Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Proměna rozpadlé farmy na moderní bydlení

Proměna rozpadlé farmy na moderní bydlení

Farma nacházející se nedaleko Krakova byla kdysi součástí majetku benediktinského opatství. Usazená na severních svazích polského města Wieliczka spadá do oblasti, v níž žijí obyvatelé Krakova, kterým se zachtělo bydlet mimo velkoměsto, ale zůstat s ním v kontaktu. Šance na záchranu farmy se zdály být mizivé, přesto se však na ni jednoho dne usmálo štěstí.

Na farmu s úchvatným geniem loci se časem zapomnělo, a tak strádala po všech stránkách. Chátrající stavba si však i nadále uchovávala své neobyčejné kouzlo, které se rozhodli oprášit architekti Jan Karpiel a Marcin Steindel ze studia Karpiel Steindel Architektura. Jako mávnutím kouzelného proutku se tak z rozpadlé farmy beze špetky naděje na záchranu vyklubalo úchvatné bydlení umocněné krásou přírody.

Pátrání po historii farmy

Součástí farmy byly dvě volně stojící budovy z 19. století, které původně fungovaly jako stáje. K těmto budovám pak v 70. letech 20. století přibyl chlév. Architekti tak měli za úkol přizpůsobit kompletní stavbu celoročnímu obývání, a to s ohledem na jistá omezení vyplývající z toho, že se jedná o historický objekt. Projekt nového bydlení se tudíž mohl odvíjet pouze na základě původního umístění budov. Záchraně farmy včetně přistavěného chléva přitom napomohlo pátrání po její historii. Investorům se podařilo najít potomky majitelů farmy a dostali se také k jejím archivním fotografiím. V důsledku toho byla farma zachráněna a neskončila v zapomnění. A zachráněn byl také starý chlév, který noví majitelé nejprve chtěli zbourat.

Proměna rozpadlé farmy na moderní bydlení
Foto: Karpiel Steindel Architektura

Moderní bydlení s původními prvky

Hlavním poznávacím znamením znovuzrozené farmy je na první pohled viditelný kontrast mezi starým a novým, který jakoby propojoval dva od sebe natolik vzdálené časy. Historická a současná část farmy je schválně patrná. Nové části objektu lze rozpoznat zejména díky fasádě vyrobené z cortenu, přirozeně rezavějícího materiálu, který je považován za materiál budoucnosti. Ten se příjemně doplňuje s odstínem sedlových střech na starých budovách, které mají typickou bílou fasádu oživenou oblouky nad okny a dveřmi. V moderní objekt s velkými prosklenými okny se pak proměnil původní chlív, který nabízí úchvatné výhledy na staré duby a půvabné panorama Krakova v údolí.

Farma v malebné polské krajině tak pod šikovnýma rukama dostala novou šanci. Díky citlivé rekonstrukci si zachovala hodně ze své historie, a přesto se stala moderním místem pro život. Budovy, ze kterých sestává, získaly nové využití, architektonické detaily však byly na přání majitelů s citem obnoveny. Teď je tedy zrekonstruovaná farma nejen překrásným domovem, ale zároveň svědectvím o boji za záchranu části malopolského dědictví, kultury a identity regionu.

Štítky: rekonstrukce
Foto: Karpiel Steindel Architektura
Zdroj: www.karpielsteindel.eu

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Nadčasový kompletní interiér

Kuchyně se zabudovaným akváriem v ostrůvku

Rodinný dům Dlouhý Most

Dětský pokoj pro dva kluky

Diamonds Living

Moderní kuchyně s ostrůvkem

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Tipy, jak se zbavit ovocných mušek neboli octomilek

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Barevné truhlíky plné mrazuvzdorných rostlin

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Hnědá barva v interiéru

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock