Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům v Belgii z recyklovaných cihel

Dům v Belgii z recyklovaných cihel

Poblíž univerzitního a přístavního města Gent v Belgii byl postaven dům, který je dobrým příkladem udržitelné architektury. Na první pohled vypadá, jako by byl zasazený do zalesněného prostředí, ve skutečnosti se však nachází hned vedle dálnice směřující do města Gent na pozemku, který byl kdysi součástí zámecké zahrady.

Originální dům z recyklovaných cihel navrhlo belgické architektonické studio BLAF Architecten. Při navrhování domu se architekti zaměřili na možnosti opětovného použití cihly a zkoumání funkčnosti tvaru skořápky.

Dům respektující přírodu

Existuje několik důvodů pro výběr nevšedního tvaru domu. Především se dům nachází na pozemku plném stromů, tudíž byl navržen tak, aby vyhovoval životnímu prostředí. Specifický tvar domu také umožňuje konstrukční nezávislost stavby. Její stabilitu totiž vytvářejí pouze vnější stěny, bez ohledu na nosné sloupy, nosníky nebo příčnou stěnu. Masivní plášť domu rovněž zvyšuje akustický zážitek v interiéru a dodává budově nadčasovou estetiku. Interiér domu se vyznačuje vysokými stropy a prostornými, světlými prostory, ve kterých se vrací použití cihel, doplněné ocelovými a dřevěnými rámovými konstrukcemi. Namísto toho, aby došlo ke kácení okolních stromů, byl dům vytvarován tak, aby se mezi ně vešel. Spolu se starou zámeckou zahradou tedy zůstal zachován výrazný genius loci.

Přečtěte si také

Byt v historickém činžovním domě

Dnes nahlédneme do bytu v historickém činžovním domě, který se stal pro architekty opravdovou výzvou. Ve velkorysém prostoru tak zde vzniklo vcelku extravagantní bydlení s vysokými stropy, velkým…

Interiér plný světla

Cihlovou skořápku domu zdobí velká obdélníková okna. Ta jsou doprovázena skleněnými dveřmi v přízemí, které do interiéru přinášejí ještě více světla. Uvnitř domu zaujmou vysoké stropy s dřevěnými trámy. Zajímavě řešená kuchyně je zabudovaná do zakřivené stěny a ozdobená dlaždicemi ve střídavých modrých odstínech. Dřevěný nábytek se táhne podél zvlněné stěny a vytváří úložné a výstavní výklenky pro jídelní část. Dvoubarevné modré obklady tvoří i kuchyňskou desku. V podobném duchu jsou zařízeny také ostatní místnosti v interiéru, ve kterých se dostávají ke slovu rozmanité prvky ve stylu retro. Interiér působí prostorným, světlým a hravým dojmem. Vděčí za to především příjemně oblým stěnám, které nepůsobí přísně, ba naopak svobodomyslně. Příjemnou domáckou atmosféru umocňuje hřejivá kombinace dřeva a cihel, která se táhne napříč jednotlivými místnostmi. O majestátnostní dojem z bydlení se zase starají vysoké stropy, ze kterých se snášejí designová svítidla.

Vzrostlé stromy tak přežily budování nového netradičního bydlení, dodaly mu romantickou kulisu a podpořily jeho rustikální nádech. Není tedy divu, že tento nezvyklý dům nepřestává udivovat všechny, kteří zavítají do staré zámecké zahrady.

Foto: Stijn Bollaert
Zdroj: www.blaf.be

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Rady do malé zahrady

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock