Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Vana nebo sprchový kout?

Vana nebo sprchový kout?

Při každé rekonstrukci se před námi objeví otázka, zda chceme ve své koupelně vanu nebo sprchový kout. Někteří rádi ušetří prostor a vystačí si s menším sprchovým koutem, jiní by však dali přednost vaně, ve které budou moci relaxovat po náročném dni. Která varianta je lepší? Vana nebo sprchový kout?

Podle čeho se rozhodnout - vanu nebo sprchový kout?

Za úplně nejzásadnější kritérium, zda zvolíme vanu nebo sprchový kout, je velikost koupelny. Nejmenší vany se pohybují v rozměrech okolo 120 x 70 cm, proto ve většině malých koupelen najdeme pouze sprchový kout. Ten může být i o rozměrech 80 x 80 cm, avšak pokud můžete, volte větší a komfortnější variantu. Sprchový kout můžete vybírat i dle tvaru, jenž se vám bude do koupelny hodit nejvíce. Nejčastější jsou obdélníkové, čtvercové a čtvrtkruhové sprchové kouty. Někteří si kupují ergonomicky řešené vany, v jejichž rozšířené části se můžete vysprchovat a do té zúžené pohodlně uložit své nohy.

Při rozmýšlení myslete i na to, zda budete mít čas a chuť vanu plně využívat, nebo zda tam bude jen na okrasu – v takových chvílích jde o poměrně zbytečnou koupi.

Při výběru koupelny myslete na:

Dispozici koupelny
Umístění pračky, případně i sušičky
Design a styl celé koupelny
Na to, jaké máte prostorové možnosti
Na vlastní životní styl
Na to, jaký bude způsob údržby

Vana nebo sprchový kout?

Sprchový kout

Hlavní výhodou sprchového koutu je ušetřený prostor, čas i peníze. V současné nabídce mnohých obchodů však můžeme najít i takové sprchové kouty, které jsou jakousi zmenšenou verzí vany, kdy je vanička sice menší než u běžné vany, avšak stále je zde prostor k pohodlnému usazení. Takovéto sprchové kouty často disponují masážními tryskami, apod. Nesmíme zapomínat ani na to, že při sprchování ušetříte více vody než ve vaně, pokud se však nesprchujete deset minut. To by se vám vyplatila více vana. Pokud ve sprše trávíte jen dobu nezbytně nutnou na provedení osobní hygieny, mohou se vaše náklady za vodu zmenšit až třikrát víc než u vany. Nevýhodou sprchového koutu je však složitější instalace a vyšší pořizovací náklady.

S vaničkou nebo bez ní?

Sprchový kout se hodí i do domů, kde žijí starší osoby nebo lidé s pohybovým omezením. Zde se velmi často používá místo sprchového koutu pouze zástěna, která je umístěna u podlahy v rohu místnosti, odkud voda stéká odtokovými žlaby nacházejícími se v dlažbě. Tyto osoby jistě ocení i sprchový kout se sedátkem a madlem, který jim celý akt sprchování značně usnadní.

Vana je vana

Vanu volí zejména milovníci odpočinku a relaxace. Občas se nic nevyrovná horké vaně, kde si můžete v klidu číst nebo relaxovat společně s partnerem a sklenkou dobrého vína. Jde o chvíli, kdy si uděláte čas na sebe i na pravidelnou očistu těla. Vana je výhodná i při různých zdravotních problémech, které lze mírnit s pomocí koupele s přísadami, jež vám pomohou. Vana je neocenitelným pomocníkem i u rodin s dětmi, kdy dítě snáze přesvědčíte ke koupeli s hračkami než ke sprše. Zvláště, pokud se dítě bojí vody v očích. Vana se může stát vaší poslední záchranou ve chvílích, kdy se vám porouchá pračka, případně pokud potřebujete vyčistit něco objemného ručně (obvykle velký plyšák, apod.). Jako nevýhodu u vany můžeme zmínit náročnější údržbu a větší spotřebu vody. Té lze zabránit tak, že si pořídíte menší vanu.

Vana nebo sprchový kout?

Kompromis, který v sobě skloubí obě varianty

Pokud je někdo ve vašem domově zastáncem vany a další zase sprchy, můžete se rozhodnout pro kompromis ve formě vany se zástěnou, kde se pohodlně vykoupete, ale klidně i vysprchujete, protože díky zástěně nezacákáte celou koupelnu. 

Tip pro vás

Při rozhodování se, zda zvolíte sprchový kout či vanu, hraje značnou roli i umístění pračky, která může zabírat zbytečné místo navíc. Pokud máte tu možnost, tak pračku umístěte jinam než do koupelny. Díky tomu bude koupelna čistější a na pohled příjemnější. Navíc i praní se tak může stát pohodlnějším, pokud bude v novém prostoru i možnost sušení. V případě, že využijete suterén jakožto prádelnu, můžete myslet i na jednoduchý shoz špinavého prádla rovnou do prádelního koše – například s pomocí zabudované novoduronové trubky o průměru cca 30 cm.

Při zařizování myslete i na počet umyvadel. U rodin s více jak čtyřmi členy jsou dvě umyvadla příjemným usnadněním života, kdy se před koupelnou nemusí tvořit pomyslná fronta. V mnohých domech je už běžné, že se staví zvlášť koupelna pro děti a zvlášť pro rodiče. 

Štítky: koupelna
Zdroj: www.bydlo.cz/koupelna

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Developerský projekt ve Spáleném Poříčí

Kuchyně z prvotřídních materiálů, navždy jako nová

Interiér Ostrava

ROMANTICKÁ KUCHYNĚ

Domácí kino

Prázdninový apartmán

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vyrobte si adventní věnec

Vánoční inspirace a dekorace

Trendy adventních věnců pro rok 2018

Originální adventní věnce

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Aranka – romantický minidomek šetrný k přírodě

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock