Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Fasádu domu tvoří cihlové obkladové pásky

Fasádu domu tvoří cihlové obkladové pásky

Budovy zkrášlené cihlovými obkladovými pásky působí příjemně rustikálním dojmem. Své o tom ví majitel venkovského sídla s rozlehlou zahradou na Karlovarsku, který miluje přírodu a kouzlo přírodních materiálů.

Pro stavbu jeho luxusního sídla byly využity převážně přírodní materiály. Rodinný dům postavený z pálených cihel krášlí břidlicová střecha a celá řada dřevěných doplňků. Majitel domu si přál, aby i fasádu domu zdobil přírodní materiál. Šanci zde dostaly cihlové obkladové pásky Cienna v kombinaci červené, krémové a tmavé barvy. Ty příhodně doplnila tmavá spárovací malta. Proto, aby majitel domu předešel možným komplikacím, které mohou nastat v důsledku neodborné montáže cihlových obkladových pásků, svěřil celou realizaci do rukou odborníků. Majitel domu byl s jejich prací nadmíru spokojen, a tak je brzy požádal také o obložení opěrné zdi a garáže. Obdobnou proměnou brzy prošel i čerstvě postavený zahradní domek, a celé venkovské sídlo se tak odělo do jednotného hávu. Dnes působí velice harmonickým a příjemně rustikálním dojmem. Mnohem více díky svému nynějšímu vzhledu zapadne do zahrady.

Bydlení s cihlami na fasádě

Ať už se jedná o fasádu z cihlových pásků nebo lícových cihel, je toto řešení právem považováno za nadčasové. Domy s režnou neomítnutou fasádou jsou běžné zejména směrem na západ a sever od nás. Ani nám však tento specifický typ fasády není příliš cizí. I když se tu prosadil hlavně v 19. století, byl tu vlastně stále přítomen. Svědčily o tom však spíše menší stavby nebo jejich části, zahradní objekty či dlažby. Nejen v tradiční červené barvě pak o sobě více dává vědět v období moderny a funkcionalismu. Dnes nachází uplatnění jak u novostaveb, tak v případě rekonstrukcí starších domů. Nesejde přitom vůbec na tom, zda se jedná o moderní či rustikální styl bydlení. Vzhledem k tomu, že je zde však režná neomítnutá fasáda zabydlená mnohem méně než v Anglii, pro kterou je typická, je zapotřebí více dbát o sladění domu s cihlami na fasádě s bezprostředním okolím. A je nutné dodat, že tento typ zkrášlení fasády se nehodí pro dům jakéhokoliv charakteru.

Proměna domu s pomocí cihlových obkladových pásků

Pokud i vy chcete vizáž svého domu osvěžit, můžete přímo k fasádě přistavět lícové cihly. Nejedná se však právě o finančně a manuálně nenáročné řešení. Jako mnohem lepší nápad se jeví použití cihlových obkladových pásků, které cihly věrně napodobují. Tyto pásky je třeba nalepit pomocí flexibilního lepidla přímo na jádrovou omítku nosné zdi, nebo na kontaktní zateplovací systém. V případě rekonstrukcí se tyto pásky lepí na očištěnou a pevnou stávající fasádu. Buď mohou zdobit celou fasádu, nebo jimi můžete zkrášlit jen prostor kolem oken a dveří. Svou rustikální krásu přitom mohou projevit také v interiéru. Můžete si přitom vybrat mezi raženými a taženými cihlovými obkladovými pásky, které se od sebe liší způsobem výroby. Ražené pásky vznikají řezáním lícových cihel, obvykle mívají tloušťku 23 mm. Díky tomu je jejich pohledová strana totožná s lícovou cihlou. Při správné realizaci tak věrně imitují pravou cihlovou fasádu. Tažené pásky jsou naproti tomu vyráběny strojově tažením z cihlářského lisu, jejich šířka pak dosahuje 10 mm.

Fasádu domu tvoří cihlové obkladové pásky

Výběr správného materiálu a údržba

Velkou výhodou cihlových obkladových pásků je, že se vypalují při vysokých teplotách. Získávají tudíž mnohem nižší nasákavost než běžné cihlářské výrobky. Díky tomu jsou mrazuvzdorné, a tak se používají právě na dále neupravované povrchy. Na trhu se vedle pásků z cihlářské dílny můžete setkat také s pásky z umělého kamene. Bývají cenově snáze dostupné a vysoce odolné, navíc věrně imitují cihelné obklady. Ruku v ruce s výběrem správného materiálu kráčí i pečlivá realizace. Jen tak fasáda s cihlovými obkladovými pásky vydrží po dlouhou řadu let. V první řadě je tedy třeba počítat s tím, že tyto specifické materiály jsou na rozdíl od těch glazovaných nasákavější a že zkrátka nejsou vodonepropustné. To vede k tomu, že jakmile zaprší, voda se dostává do kapilár obkladu, přičemž může proniknout až do lepidla a podkladového materiálu. Když fasáda vyschne, zůstanou na ní nevzhledné bílé skvrny, takzvané výkvěty. Z toho důvodu je důležité posouzení už samotného podkladu a zabránění vnikání vody do něj při montáži pásků. Na závěr je třeba použít vhodný impregnační prostředek. Důležitá je také velká pečlivost při spárování. Na rozdíl od keramických obkladů se totiž zašpinění povrchu pásků odstraňuje hůře. Právě správná volba spárovací hmoty přitom dokáže do značné míry ovlivnit celkový vzhled cihlového obkladu.

Jednou z dalších výhod použití lícových pásků je, že s ním nemusíte počítat již v samotném projektu, je tedy méně náročné na technickou přípravu stavby. Právě proto jsou cihlové obkladové pásky tak oblíbené v případě rekonstrukcí či menšího nebo většího dozdobení novostaveb. Pásky lze navíc použít vcelku kdekoliv, kde si jen budete přát.

Zdroj: www.westbrick.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dřevostavba Easy 78

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Sledujte nás

Nejčtenější články

Bioplynová stanice do vašeho domova

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock