Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Originální adventní věnce

Originální adventní věnce

Zase to tak rychle uteklo… Rok se s rokem sešel a za chvíli tu máme Vánoce. Kouzelné období adventu letos začne v neděli 1. prosince a skončí dva dny před Štědrým dnem. Neodmyslitelnou součástí tohoto období vánočních příprav je adventní věnec, který na sebe může vzít celou řadu podob. V našem dnešním článku se tak ve vás pokusíme probudit trochu té inspirace a chuti k vytvoření vlastnoručně vyrobeného adventního věnce.

Magický adventní čas

Pravý význam slova "advent" je skrytý v latinském termínu adventus, který odkazuje na příchod Ježíše Krista. Křesťané se v této předvánoční době vžívají do atmosféry předcházející narození Mesiáše a zároveň oživují svou touhu po jeho druhém příchodu na konci časů. Prvopočátky adventu se přitom objevily už koncem 4. století ve Španělsku a jižní Galii. V průběhu 12. a 13. století se pak advent namísto Vánoc stal začátkem liturgického roku. Jedním z významných symbolů magického adventního času je adventní věnec se čtyřmi nebo někdy i pěti svícemi. Ty mají svá jména a zapalují se jedna po druhé každou další adventní neděli. Na konci adventu tak hoří všechny čtyři. Na Štědrý den a Boží hod vánoční může hořet i pátá svíčka, která se umisťuje do středu adventního věnce a bývá nazývána „Kristovou svíčkou“. Důležitá je také symbolika kruhu adventního věnce, který má představovat Boží věčnost, jednotu, vzkříšení a věčný život. Použití stálezelených rostlin na věnci pak odkazuje na nezničitelnost, věčnost a stálost ve víře.

Adventní věnec z chvojí

Tradiční adventní věnec z chvojí může každým rokem získat zcela novou podobu, s níž  je možné dosáhnout opravdu originálního výsledku. Stále by se však mělo dbát na to, aby větvičky chvojí směřovaly po věnci ve směru hodinových ručiček, což opět symbolizuje nekonečný koloběh života. Budoucí adventní věnec je třeba omotávat svazky větviček jehličnanů po celém pohledovém obvodu a pevně je v dolní třetině přichytávat ideálně zeleným floristickým drátem. Ten však při správném přikládání další vrstvy větviček nebude vidět. Na hotový věnec se v pravidelných vzdálenostech umístí stojánky na svíčky a může se začít se zdobením lesklými vánočními ozdobami či ryze přírodními dekoracemi. V této fázi je ale třeba pamatovat na to, aby svíčky na věnci hořely bezpečně a nedoléhaly k nim příliš blízko mašle a další zdobení. Adventní věnec z chvojí je tak báječnou klasikou, kterou jen pozvolna střídají jiné věnce, ke kterým patří například adventní věnec z proutí.

Originální adventní věnce

Adventní věnec z proutí

Tento druh adventního věnce má tu výhodu, že se během celého toho magického období těší permanentní kráse. Neopadává z něj jehličí, a přitom se skvěle hodí do moderních i rustikálně zařízených interiérů. Přestože domů nepřinese líbeznou vůni lesa, je příjemnou změnou, která jistě potěší všechny nepříliš manuálně zručné jedince. Stačí si totiž zakoupit obyčejný věnec z proutí a s trochou tvůrčího nadšení a fantazie z něj vytvořit originální adventní věnec, který nebude mít nikdo jiný. Svíčky na takovém věnci se mohou řadit po způsobu toho tradičního vyrobeného z jehličí, anebo se mohou vsadit do aranžovací hmoty, kterou se vykládá prostředek věnce z bezpečnostních důvodů podložený tácem. Čtyři svíčky sedící bok po boku jako hříbky v mechu jsou další originální vychytávkou, kterou lze najít v řadě předvánočně zdobených domácností. Právě mech, šišky, maličké vánoční ozdoby, tyčinky skořice či skořápky ořechů dotvoří ten správný adventní věnec z proutí, ve kterém se smísí tradice s nádechem moderních časů.

Moderní adventní věnce

Minimalistický styl se v současné době uplatňuje nejen v interiérech, ale také v případě adventní výzdoby. S trochou nápaditosti se tak dají vytvořit opravdu originální adventní věnce, které zaujmou svou krásou spočívající v jednoduchosti. Jako příklad poslouží adventní věnec, k jehož vytvoření postačí stojan na dort a skleničky na víno. Na stojan se rozmístí čtyři různě velké skleničky obrácené dnem vzhůru. Pro jistotu bude třeba je ke stojanu přilepit oboustrannou lepicí páskou. Předtím se však vzniklé baňky naplní například blyštivými vánočními řetězy. Na vrcholky skleniček se posadí svíčky a originální adventní věnec je na světě. Časově i manuálně úspornější variantou je i adventní věnec po způsobu tácu se čtyřmi malými skleněnými stojany na svíčky, které lze vysypat například kávovými zrny a do nich vložit drobné svíčky ve tvaru hvězd. Tipů na originální, časově i manuálně nenáročné adventní věnce je však nepřeberné množství.

Originální adventní věnce

Další tipy na originální adventní věnce

Originální adventní věnec může s přehledem nahradit i tác s vyšším okrajem nebo hlubší ozdobný talíř naplněný blyštivými vánočními ozdobami, z nichž budou vystupovat čtyři barevně sladěné svíčky. Ty lze umístit na skleněné misky otočené vzhůru nohama. Milovníci minimalistického a zároveň rustikálního stylu zase při výrobě originálního adventního věnce jistě ocení menší březový, smrkový nebo bukový špalek. Na jeho řeznou plochu lze totiž pomocí tavné pistole přilepit čtyři svíčky spočívající opět poněkud netradičně bok po boku. Dozdobit se pak dá kytičkou z buxusu připevněnou ke špalíčku pomocí barevné stuhy. Fanoušci industriálního stylu mohou naproti tomu vyzkoušet umístit čtyři svíčky do plechovek vysypaných kameny nebo pískem. Ty mohou na místo mašlí zdobit krasopisné nápisy se jmény jednotlivých adventních nedělí. Takovou industriální adventní dekoraci lze ještě doplnit o borové šišky a větvičky cesmíny. Naprosto originální adventní věnec je však možné vytvořit i výhradně z darů zahrady či kuchyně. Na stole se tak v kouzelném adventním čase může překrásně vyjímat třeba takový věnec z perníku nebo jablek. Fantazii se zkrátka meze nekladou, což platí o adventním i vánočním čase dvojnásob.

Štítky: advent vánoce
Zdroj: Foto: www.fler.cz, www.etsy.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock