Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jak se staví sen 2019 – 4. díl

Jak se staví sen 2019 – 4. díl

Další díl pořadu Jak se staví sen nás přivedl do bytu paní Jany, která si do pěstounské péče vzala dvě dvojčata. Ta porodila její tehdy drogově závislá dcera. Amálka i Rozárka dělají Jany život veselejší, mnohem lépe by se jim všem však žilo v novém bytě. Na jeho rekonstrukci však Jana nemá peníze. Podaří se designérům splnit sen této sympatické rodiny?

Babičkou i matkou zároveň

Paní Jana neměla právě veselý život. Manželství se jí brzy rozpadlo a ona zůstala na své děti sama. Ani ty jí však radost nedělaly. Propadly drogám a Jana se v práci musela ohánět, aby splatila jejich dluhy. Poté, co se dozvěděla, že její drogově závislá dcera otěhotněla, musela s prací na tři směny skončit. Po porodu si dceru i její dvojčátka vzala k sobě. Chodila na noční a trnula hrůzou, co se doma děje. Dcera totiž drogy brát nepřestala. Protože hrozilo, že jí sociálka děti vezme, požádala paní Jana o jejich převzetí do pěstounské péče. Nejenže se z ní tak pár let před padesátkou stala babička, ale vlastně i matka. Zůstala tedy s malou Amálkou a Rozárkou doma, protože jejich skutečná matka o ně nejevila zájem. Kvůli krádežím pak dokonce strávila dva roky ve vězení. To jí, zdá se, prospělo, a tak s drogami skončila. Na vztahu k dětem se však nic nezměnilo – jejich matka odjela za prací do Německa.

Sen na objednávku

Jana jako vyučená prodavačka pracuje v jídelně ve školce, kterou navštěvují její dvě vnučky. Je pyšná na to, jak se dětem daří, jak jsou šikovné a hodné. Přesto by jim moc ráda vedle své lásky dopřála i krásnější domov. Byt, ve kterém všichni bydlí, ale musí ještě šest let splácet, a tak na jeho rekonstrukci nezbývají peníze. Proto ji také do pořadu Jak se staví sen přihlásila její kamarádka. Největším přáním paní Jany je přitom pokojíček pro budoucí školačky a také proměna koupelny. Pryč by mělo jít i staré bytové jádro. Byt paní Jany v panelovém domě je sice starý, ale zato udržovaný. Pořádná rekonstrukce by mu prospěla. Tentokrát se tohoto úkolu chopí designéři Kamila Douděrová a František Kobližka.

Jak se staví sen 2019 – 4. díl

Rekonstrukce bytu

První myšlenkou designérů bylo vyměnit babiččinu ložnici za dětský pokoj, čímž by dvojčata získala mnohem více prostoru. Holčičky tak mohou zůstat spolu a babička nepřijde o své soukromí. Nové obrysy měla získat i koupelna s toaletou a také chodba, ve které dosud překážela pračka. Ta se záhy vrátila zpátky do zrekonstruované koupelny, která nyní působí svěžím a elegantním dojmem.

Byt ožil také díky nové podlaze z tmavšího dřeva a novým tradičním i posuvným dveřím. Ty hrají velkou roli právě mezi koupelnou a toaletou, což umožnilo zachování soukromí. „Místo vany jsme dali prostorný sprchový kout se sklopným sedátkem a velkou hlavovou sprchou. WC mísa je závěsná a velmi praktická na údržbu. Přidali jsme skřínky a topení. Obklady jsou bílé v kombinaci s dekorem tmavého dřeva. V pokojích a chodbě hraje ústřední motiv tapeta, která je nalepená na některých stěnách. Jedná se o dva květinové vzory z jedné série v několika barvách, což nám umožnilo hravě kombinovat, a dát tak pokojíkům osobitý ráz. Třešničkou na dortu jsou doplňky z barevného plexiskla, které slouží jako ozdoby i jako praktické věšáky,“ přibližují proměny v bytě v designéři.

Proměna napříč generacemi

Výsledkem proměny bydlení pro babičku a její vnoučata je tedy svěží a velmi elegantní byt v neutrálních tónech, zato s hravými barevnými akcenty a vzory. Každý si zde přijde na své, a přitom je vše hezky kompaktní. Proměny se navíc dočkal i pokoj, který původně sloužil jako herna. Odteď bude příležitostným místem pro někoho, kdo se domů může kdykoliv zase vrátit...

Štítky: jak se staví sen

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Studie minimálního interiéru

Kuchyně v šafránově žluté barvě

Předsíň na Praze 9

Rodinný dům Brno

Interiér Kozlovice

Bílá opět, ale v netradičním pojetí.

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Rekonstrukce domu pro mladou rodinu

Přineste si jaro domů

Vybíráme dlažbu na terasu

Malebná chaloupka pod Krakonošovem

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock