Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Industriální byt v podkroví

Industriální byt v podkroví

Bydlení v podkroví vyžaduje při navrhování více promyšlená a nestandardní řešení. Plánování je obvykle obtížnější, ale při využití všech nedostatků získá byt v podkroví na jedinečnosti. Architekti Tina Begovic, Urban Pahor a Ursa Kres se pustili do rekonstrukce a návrhu podkrovního bytu o ploše 55 metrů čtverečních ve starším domě. Výsledkem je byt pro mladý pár v industriálním stylu, který podkrovnímu bytu velmi sluší.

Podkrovní byt je zvláštním a jedinečným prostorem, který umožňuje rozmanitý design interiéru, více světla a větší využití prostoru než ve spodních patrech. Z podkroví je také krásnější výhled než z nižších pater. Výraz podkroví pochází z příjmení francouzského architekta Françoise Mansarta (mansardová střecha s obytným patrem v podkroví), který již v 17. století navrhoval stavby se strmým sklonem střechy, na něž bylo použito podkroví. Tento termín byl tedy použit na prostor používaný přímo pod skloněnou střechou. Podkrovní byt má výhody i omezení pro návrh interiéru. Šikmá střecha často ztěžuje práci designérů, ale na druhé straně, kde výška přesahuje minimální standardy, může být prostor použity jako galerie, prostor pro spaní nebo na hry pro děti. Dobře a správně umístěné světlíky umožňují výhledy a komunikaci s okolím, a také výhledy na nebe, pozorování modré oblohy, mraků nebo hvězd. Strukturu střechy lze ponechat viditelnou - krásné dřevěné krokve zpříjemní a odliší prostor.

Industriální byt v podkroví
Foto: Blaž Gutman

První společný domov pro mladý pár

Podkroví, které tentokrát představujeme, je ve starším domě v Lublani. V tom chtěl mladý pár vybudovat svůj první společný domov. Protože byl byt před rekonstrukcí v poměrně špatném stavu, vyžadovala rekonstrukce náročnou práci, se kterou se architekti museli vypořádat s co nejnižšími náklady. Nejprve řešili problém v důsledku nedostatečné tepelné izolace a parotěsných zábran z minulosti, a proto nově postavili tepelně izolovaný strop, který je díky šikminám a nepřesně konstruované střešní konstrukci poměrně nízký. Podlahy také musely být vyváženy, aby mohly vizuálně propojit místnosti jako celek bez výškových rozdílů v podlaze, což bylo podle architekta obzvláště náročné kvůli existujícím balkonovým dveřím, které byly instalovány do nejvyšší možné výšky. Velká pozornost byla věnována také designu koupelny. Stěna mezi obývacím pokojem a chodbou byla odstraněna, aby se prostor otevřel. Zůstala pouze část stěny, která byla výchozím bodem pro další návrh interiéru.

Industriální byt v podkroví
Foto: Blaž Gutman

Všechno se točí kolem cihlové zdi

Byl navržen nový design kolem původního prostorového prvku - centrální stěny, která byla obložena starým cihlovým zdivem ze všech stran. Jedná se o cihly ze zbourané průmyslové budovy. Cihly byly vyčištěny, rozřezány a znovu použity. Centrální cihlová zeď dala styl celému prostoru spolu s moderním krbem a vybavením. Tento ústřední prvek je srdcem domova, prostorem pro setkání a socializace, oddělující spací část od obytného prostoru a na druhé straně spojuje chodbu a otevírá výhled do všech stran bytu. Snahou architektů bylo kombinovat nejdůležitější prostory do jednoho celku: kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. Salonek je navržen tak, aby jej uživatelé mohli snadno přizpůsobit svým aktuálním potřebám. I mobilní kuchyňský ostrov, který je navíc pracovní plochou, úložným prostorem, může být přemístěn stranou, když se sejde více hostů, čímž se jídelna zvětší a ze sedací soupravy se stane pohodlné lůžko na přespání.

V industriálním stylu

Výběrem barev a materiálů si byt vytvořil nádech průmyslového stylu. Bílá a černá jsou doplněny přírodním dřevem. Celek spolu harmonicky rezonuje a použité dřevo má navíc sentimentální hodnotu. Je použité z dílny otce majitele. Zruční truhláři z něj vytvořili jídelní stůl, kuchyňský pult a police. S využitím recyklovatelných materiálů, jako jsou staré cihly, tmavé kovy, dřevo a výběr kontrastních odstínů barev, byl vytvořen útulný a teplý dům v industriálním stylu pro mladý pár.

Foto: Blaž Gutman
Zdroj: www.idealist-studio.si

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

KUCHYNĚ VE VYSOKÉM LESKU S JEMNÝMI TŘPYTKAMI

Byt v údolí Jizerek

Světle zelená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Byt pro muže

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock