Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Modrá barva v interiéru

Modrá barva v interiéru

Modrá barva spolu s jejími odstíny patří mezi naše nejoblíbenější barvy, nejen co se týče oblékání, ale hlavně i jejího využití v interiérech. Není se čemu divit. Modrá je barvou vody, nebe, ale i jisté čistoty a klidu. Skrývá v sobě širokou paletu svých odstínů, tudíž jde i o barvu dobře kombinovatelnou téměř s čímkoliv. Proto si teď s námi můžete přečíst, proč si modrou vybrat i do svého interiéru.

Modrá barva v nás evokuje pocit klidu

Ačkoliv se nám může na první pohled zdát, že je modrá barva chladná, nemusíme z ní mít strach. Vše záleží hlavně na konkrétních odstínech, které si zvolíme. Modrá barva je považována svým působením na člověka za barvu něhy, klidu, míru a čistoty. V lidech vyvolává příjemné pocity pohody, uspokojení, oddanosti, ale také uvolnění. Pokud se rozhodneme vnést do svého interiéru trochu této barvy, musíme se mít na pozoru při kombinování s jinými barvami. Pokud by jich bylo více chladnějších, nemuseli bychom se cítit příjemně.

Ve správných místech může opticky zvětšit prostor

Jednou z nejlepších vlastnosti modré barvy, co se zařizování interiéru týče, je fakt, že tato barva dobře působí po optické stránce. Dokáže totiž opticky zvětšit i sebemenší prostor, proto jde o barvu, jež je vhodná i do menších bytů či garsonek. Naopak - modrá barva se nehodí do míst, kde neproudí příliš denního světla. V tom případě by na nás daná místnost nepůsobila větším dojmem, spíše bychom se cítili nepříjemně a chladně. Světle modrá barva je dokonalá i pro výmalbu větších ploch, jelikož není nikterak přehnaně výrazná. Často se využívá i jako barva do dětských pokojů, pro její uklidňující účinek.

Široká paleta odstínů

Modrá barva má neuvěřitelné množství odstínů, o kterých někteří ani netuší, že existují. Mezi nejznámější odstíny modré barvy patří: Blankytně modrá, azurová, tyrkysová, karibská modř, námořnická modř, holubí modř, ocelová, inkoustová, modrozelená, ale také jedna z nejoblíbenějších barev současnosti - mintová, kterou můžeme najít v nejednom dětském pokojíčku, hlavně v kombinaci s šedou barvou. K tomu, aby náš interiér nepůsobil chladně a smutně, musíme myslet na to, abychom tuto barvu kombinovali s hřejivějšími barvami - například žlutou, červenou nebo růžovou. Celý interiér bude útulnější i zajímavější. Celkově se modrá barva snese s většinou materiálů, ať už jde o kov, dřevo či plast. U dřeva je oblíbená hlavně kombinace modré s břízou, běleným dubem, ale i teplejšími odstíny dřeva s oranžovými podtóny.

Kde modrou barvu využít

Vzhledem ke svým uklidňujícím účinkům lze modrou barvu využít v dětských pokojích, ložnicích, ale i v kancelářích a koupelnách (pro evokující pocit čistoty). Naopak se nehodí do kuchyně či jídelny, jelikož snižuje chuť k jídlu (sem se hodí například žlutá a oranžová). Pokud nechceme tuto barvu používat přímo na stěny, poslouží dobře i v podobě sedacího nábytku nebo doplňků a dekorací. Aneb jak se říká: „Modrá je dobrá.“

Zdroj: kameleon-projektowanie.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dřevostavba Easy 78

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Sledujte nás

Nejčtenější články

Bioplynová stanice do vašeho domova

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock