Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jak vybrat správný bazén?

Jak vybrat správný bazén?

Koupací sezóna na sebe nenechá dlouho čekat, a vaši zahradu ještě nekrášlí ten správný bazén? Řada Čechů bude i letos trávit volné dny v tuzemsku, kolikrát si je zpříjemní právě osvěžením ve svém vlastním bazénu. A my vám tak přinášíme tipy, jak si vybrat bazén akorát pro vás, vaši rodinu a přátele.

Podobně jako terasa, pergola či dlážděná plocha představuje také bazén velice výrazný prvek, který může do velké míry ovlivnit vzhled vaší zahrady. Z estetického i praktického hlediska je proto důležité věnovat jeho výběru adekvátní pozornost. Bazén přece jen nebývá malou investicí. Neměl by časem chátrat a projevovat své funkční nedostatky. Ten správný bazén vás má naopak těšit svou stálou krásou co nejvíce sezón, dopřát vám radost z osvěžení i tolik důležité soukromí. Důležitými faktory při jeho výběru je jeho vzhled, velikost, poloha či dotvoření bezprostředního okolí.

Místo vhodné pro bazén

Z estetického i praktického hlediska je třeba pro bazén vybrat správné místo. Proto, abyste si mohli prodloužit koupací sezónu, vyberte pro své vodní radovánky závětrné místo ve slunné části zahrady. Voda v bazénu se tak rychleji a zadarmo prohřeje. Při výběru místa se řiďte velikostí pozemku, umístěním domu a orientací na světové strany. Ideální je přitom situování bazénu na jižní nebo západní stranu. Bazén by se měl zároveň nacházet v takové části pozemku, kde nebude, jakmile skončí koupací sezóna, překážet. Vyhněte se místům se vzrostlými stromy, elektrickým vedením a nedostačujícím přirozeným odváděním vody. Bazén nepatří ani nad podzemní prostory či tam, kde podklad tvoří navážka.

Velikost, tvar a hloubka bazénu

Velikost bazénu závisí na tom, kdo a jak bude bazén využívat, případně jak velkou část pozemku a finančních úspor máte k dispozici. Náročnější plavce přitom uspokojí i menší bazény, do kterých stačí nainstalovat vestavný protiproud. Větších bazénů už je zapotřebí v případě, že chcete k letním radovánkám přizvat další členy rodiny a přátele. Obvykle se přitom prodávají bazény s hloubkou 1,2 nebo 1,5 m, právě větší hloubku ocení všichni, kteří rádi praktikují skoky do vody. Co se týče tvarů bazénů, osvědčenou klasikou je čtverec, obdélník, elipsa nebo kruh. Netradiční tvary bazénů se přitom mohou stát originální ozdobou vaší zahrady, což může ovšem platit i pro klasické tvary. Stačí takový čtvercový bazén doplnit například o románské schodiště či mozaikovou dlažbu.

Jak vybrat správný bazén?
Foto: pexels.com

Plastové a montované bazény

Finančně nenáročnou investici představují nadzemní bazény. Nejlevnější jsou nafukovací bazény, se kterými se snadno manipuluje a jež zaberou málo místa. Odolnější jsou fóliové bazény s pevnou konstrukcí z plastu nebo kovu. K celoročnímu umístění se skvěle hodí bazény z tvrdého plastu, které lze díky propracované konstrukci zasadit i do země. Výhodou plastových bazénů je jejich nízká cena a nenáročná stavební příprava. Plastové bazény se vyrábějí z 8 mm silného polypropylenu a při dobré péči mohou vaši zahradu krášlit až patnáct let. Je však třeba počítat s tím, že plast je tvarově a barevně nestálý. Také je náchylný k poškrábání. Kvůli přepravě se vyrábí pouze v omezených rozměrech. Naproti tomu mají montované bazény stěny z pozinkovaného plechu, který vydrží minimálně deset let, zatímco fólie až pět let. Ta lze ale snadno vyměnit. Plechové stěny v tomto případě plní funkci ztraceného bednění. Výhodou těchto typů bazénů je rychlá montáž, nevýhodou pak nižší životnost a záruka.

Nerezové, akrylátové, laminátové a keramické bazény

Větší finanční investice se určitě vyplatí v případě nerezových bazénů, které jsou díky ušlechtilé oceli prakticky nesmrtelné. Odolávají mrazu i korozi, mají skvělé antibakteriální a čistící schopnosti, jsou stálobarevné, trvale těsné a odolné proti UV záření. Navíc není třeba je na zimu vypouštět. Životností kolem třiceti let potěší akrylátové nebo laminátové bazény. Na rozdíl od plastových bazénů jsou jejich spoje neviditelné, a to díky spojení skleněných vláken a pryskyřice. Dobrou mechanickou odolnost u nich zajišťuje vytvrzená gelová úprava. Zajímavé řešení nabízejí také keramické bazény z keramického prachu s reflexními částicemi, které na povrchu vytvářejí 3D efekt. Takový bazén vám poslouží dlouhých padesát let. Na rozdíl od plastového bazénu je velice odolný jak vůči mechanickému, tak vůči chemickému poškození. Bývá navíc vybaven samočisticím a samoúdržbovým systémem. Tvarová a rozměrová nabídka keramických bazénů na trhu je přitom neomezená, i když je třeba si za takový bazén přece jenom připlatit.

Bazén jako železobetonová vana

Nadstandardní životnost nabízejí také bazény po způsobu železobetonové vany s těžkou fólií, která je pevná, stálobarevná, odolná proti UV záření a plísním, navíc vyztužená vysokopevnostní mřížkou. U tohoto typu bazénu je však třeba počítat s časově náročnými stavebními pracemi a po určité době i s neestetickými záhyby na fólii. Odměnou je ale tvarová a rozměrová variabilita, snadná údržba a oprava.

Na druhou stranu je třeba dodat, že bez terénních úprav se neobejde žádný bazén. Při realizaci je třeba dbát v prvé řadě na pečlivost. Jen tak si zajistíte, aby vás bazén těšil po dlouhá léta a ideálně bez oprav.

Štítky: bazén tipy a triky
Jak vybrat správný bazén?
Foto: pexels.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

KUCHYNĚ VE VYSOKÉM LESKU S JEMNÝMI TŘPYTKAMI

Byt v údolí Jizerek

Světle zelená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Byt pro muže

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock