Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Osvětlení v interiéru

Osvětlení v interiéru

Pohrajte si se světly v interiéru a vytvořte tak příjemnou atmosféru podle vašich představ. Každý dobrý designér dnes ví, že nestačí jen jedno centrální osvětlení. Každá část interiéru potřebuje své vlastní osvětlení, díky němuž prostoru vytvoříte dynamiku a jedinečnou tvář.

Jen jedno nestačí

Osvětlení v interiéru může být buď přirozené, což je osvětlení, které do bytu proudí okny, světlíky, nebo prosklenými dveřmi. Přirozeného osvětlení by mělo být pokud možno co nejvíce, ovšem ne vždy je ho možné do interiéru přivést dostatek. Další osvětlení je umělé, které zahrnuje různé svítidla jako lampy, lustry, zářivky, nebo LED pásky. S umělým osvětlením si lze v interiéru opravdu krásně pohrát a můžete jím vytvořit přesně takový dojem jaký jste si přáli.

Při navrhování osvětlení v interiéru je potřeba dodržovat několik základních pravidel. Ty platí i pro umístění vypínačů. Vypínače by měly být umístěny dostupně v místech kde to pro nás bude nejpohodlnější, u hlavního osvětlení by měl být vypínač ihned po ruce při vstupu do místnosti, u pracovního stolu nebo čtecího stolku zase na dosah od sezení.

Myslete také na to jak bude v interiéru uspořádán nábytek a jednotlivé funkční a komunikační zóny. Osvětlení proto navrhujte spolu s vybavením interiéru a přemýšlejte komplexně. Začněte od hlavního osvětlení místnosti a pokračujte doplňkovým.

Díky umístění více světelných zdrojů si můžete v místnosti vytvořit několik odlišných zákoutí, které vytvoří příjemnou atmosféru a vzbudí správný dojem. Tmavší zákoutí může osvětlit samostatně stojící lampa, nebo lampička posazená na odkládacím stolečku u křesla. Nástěnná lampa zase lehounce osvětlí prostor za sedací soupravou a vytvoří pocit útulna. Pro takové účely jsou vhodné svítidla s teplým žlutým světlem. Záleží také na intenzitě jednotlivých světel.

Účel osvětlení

Podle účelu zvolte jednotlivé druhy osvětlení. Jestli toužíte po příjemném koutku ke čtení, zvolte lampičku s dostatečnou intenzitou světla a polohovatelnými stínítky. Pokud jde jen o osvětlení doplňkové dotvářející světelné efekty, volte spíše tlumenější světla, mohou být i zajímavých a neobvyklých tvarů. Jde o různá nástěnná svítidla, LED pásky okolo nábytku, podhledy stropů, či designové kousky.

U sledování televize je dobré snížit nepříjemný kontrast obrazovky televize a jejího okolí. Zrak se tímto velkým kontrastem příliš unavuje. Od obrazovky televizoru by se nemělo nic odrážet, například svit z oken.Osvětlení by nemělo být umístěno za zády sledující osoby, nýbrž v prostoru za televizí a mělo by být utlumené. Řešením také může být umístění stojací lampy s odrazem světla od stropu.

Každá činnost vyžaduje jiné osvětlení. Čím jemnější práce, tím větší intenzita osvětlení by měla být. Pokud se věnujete drobným činnostem jako je psaní, čtení, šití, skládání modelů, apod. mělo by být osvětlení intenzivnější, a to okolo 700 lm a více. Pro odpočinek postačí zhruba 400 lm a méně, vystačí vám tedy i 40W žárovka. Hlavní osvětlení by mělo mít nejméně 900 lm. Záleží také na kombinaci osvětlení v dané místnosti.

Nebojte se experimentovat

V dnešní době je na výběr opravdu široké množství osvětlení. Svou důležitou roli hrají stínidla, která bývají vyrobena z různorodých materiálů. Prostupnost světla materiálem je také velmi důležitá. Používají se různé látky, kov, plast, dřevo nebo skla odlišných barev nebo s úpravami jako je pískování, nebo leptání. Levnějšími variantami jsou také papírová stínidla, která nabízejí pestré možnosti úpravy. Vybírat můžete od lamp klasických až po abstraktní modernu. Vždy svítidla vybírejte podle zařízení vašeho interiéru.

LED světla

Osvětlení pomocí LED pásků a žárovek může mít mnoho podob. LED pásky osvětlí podhledy, nábytek, nebo i téměř celý interiér. Můžete s nimi opravdu kouzlit. K dostání jsou pásky s bílým, žlutým, nebo modrým osvětlením, nebo v dalších barvách. Do klasicky zařízeného interiéru je vhodné zvolit spíše teplejší žluté světlo, v moderním interiéru zase vynikne studený odstín. Vylaďte si interiér do posledního detailu a vyberte si to správné osvětlení, uvidíte, že se vám svou službou odmění.

Štítky: osvětlení
Zdroj: www.bydlo.cz/hanak-nabytek/atypicky-resena-kuchyne

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Rady do malé zahrady

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock