Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Univerzální brikety pochází z buku

Univerzální brikety pochází z buku

Buk je náš nejčastěji vyskytující se listnatý strom. Má široký rozsah použití nejen v oblasti pevných paliv. Brikety z něj jsou skvělé na topení i na grilování. Přečtěte si o vlastnostech a výhodách, které vám bukové brikety nabízí.

Surovina pro výrobu briket

Vlastnosti dřevní hmoty přechází do briket, jen jsou koncentrovanější díky slisování. Bukové dřevo řadíme mezi tvrdé dřeviny. Jeho největším pozitivem je dlouhá doba hoření a žhnutí při zachování stabilní teploty. Špalky bez kůry se používají na grilování, rožnění i uzení masa a dalších potravin. Buk je aromaticky neutrální, proto zachovává přirozenou chuť pokrmu.

Když se ze dřeva stane briketa

Všechny brikety na topení vznikají podobným procesem. V lese vytěžený strom se zpracuje v pilařském závodě na prkna a trámy pro truhláře či stavaře. Při tom zůstávají zbytky v podobě pilin, hoblin a štěpky, které jsou výchozí surovinou pro brikety. Tato biomasa se vysuší a v různých druzích lisů se za různě vysoké teploty stlačí do podoby briket. Jedna z charakteristických vlastností briket je rozpínání během spalování, proto topeniště zaplňujte maximálně do poloviny.

Lisované brikety třech druhů

Každý typ brikety má rozdílné vlastnosti. Lisované brikety RUF vznikají pomocí hydraulického tlaku ve stroji s formou. Totožné kvádry se tvoří bez zahřátí. Tato dřevěná briketa má vzhled cihličky a používá se především v malých topeništích.

Zato válcová briketa se vyrábí pod vlivem tlaku v příklepovém lisu a je zahřívána. Jednotlivé dávky jsou viditelné. Průběžným přidáváním dřevní hmoty a stlačením za vyšší teploty ve šnekovém lisovacím stroji vzniká briketa Pini Kay. Je šestiúhelníkového až osmiúhelníkového průřezu se středovou dírou.

Univerzální brikety pochází z buku
Foto: Freepik

Bukové brikety jsou všestranné

Čisté bukové brikety se produkují ve všech variantách tvarů. Vyrábí se i ve směsi s jinými tvrdými dřevinami, nejčastěji je to dub. Někdy je ve hmotě bukové brikety přimíchána kůra. Pak jde o brikety na rozhraní nočních a denních s prodlouženým časem žhnutí. Nemusíte tak často přikládat a zaručí vám tak klidný spánek v noci. Bukové brikety využijete i na grilování. Nejvhodnější jsou Pini Kay, které mají extrémní hustotu dřevní hmoty.

Kde nakoupíte brikety?

Potřebujete zakoupit dřevěné brikety ještě na letošní topnou sezónu? E-shop Optimtop.cz nabízí širokou paletu briket pocházejících z různých druhů dřevin i směsí, přesně podle vašeho přání. Pokud se budete chtít před nákupem poradit, čekají na infolince ochotní odborníci, kteří vám rádi pomohou. Doprava je po celé České republice zdarma.

Štítky: vytápění
Foto: Freepik
Zdroj: Sponzorovaný článek

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

KUCHYNĚ VE VYSOKÉM LESKU S JEMNÝMI TŘPYTKAMI

Byt v údolí Jizerek

Světle zelená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Byt pro muže

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock