Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jak vybrat odsavač par: obecné poučky neoblafnete

Jak vybrat odsavač par: obecné poučky neoblafnete

Obecný parametr o účinnosti odsávání je v tomto případě jen hrubým vodítkem. Nejvíce záleží na stavebním řešení vaší kuchyně. I slabší digestoř v dobrých podmínkách podá větší výkon než drahá, přemotorovaná, ale pracující v prostoru.

Staré, ale stále platné pravidlo říká, že vzduch by se měl v místnosti vyměnit za hodinu asi desetkrát. Když bude mít vaše kuchyně například objem 35 M3, měli byste mít přístroj o minimálním výkonu 350 m3. Z toho je vidět, že podobný prostor (4x3 m) v běžné stavební výšce by měl obsloužit prakticky každý odsavač na trhu.

Odtah bez zatáček nebo do komína

Ideální je, když se kuchyň a její odvětrání plánují už při stavbě. Ne nadarmo se říká, že když má vedení odvětrání víc než dvanáct metrů a tři kolena, už ho nemusíte stavět, protože digestoř jako by tam nebyla.

Pro podobné situace se nabízí takzvané externí jednotky. To v podstatě znamená, že digestoř nemá motor. Ten se umístí až nahoru, například do podkroví, na vnější zeď. Stojí to tisíce navíc za jednotku samotnou, i vestavba je složitější, ale taková jednotka může mít podstatně vyšší výkon, protože nebude rušit v interiéru.

Ostatně na hlučnost obecně si dejte pozor už při koupi. Ptejte se, jak to že některý komínový odsavač prodávají už za dva tisíce korun a jiný za devět. Buďte nekompromisní - nechejte si ho v prodejně spustit. Vy s ním budete trávit hodiny a roky v kuchyni - ne prodavač, který vám vnutil výrobek z výprodeje. Komínové digestoře najdete zde

Vybíráme digestoř? Pozor na hlučnost a zpětnou klapku!

Při výběru digestoře bychom jako první měli sledovat výkon. Ten udává, kolik metrů krychlových vzduchu digestoř vyčistí za hodinu. Ty nejslabší a také nejlevnější mají výkon 200—400 m3/h, ty nejsilnější dokážou přefiltrovat i 1000—1400 m3/h. Digestoře nabízejí možnost minimálně 3 stupňové regulace otáček. Nejlépe je vybrat takovou, která požadovanou hlučnost splnňuje při použití druhého stupně. Třetí stupeň využijete krátkodobě při zvýšené potřebě odsávání (například, když něco připálíte) a zvýšený hluk tu chvilku přežijete. 

Také je potřeba ověřit, zda je digestoř vybavená zpětnou klapkou, což hlavně u těch levných výrobků nebývá pravidlem. Pokud zpětnou klapku nemá, je vhodné ji dokoupit, jinak vám bude v zimě do kuchyně přes digestoř proudit studený vzduch a ven utíkat draze zaplacené teplo!

TIP: Pokud zvolíte odtah, nezapomeňte, že pro optimální výkon a nízkou hlučnost, musí být odtahové potrubí co nejkratší a mít co nejméně ohybů.

Foto: Mora
Zdroj: PR článek společnosti

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock