Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Moderní dům v souladu s tradicí

Moderní dům v souladu s tradicí

Ve slovinské oblasti Karst se nachází rodinný dům, který na první pohled zaujme betonovou fasádou vyskládanou kusy kamene. Nejenže tak v sobě odráží tradiční architekturu typickou pro tuto oblast, ale svým interiérem vychází vstříc i časům moderním. Jak se asi v tomto rafinovaném domku bydlí?

Poněkud netradiční dům sice zvenku vypadá velice jednoduše, přesto však ukrývá členitý a moderně řešený interiér. Projekt tohoto domu přitom vznikl pod taktovkou architektů ze studia Dekleva Gregorič Architekti, kteří si dali za cíl vytvořit moderní domov pro mladou rodinu. Dům měl přirozeně splynout s okolní zástavbou a navázat tak na klasickou architekturu zdejší oblasti. Přesto měl ale zároveň splňovat požadavky na moderní bydlení. Ve výsledku tudíž vznikl dům specifického vzezření, které je v rovnováze mezi moderní a tradiční architekturou.

Dům s betonovou fasádou

Rodinný dům zaujme především svou betonovou fasádou, která je vykládaná kusy kamene. Právě díky tomu obydlí vypadá, jako by bylo postavené z masivního kamenného zdiva. K tomuto efektu došlo tím, že kameny byly nejprve uloženy do bednění a pak zality betonem. Jakmile se bednění odstranilo, sejmula se povrchová část betonu tak, aby byly kameny na povrchu vidět. Fasáda přitom funguje v naprosté harmonii s betonovou střechou, a to jak z materiálového, tak z tvarového hlediska. Díky tomu působí celý dům natolik kompaktně. Střecha tedy věrohodně napodobuje tradiční kamenné střechy kartských domů. Zajímavým doplňkem této rafinované stavby je pak monolitický betonový plot.

Moderní dům v souladu s tradicí
Foto: Janez Marolt

Nápadité uspořádání domu

Ve zmíněném betonovém obalu tohoto domu se nachází dřevěná konstrukce, která výrazně kontrastuje s chladným vzezřením fasády. Rozděluje interiér na jednotlivé místnosti a svým příjemným vzhledem jej účinně prohřívá. Co se týče uspořádání domu, v jeho přízemí je situován obývací pokoj propojený s kuchyní a jídelnou, přímo pod střechou se zase nachází poněkud netradiční lávka. Slouží jako dětský pokoj na hraní, současně propojuje obě ložnice, přičemž je z boků kvůli bezpečnosti uzavřena lanovou sítí. Tvoří tak významný prvek v interiéru, kterému nechybí jistý nádech dobrodružství. Na patro pak vede schodiště tvořené z dřevěných boxů, které mimo jiné plní funkci odkládacího prostoru.

Přečtěte si také

Moderní dům inspirovaný stodolou

Obrovské prérie a zasněžené vrcholky slouží jako dramatické prostředí pro dům na americkém západě. Bydlení navržené místní firmou Carney Logan Burke Architects bylo postaveno pro pár v důchodovém…

Originální dům plný světla

Rodinný dům, ve kterém staré kontrastuje s novým, je příjemným útočištěm především díky svému dřevěnému jádru. To je vyrobeno z dubových desek, které se obešly vcelku bez jakékoliv povrchové úpravy. Exteriér působí jednolitě a přerušují jej pouze střešní okna a výrazné prosklené prvky ze tří stran domu. V interiéru je tak dostatečný světelný komfort. Vnitřek domu vypadá vlastně jako taková hravě kontrastní stavebnice, která nabízí otevřený prostor pro setkávání členů rodiny, ale i dostatek soukromí pro každého. Optickému zvětšení prostoru napomáhá i jeho zařízení v minimalistickém stylu. Interiér je tak dostatečně vzdušný i světlý. Převažují v něm zejména světlé tóny dřeva spolu s bílou barvou a černou barvou. Tam, kde chybí barevná hravost, nastupuje hra světla a stínů, ale také hra polyfunkční. Tu lze postřehnout mimo jiné v případě schodiště, které z druhé strany slouží jako originální knihovna.

Ve slovinské oblasti Karst tak jakoby z krajiny vyrostl dům, který respektuje historii předků, ale přesto se nebojí jít s dobou. Za svou tradiční tváří přitom ukrývá nevšedně moderní interiér obohacený o celou řadu opravdu originálních nápadů.

Štítky: beton v interiéru
Foto: Janez Marolt
Zdroj: www.dekleva-gregoric.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Malá Dřevostavba Easy 24

MODERNÍ A ZÁROVEŇ PRAKTICKÁ KUCHYNĚ

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vybíráme dlažbu na terasu

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Moderní dům s výhledem na řeku

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock