Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Vánoční ozdoby ze sušeného ovoce

Vánoční ozdoby ze sušeného ovoce

Kouzelná atmosféra Vánoc nás vrací do dětských let. Rozzářená dětská očka pod vánočním stromkem naplno nasávají atmosféru rodinné pohody. Čas lásky a pohody by nebyl tím pravým bez rukodělných vánočních ozdob. Sušené ovoce patří mezi nejoblíbenější domácí dekorace.

Svými barvami prozáří byt ponořen v pochmurné šedi a při jejich sušení rozvoní celý byt. Navíc za ně hodně nezaplatíte - z jednoho kousku vyrobíte i osm ozdob různých velikostí. Není však jednoduché zachovat jejich barvu tak, aby nezhnědla, proto vám přinášíme pár tipů jak na to.

Sušení ovoce

Prvním způsobem je sušení v horkovzdušné troubě.  Troubu předehřejeme na 80 ° C a ovoce pokrájíme na kolečka hrubé přibližně 4 mm. Pak je pokládáme na plech nebo na mřížku, vložíme do trouby a sušíme 3 až 4 hodiny. Každou hodinu kolečka převrátíme a ujistíme se, že se na okrajích nepálí. Hotové sušené ovoce můžeme vhodit do čaje, do různých omáček, používat jako potpourri nebo navléci na tkaničky a vytvořit tak závěsné dekorace.

Vánoční ozdoby ze sušeného ovoce

Aby se nezkroutily

Dalším způsobem sušení je, pomalé schnutí na radiátoru. Pokud tak sušíme citrusová plody jako pomeranče, citróny, nebo mandarinky, nádherně nám provoní celý byt. Postup je následující. Připravíme si nakrájené ovoce, provázek a karton, který nožem na více místech propícháme. Na kus kartonu poklademe plátky citrusů, přikryjeme jejich dalším kartonem a tento "sendvič" pevně převážeme provázkem. Takto připravené ovoce vložíme mezi žebra radiátoru a sušíme přibližně tři dny při zapnutém topení, dokud ovoce nebude zcela suché.

Pokud bychom ovoce nevložili mezi kartony, mohlo by se zkroutit  a nezůstalo by krásné rovné. Plátky ovoce můžeme vysušit i v sušičce, záleží na tom, jestli nám nevadí, když se plátky ovoce zkroutí. Pokud máte k dispozici sušičku na ovoce, můžete sušit i v ní.

Vánoční ozdoby ze sušeného ovoce

Co s nimi vyzdobit

Sušené citrusy a jiné ovoce můžete použít jako závěsnou ozdobu, samotnou na háčku nebo na šňůrce napíchané s jinými dekoracemi jako "špízy", nebo na vánoční stromeček zavěšet místo baněk. Krásně vyniknou i na podzimních či vánočních věncích, na které je přilepíte tavnou pistolí, nebo přivážete drátkem.

V neposlední řadě je můžete naaranžovat do velké skleněné nádoby se šiškami, celou skořicí, větvičkami, mechem, badyánem, cesmínou, oříšky, nebo jehličnatými větvičkami. Pro oživení můžete použít červené bobuloviny nebo větvičky s šípky. K dostání jsou také umělé ozdoby, které už v dnešní době vypadají téměř jako živé, těmi můžete celek také doplnit.

Ovoce můžete také jen tak položit do misky  a můžete uzobávat po celý vánoční čas. Spoustu parády udělají i navléknuté na nit jako girlandy. Můžete tak s nimi ozdobit vánoční stromeček místo řetězů, nebo ověšet okna a zdi v bytě. Popusťte uzdu fantazii a vykouzlete si své vlastní originální ozdoby.

Vánoční ozdoby ze sušeného ovoce
Vánoční ozdoby ze sušeného ovoce
Vánoční ozdoby ze sušeného ovoce
Zdroj: abeautifulmess.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock