Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Stále se zpřísňující ekologické podmínky se od ledna 2022 ještě významněji dotknou novostaveb. Už v průběhu roku 2021 se u nových rodinných domů vyžadovala velmi nízká energetická náročnost, stavěly se tzv. domy s téměř nulovou spotřebou. Ale od roku 2022 musí jít o celý systém opatření, kdy způsob vytápění navazuje na to, jak je dům navržen a orientován.

Základní změnou je snížení limitu na spotřebu energie. Do konce roku 2021 šlo stavět domy, v nichž se mohlo spotřebovat až 160 kWh primární neobnovitelné energie na metr čtvereční plochy za rok. Nově se tento limit u novostaveb snižuje na 70 až 75 kWh/m2/rok, u menších domů do 120 m2 je limit o něco vyšší, a to 85-95 kWh/m2/rok. Tomu musí odpovídat nejen kvalita izolace, zateplení, oken, venkovních žaluzií a dalších prvků, které mohou vést k energetickým ztrátám, nebo naopak úsporám, ale také způsob, jak se bude nový dům vytápět.

Kotle na tuhá paliva

I když u nás patří stále k velmi oblíbeným způsobům vytápění, je v současnosti investice do kotlů na tuhá paliva poněkud riskantní. Nikdo neví, jak se legislativa změní v budoucnu a kotlů na tuhá paliva se změny v posledních letech týkaly nejvíce. V září 2022 nastane další změna. Rodinné domy už nebude možné vytápět pouze kotli, které odpovídají 3. a vyšším emisním třídám. Pokud by někdo chtěl topit v takovém kotli, nejvhodnější je co nejvyšší dostupná emisní třída. Aktuálně je nejvyšší 5., na kterou získáte i u starších domů kotlíkovou dotaci.

Tepelné čerpadlo

Jedním z energeticky nejméně náročných typů vytápění je tepelné čerpadlo. To čerpá teplo buď ze vzduchu, z podzemní vody nebo z půdy a mění ho na energii, která pomocí média buď ohřívá, nebo chladí dům. Na svůj vlastní provoz spotřebuje jen minimum energie a správný výběr tepelného čerpadla lze přizpůsobit konkrétnímu typu domu. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Dotační tituly se zatím týkají výměny staršího kotle za tepelné čerpadlo, ne novostaveb.

Fotovoltaika a tepelné čerpadlo

Ideální kombinací je vzhledem k astronomicky rostoucím cenám energie vlastní fotovoltaická elektrárna v kombinaci s tepelným čerpadlem. Dokáže uspořit 80 až 90 % nákladů na vytápění a ohřev teplé vody proti jiné technologii, což může u běžně velkého rodinného domu činit až několik desítek tisíc korun provozních nákladů ročně. Instalaci takové technologie je nutné svěřit profesionálům, ale návratnost by měla být poměrně rychlá, samozřejmě při správném výběru panelů i čerpadla.

Plynový kondenzační kotel

Další velmi oblíbený způsob vytápění je dnes trochu na pranýři kvůli rychle rostoucím cenám plynu. Výhodou je v podstatě bezobsluhové vytápění a jednoduchá dodávka paliva, nevýhodou je fakt, že cena plynu se vyvíjí nepředvídatelně. Kotle už dnes lze koupit i na splátky.

Elektrický kotel

Také elektřina se stává pro vytápění extrémně drahým palivem. Experti na vytápění však umí vymyslet vhodnou kombinaci například s fotovoltaickými panely.

Sluneční paprsky

Vytápění zadarmo dodává domu slunce. Pokud je orientován na správnou stranu větší skleněnou plochou, slunce po většinu roku dokáže hřát příjemně a zadarmo.

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock