Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Ověřené tipy, jak vybrat lustr do kuchyně a obýváku

Ověřené tipy, jak vybrat lustr do kuchyně a obýváku

Lustry neslouží pouze jako zdroje světla. Správný lustr naopak dodává interiéru styl a zdobí ho jako pomyslná korunka krásy. Dejte však pozor na vhodný výběr. Zbytečně masivní lustr totiž pocitově zmenší prostor kdežto příliš skromný kousek působí neproporčně. Naučte se triky, jak do kuchyně a ložnice vybrat to pravé.

Na velikosti lustru opravdu záleží

Hlavním principem, podle kterého byste se při výběru lustru do svého interiéru měli řídit, je jeho správná velikost vzhledem k místnosti. Pomůže vám jednoduché pravidlo:

  • Spočítejte výšku a šířku místnosti v metrech.
  • Přibližný průměr lustru by měl představovat asi 80 % této hodnoty vynásobený ještě číslem 100.

Příklad: Váš obývák je vysoký 2,6 a široký 6,4 m. Součet hodnot je 9 m. Váš ideální lustr do obýváku vypočítáme tak, že si zjistíme přibližně 80 % z výsledného součtu, tedy 7,2 m, které poté převedeme na cm = 720 cm, a toto číslo pouze vydělíme 10. Váš výsledek tedy bude 72 centimetrů.

Pokud se nemůžete rozhodnout mezi několika velikostmi, vždy zvolte raději o trochu větší kousek, který místnosti dodá osobitý akcent. 

Závěsný lustr s textilním stínítkem Eglo PASTERI je určeno zejména do prostornějších interiérů
Závěsný lustr s textilním stínítkem Eglo PASTERI je určeno zejména do prostornějších interiérů
Foto: EGLO svítidla

Jak vybrat to správné místo pro lustr

Aby se lustr v místnosti krásně vyjímal, měl by zastávat své čestné místo. Obecné pravidlo říká, že by měl být umístěn uprostřed místnosti. Toto pravidlo však neplatí univerzálně pro každý interiér. 

Pokud například vybíráte lustr do kuchyně, pověste ho nejlépe nad pracovní ostrůvek, kde vám dodá potřebné světlo a zároveň poslouží jako klíčový doplněk. Na toto místo se nebojte zavěsit třeba i více decentnějších kusů vedle sebe. Co se týče obýváku, zvážit můžete příjemný lustr nad konferenčním či jídelním stolem.     

Zaměřte se na ladící styl

Při výběru lustru do kuchyně či obýváku myslete na to, že by měl harmonicky doplňovat styl místnosti. Trendům aktuálně pořád vládne industriální a minimalistický styl, ale také kuželovité tvary stínidel s visícími křišťály, kombinace skleněných koulí s klasickými žárovkami, proutěná stínidla, výrazné barevné vzory či lustry s dřevěnými korálky.

Spíše, než na trendy se ale soustřeďte na dokonalý soulad s vaším interiérem a pokud si nejste jisti, vyhledejte i odbornou pomoc ve specializované prodejně.

Hitem nadcházející sezóny jsou svítidla ve zlatých barvách. Designový lustr PINTO GOLD
Hitem nadcházející sezóny jsou svítidla ve zlatých barvách. Designový lustr PINTO GOLD
Foto: EGLO svítidla

Výšku lustru odhadněte dle místnosti

Výška zavěšení lustru je při jeho instalaci klíčová. Podle užívaných standardů by při klasické výšce stropu 2,6 metrů měl lustr viset alespoň 40 až 55 cm pod rovinou stropu. Ve vyšších místnostech přidávejte na každých 10 cm jejich výšky 5 cm tak, aby svítidlo vypadalo přirozeně a zároveň poskytovalo dostatek světla.

Pokud plánujete do své kuchyně umístit lustr nad pracovní desku, jeho spodní část by měla být ve výšce zhruba 75 – 90 cm od vrchní části povrchu desky tak, aby světlo zbytečně neztrácelo jas, pokud by byl lustr zavěšený příliš vysoko.

Štítky: osvětlení
Foto: EGLO svítidla
Zdroj: sponzorovaný článek

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock