Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Rodinný dům v kouzelné vinařské dědině na Moravě

V Blatnici pod svatým Antonínkem, obci se svébytnou kulturou a historií, nahradil původní nevyhovující stavení zbrusu nový rodinný dům. Při jeho výstavbě byl respektován jak charakter okolní zástavby, tak hmotový odkaz původního domu.

V Blatnici pod svatým Antonínkem, obci se svébytnou kulturou a historií, nahradil původní nevyhovující stavení zbrusu nový rodinný dům. Při jeho výstavbě byl respektován jak charakter okolní zástavby, tak hmotový odkaz původního domu.

Blatnice pod svatým Antonínkem je vyhlášenou vinařskou oblastí. Nejstarší vinařské sklepy zde pocházejí už z konce 16. století. Podle písemných dokladů tu vlastnil svůj vinohrad dokonce i Jan Ámos Komenský, který měl v Blatnici příbuzné. Láska k vínu se promítla také do rodinného domu navrženého Ateliérem 6 a dopracovaného architekty z AIR ateliéru. V útrobách domu se totiž nachází zapuštěná podzemní vinotéka.

Výstavba rodinného domu

Pro Blatnici je typická hluboká parcelace podél cest, která většině pozemků poskytuje přístup ke komunikaci. S respektem k zástavbě bylo přistupováno i k výstavbě nového rodinného domu ve tvaru písmene L, který byl situován na severovýchodní a severozápadní hranici pozemku. Nosná konstrukce domu byla navržena jako klasicky zděná. Prosklené křídlo otevřené do zahrady vynášejí ocelové sloupky na křížovém půdorysu. Sedlová střecha je krytá klasickými bobrovkami.

V Blatnici pod svatým Antonínkem, obci se svébytnou kulturou a historií, nahradil původní nevyhovující stavení zbrusu nový rodinný dům. Při jeho výstavbě byl respektován jak charakter okolní zástavby, tak hmotový odkaz původního domu.
Foto: Jiří Hurt

Právě neomítané zdivo spolu se štukovou omítkou a hladkou střechou z bobrovek je typickým materiálem použitým v této oblasti. Co se týče fasád otevřených směrem do komunikace, představují v podstatě nečleněné otvory. Výjimkou je pouze hlavní vstup asymetricky zapuštěný do bílých zdí. Na fasádě u vstupu si přitom majitel vysnil existenci výtvarného díla, které by tématem a zpracováním vycházelo z místních lidových tradic. Co se týče fasád směřujících do zahrady, fasáda jednoho křídla je tvořena pravidelným rytmem francouzských dveří, zatímco obytné křídlo získalo plné prosklení.

Uspořádání bydlení v rodinném domě

Hlavní část interiéru je rozdělena na kuchyni, jídelnu a vlastní obytný prostor, který doplňuje již zmíněná podzemní vinotéka. V severozápadním křídle se nachází ložnicová část, která sestává ze čtyř ložnic s vlastní koupelnou a také z technické místnosti. Jednotlivé pokoje lemuje dlouhá chodba, která zároveň plní funkci úložných prostor. Z části je využité také podkroví. Nad vstupní částí vzniklo místo pro hernu s kulečníkem a stolním fotbalem. Herna je přitom opticky propojena s obytnou zónou.

Přečtěte si také

Finský dům na míru

Máte rádi dřevěné domy a jednoduchou čistou architekturu? Pak se vám může tato realizace zalíbit. Představujeme vám dům plný dřeva, obklopený zelenou přírodou v severském duchu. Líbil by se vám také?

Světlý a vzdušný interiér domu

Uvnitř domu panuje minimalistický styl. Interiér je světlý, vzdušný a plný inspirativních výhledů do přírody. Navzdory spíše tradičnímu vzezření domu je vnitřek zařízen velice moderním způsobem. O dramatický ráz se zde stará hojně využitá černá barva, která je místy zjemněna sametovým povrchem. Celek pak prosvětluje bílá výmalba, prvky ze dřeva a také okna, za kterými se zelená přilehlá zahrada. Na obývací pokoj přitom navazuje venkovní posezení. Nechybí tu ani vířivka a sad, který lemuje plot z režného zdiva.

Moderní dům s tradičními prvky tak v obci Blatnice nad Antonínkem nahradil starou hospodářskou usedlost, jejíž odkaz však zůstal z části zachován. Nejenže vzal v potaz řadu tradičních prvků, ale zároveň splnil požadavky moderního bydlení.

Štítky: rodinný dům
Foto: Jiří Hurt
Zdroj: www.air-atelier.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Interiér domu, kde vás vítá slunce

Modřasnký Háj

Studentský pokoj

Horská chata v Alpách

RD Uhříněves

Apartmán Peacock

Sledujte nás

Nejčtenější články

Montovaný dům postavili za pouhých 10 dní

Unikátní přestavba venkovské stodoly

Chaloupka, která klame vzhledem, neuvěříte, že jde o novostavbu!

Proměna starého mlýna, který posledních dvanáct let chátral

Dům plný překvapení zrekonstruovaný od základů

Neobvyklý dům pro babičku

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock