná a odolná struktura, odolnost vůči vlhkosti i vůči napadení škůdci či hnilobou. Tento typ rostlinných materiálů navíc pohlcuje vlhkost a propouští páru.

Mezi přírodní tepelně izolační materiály se rovněž řadí celulóza. Vyrábí se z recyklovaného papíru, a jelikož se aplikuje foukáním, je vhodná i do těžko přístupných míst. Celulóza se chová podobně jako savý papír – pohlcuje tedy vlhkost. Ačkoliv je u nás jedním z nejoblíbenějších izolačních materiálů, doporučuje se její využití především pro dřevostavby.

Druhů tepelných izolací je více než dost, a tak je jen na vás a vašem pečlivém uvážení, který z nich si vyberete.

Štítky: zateplení
Nejlepší materiály pro zateplení vašeho domu
Nejlepší materiály pro zateplení vašeho domu

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Odvážný obývací pokoj s trávou

JEDINEČNÉ ŘEŠENÍ CELÉHO BYTU

Interiér se zaoblenou kuchyní

Rodinná rezidence ze 16.století

PRVOTŘÍDNÍ MATERIÁLY, ŠPIČKOVÝ DESIGN A DOKONALÉ ZPRACOVÁNÍ

Interiér Opava

Sledujte nás

Nejčtenější články

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Aranka – romantický minidomek šetrný k přírodě

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Barevné truhlíky plné mrazuvzdorných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock