Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Rodinný dům v kouzelné vinařské dědině na Moravě

Rodinný dům v kouzelné vinařské dědině na Moravě

V Blatnici pod svatým Antonínkem, obci se svébytnou kulturou a historií, nahradil původní nevyhovující stavení zbrusu nový rodinný dům. Při jeho výstavbě byl respektován jak charakter okolní zástavby, tak hmotový odkaz původního domu.

Blatnice pod svatým Antonínkem je vyhlášenou vinařskou oblastí. Nejstarší vinařské sklepy zde pocházejí už z konce 16. století. Podle písemných dokladů tu vlastnil svůj vinohrad dokonce i Jan Ámos Komenský, který měl v Blatnici příbuzné. Láska k vínu se promítla také do rodinného domu navrženého Ateliérem 6 a dopracovaného architekty z AIR ateliéru. V útrobách domu se totiž nachází zapuštěná podzemní vinotéka.

Výstavba rodinného domu

Pro Blatnici je typická hluboká parcelace podél cest, která většině pozemků poskytuje přístup ke komunikaci. S respektem k zástavbě bylo přistupováno i k výstavbě nového rodinného domu ve tvaru písmene L, který byl situován na severovýchodní a severozápadní hranici pozemku. Nosná konstrukce domu byla navržena jako klasicky zděná. Prosklené křídlo otevřené do zahrady vynášejí ocelové sloupky na křížovém půdorysu. Sedlová střecha je krytá klasickými bobrovkami.

Rodinný dům v kouzelné vinařské dědině na Moravě
Foto: Jiří Hurt

Právě neomítané zdivo spolu se štukovou omítkou a hladkou střechou z bobrovek je typickým materiálem použitým v této oblasti. Co se týče fasád otevřených směrem do komunikace, představují v podstatě nečleněné otvory. Výjimkou je pouze hlavní vstup asymetricky zapuštěný do bílých zdí. Na fasádě u vstupu si přitom majitel vysnil existenci výtvarného díla, které by tématem a zpracováním vycházelo z místních lidových tradic. Co se týče fasád směřujících do zahrady, fasáda jednoho křídla je tvořena pravidelným rytmem francouzských dveří, zatímco obytné křídlo získalo plné prosklení.

Uspořádání bydlení v rodinném domě

Hlavní část interiéru je rozdělena na kuchyni, jídelnu a vlastní obytný prostor, který doplňuje již zmíněná podzemní vinotéka. V severozápadním křídle se nachází ložnicová část, která sestává ze čtyř ložnic s vlastní koupelnou a také z technické místnosti. Jednotlivé pokoje lemuje dlouhá chodba, která zároveň plní funkci úložných prostor. Z části je využité také podkroví. Nad vstupní částí vzniklo místo pro hernu s kulečníkem a stolním fotbalem. Herna je přitom opticky propojena s obytnou zónou.

Přečtěte si také

Recyklovaná cihlová fasáda zdobí dům v Gilowicích

Nádherný dům, který nepřekvapí velkými rozměry, ale recyklovanou fasádou a tradičním půdorysem. Možná poprvé se architekti setkali s přáním mít dům, který bude rezonovat s majiteli, přírodou i místní…

Světlý a vzdušný interiér domu

Uvnitř domu panuje minimalistický styl. Interiér je světlý, vzdušný a plný inspirativních výhledů do přírody. Navzdory spíše tradičnímu vzezření domu je vnitřek zařízen velice moderním způsobem. O dramatický ráz se zde stará hojně využitá černá barva, která je místy zjemněna sametovým povrchem. Celek pak prosvětluje bílá výmalba, prvky ze dřeva a také okna, za kterými se zelená přilehlá zahrada. Na obývací pokoj přitom navazuje venkovní posezení. Nechybí tu ani vířivka a sad, který lemuje plot z režného zdiva.

Moderní dům s tradičními prvky tak v obci Blatnice nad Antonínkem nahradil starou hospodářskou usedlost, jejíž odkaz však zůstal z části zachován. Nejenže vzal v potaz řadu tradičních prvků, ale zároveň splnil požadavky moderního bydlení.

Štítky: rodinný dům
Foto: Jiří Hurt
Zdroj: www.air-atelier.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Malá Dřevostavba Easy 24

MODERNÍ A ZÁROVEŇ PRAKTICKÁ KUCHYNĚ

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vybíráme dlažbu na terasu

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Moderní dům s výhledem na řeku

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock