Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Římské rolety – elegantní zastínění vašeho interiéru

Římské rolety – elegantní zastínění vašeho interiéru

Římské rolety jsou zajímavým kompromisem mezi roletou, záclonou a závěsem. Díky své praktičnosti a eleganci vévodí trendům zastínění v interiérech v době posledních několika let. Nejedná se přitom o žádnou novinku, o čemž by mohli vyprávět staří Římané…

Královny mezi roletami

Římské rolety ve své prapůvodní podobě krášlily lidské příbytky už před mnoha staletími. Poprvé se začaly používat v oblasti Středomoří, později je Římané zpopularizovali po celé Evropě. Dnes je v moderním hávu, který si však zachovává přitažlivý nádech starých časů, můžete najít v celé řadě interiérů, jež římské rolety právem považují za královny mezi roletami. Jedná se totiž o opravdový skvost mezi textilním zastíněním, který na sebe bere funkci rolety, závěsu i záclony zároveň.

Využití římských rolet v interiéru

Jedním z pozitiv římských rolet, co se estetiky týče, je jejich dekorativní vzhled ve spuštěném i vytaženém stavu. Stínící tkanina rolet, kterou je možné si vybrat ze široké škály odstínů, je při vytahování řasena do rovnoměrných záhybů, což z ní často činí dominantní prvek v místnosti. Ten se přitom hodí jak do moderně, tak do klasicky zařízených interiérů. Vzhledem k tomu, že římské rolety dokážou prostor neskutečně zušlechtit, používá se jich mnohdy i tam, kde vlastně zastínění není v zásadě potřeba. Dotvářejí originální vjem místnosti a dodávají jí na kráse a eleganci. Mohou přitom působit velmi osobitě, anebo naopak nenápadně. Je tedy důležité si dopředu promyslet, jakou estetickou a zároveň stínící roli bude římská roleta v interiéru hrát.

Římské rolety – elegantní zastínění vašeho interiéru

Římská roleta jako praktické zastínění

Vedle svého estetického kouzla má taková římská roleta především funkci stínícího prvku. Římské rolety tak přijdou vhod zejména v místnostech, ve kterých není nutné celodenní zastínění. Jednou z jejich velkých výhod je, že na rozdíl od klasických záclon a závěsů potřebují k instalaci pouze minimální přesah pro překrytí okenního výklenku. K dispozici tedy musí být především dostatečný prostor nad horním okrajem okna a přístup pro snadné ovládání rolety. Ovládání je možné několika způsoby. Lze si zvolit buď ovládání pomocí řetízkového mechanismu, pomocí šňůrek provlečených brzdou či způsob ovládání tahem za spodní nebo horní lištu rolet. Jako nejpohodlnější variantu obsluhy římských rolet se jeví jejich automatické ovládání. To je možné provést s pomocí dálkového ovladače, tabletu či chytrého telefonu.

Materiály římských rolet

Výběr materiálu je pro praktickou i estetickou stránku rolety zásadní. V nabídce bývají zastoupeny čistě přírodní, syntetické i směsové materiály. Přírodní materiály zaujmou především svým příjemným vzhledem a povrchem, ty syntetické se zase dobře udržují. Jako ideální kombinace se jeví směsové materiály, které v sobě v různém poměru mísí pozitivní vlastnosti obou předchozích. Římské rolety tak v interiéru mohou splňovat celou řadu důležitých požadavků. K těm patří nehořlavost, nemačkavost, nešpinivost, stálobarevnost, antistatika či odolnost vůči UV záření.

Výhody římských rolet

Vedle již zmíněných výhod římských rolet je třeba uvést ještě jejich snadnou údržbu. Rolety jsou totiž ke konstrukci připevněny pomocí suchého zipu, což umožňuje snadné sundání látky a její vyprání. Opravdu kvalitní látky přitom disponují vysokou barevnou i tvarovou stálostí. Jednou z dalších výhod těchto typů rolet je také jejich využití v případě velkých zasklených ploch či u atypických oken. Římské rolety se tak bez problémů uplatní rovněž u balkonových sestav anebo u obloukových či střešních oken. Vedle bohaté palety barev a vzorů je navíc k dispozici i výběr intenzity zastínění.

Římské rolety splňují hned několik funkcí najednou, díky čemuž představují dokonalou formu ochrany před sluncem i nežádoucími pohledy zvenčí. Vedle snadné údržby, pohodlného ovládání a bohatého výběru barev navíc poslouží také jako hluková a tepelná izolace. V neposlední řadě pak římská roleta pozvedne každý interiér, který si váží pěkných i praktických výdobytků starých kultur, na zcela novou úroveň.

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

KUCHYNĚ VE VYSOKÉM LESKU S JEMNÝMI TŘPYTKAMI

Byt v údolí Jizerek

Světle zelená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Byt pro muže

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock