Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Více než energeticky neutrální bungalov v Utrechtu

Bungalov s názvem Eco Villa získává veškerou potřebnou energii ze slunce
Bungalov s názvem Eco Villa získává veškerou potřebnou energii ze slunce

V nizozemském Utrechtu se nachází dům, který zaujme svým vzhledem i šetrností k přírodě. Uveden velkým bazénem a zajímavě řešenou zahradou nabízí moderní bydlení a k tomu ještě něco navíc. Dokáže totiž vyrobit více energie, než sám spotřebuje.

Architektonický ateliér Studio Public stojí za návrhem a realizací velice chytrého bydlení. Moderní bungalov s bazénem je pozoruhodnou ukázkou spojení designu a ekologické udržitelnosti. Vzhledem k tomu, že stavba odesílá přebytky energie zpět svému dodavateli, lze ji považovat za více než energeticky neutrální.

Interiér propojený s exteriérem

Bungalov zaujímá plochu o velikosti 610 m2. Má tvar písmene L a vcelku nadčasový vzhled. Část fasády bungalovu je obložena rezavějící cortenovou ocelí, zatímco zbytek domu je klasicky omítnut. Tomuto osobitému bydlení nechybí ani velké prosklené plochy, díky nimž proniká do interiéru dostatek přirozeného světla. Místy se tak navíc stírá bariéra mezi interiérem a exteriérem, přičemž o to více vynikají kouzelné průhledy do zahrady a na dřevěnou lávku.

Zajímavou ukázkou spojení designu a energetické udržitelnosti je moderní bungalov v Utrechtu
Zajímavou ukázkou spojení designu a energetické udržitelnosti je moderní bungalov v Utrechtu
Foto: Marsel Loermans

Bydlení šetrné k životnímu prostředí

Největší deviza bungalovu ovšem tkví v jeho ekologické udržitelnosti. Z důvodu, aby byl co nejvíce šetrný k životnímu prostředí, patří k jeho vybavení trojité sklo s vysokou tepelnou izolací a řadou solárních panelů, ale i kvalitní izolace a inovativní tepelné čerpadlo. Veřejná zóna disponuje třemi masivními dveřmi, které jsou posuvné a prosklené. Otevírají interiér do zahrady a k bazénu, a tak umožňují plynulý přechod do exteriéru. Za velmi horkých dnů pomáhají bungalov chladit hliníkové žaluzie.

Energeticky neutrální bydlení

Nízkoenergetický dům s dlouhou životností příjemně zapadá do zeleného prostředí a navíc klade důraz na přírodní materiály, udržitelnost a využívání obnovitelných zdrojů energie. Všechna potřebná energie totiž pochází ze slunce. Součástí tohoto moderního bydlení je také přírodně filtrovaný bazén, který nabízí zdraví prospěšné plavání ve vodě bez chlóru. Navíc je jeho údržba levnější než jak tomu bývá v případech klasických bazénů.

V interiéru i exteriéru převládají přírodní barvy a materiály
V interiéru i exteriéru převládají přírodní barvy a materiály
Foto: Marsel Loermans

Uspořádání domu

Interiér se skládá ze tří částí. Jedná se o obývací prostor s kuchyní a verandou, soukromý prostor s ložnicí a koupelnou a v poslední řadě o pokoje pro hosty. V zóně mezi obytnou a soukromou částí se pak nachází technologické centrum domu. Většina místností v bungalovu nabízí kvalitní světelný komfort. Také v hlavní koupelně vznikl světlík poskytující otevřené místnosti dostatek přirozeného osvětlení.

Barvy a materiály v interiéru

Stejně jako v exteriéru, převládají i uvnitř domu přírodní materiály a barvy. Možnost vyniknout zde navíc dostal minimalistický styl. Dominantním materiálem v interiéru je dřevo, které opticky propojuje jednotlivé prostory a části domu. Bungalov přitom představuje zejména jednoduchý současný design s čistými liniemi. Ten příjemně oživují například zajímavé modré akcenty, které o sobě dávají vědět především v koupelně. Tyto prvky umocňují osobitost interiéru a spoludotvářejí útulnou atmosféru bydlení.

V Utrechtu tak vznikl nadčasový bungalov, který je více než energeticky neutrální. Právem si tedy vysloužil jméno Eco Villa. Nezaujme však jenom svou praktickou stránkou, ale také tou estetickou.

Foto: Marsel Loermans
Zdroj: www.studiopublic.nl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock